Zawodowy kierowca — jakie wymagania wiążą się z tą branżą oraz czy nadal warto decydować się na tę ścieżkę kariery?
Praca kierowcy zawodowego cieszy się sporą popularnością jako droga do kariery nie wymagająca wyższego wykształcenia. Nie oznacza to jednak, że jest to prosty zawód, do którego nie potrzeba kwalifikacji. Jakie wymagania trzeba spełnić, by pracować jako kierowca zawodowy i czy jest to dobra decyzja?
Praca jako zawodowy kierowca — jakie wymagania trzeba spełnić?
Chcąc zostać kierowcą zawodowym, trzeba oczywiście zdobyć prawo jazdy. Osoby, które jednak zamierzają prowadzić pojazdy w celach zarobkowych, muszą przejść też przez dodatkowe badania. Oprócz standardowej kontroli wzroku, ogólnego badania lekarskiego i badania pod kątem uzależnień, wymagane są także testy psychologiczne. Więcej o badaniach, które czekają Cię jako przyszłego kierowcę zawodowego dowiesz się na stronie https://www.autobaza.pl/page/porady/medycyna-pracy-kierowcy-jakie-badania-wykonuje-sie-najczesciej/. Zobacz też, w jakich branżach obecnie poszukiwani są pracownicy: https://ototorun.pl/artykul/czy-w-toruniu-latwo/1383470.
Oczywiście badania psychologiczne wykonuje się po to, by wykryć przeciwwskazania do pracy w takim zawodzie. W ich trakcie kandydat na kierowcę jest sprawdzany pod kątem zdolności koncentracji, szybkiego podejmowania decyzji, sprawności intelektualnej i właściwej oceny sytuacji na drodze.
Nie obędzie się także bez zdobycia kwalifikacji zawodowej. W pełnym wymiarze obowiązuje osoby z prawem jazdy C, C+E, D lub D+E, które mają już 18 lat, lecz nie ukończyły jeszcze 21 (C, C+E) lub 23 roku życia (D, D+E). Wtedy otrzymuje się uprawnienia na okres 5 lat. Po jego zakończeniu trzeba ją odnowić, zapisując się na okresowe szkolenie.
Czy warto podjąć pracę jako kierowca zawodowy?
Posiadając już odpowiednie uprawnienia lub mając możliwości ich zdobycia, praca jako kierowca zawodowy może być opłacalnym zajęciem. W Polsce istnieje cała masa wolnych miejsc pracy w tej branży, dzięki czemu znalezienie zatrudnienia nie jest takim wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać.
Decydując się na pracę jako kierowca zawodowy, musisz być gotowy na wiele wyzwań. Jednym z nich są nieregularne godziny pracy, w tym snu. Często zawód ten wiąże się z długimi wyjazdami, a co za tym idzie rozłąką z bliskimi. Powinieneś też po prostu lubić spędzać czas za kółkiem, szczególnie we własnym towarzystwie.