MarketPortal.pl

Wiadomości finansowe

24-11-2020

Pandemia może zmusić Polaków do emigracji. Dokąd wyjadą szukający pracy?

Pandemia koronawirusa wpłynie na zjawisko emigracji. Może nie na jej wielkość, ale na różnorodność i… racjonalność. By jednak zauważyć niuanse obecnie zachodzących procesów, warto spojrzeć na poprzednie lata, kiedy cykl polskiej emigracji tymczasowej był dosyć jednorodny i w miarę przewidywalny.

24-11-2020

Trendy robotyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych w 2021 roku

Ze względu na szybki postęp technologiczny w dziedzinie robotyki i automatyzacji, w sektorze produkcyjnym obserwuje się zwiększone zastosowanie inżynierii i technologii robotycznej w procesach produkcyjnych. Roboty przemysłowe są wykorzystywane do wykonywania zadań z wysoką precyzją i powtarzalnością, co przekłada się na wyższą jakość produktów.

18-11-2020

Polacy obawiają się lockdownu i kryzysu gospodarczego. Przez nie mogą stracić pracę

Co piąty Polak, ze względu na panującą aktualnie pandemię, obawia się utraty pracy. Połowa z tych osób jako potencjalne powody zwolnienia wskazuje kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia oraz przedłużający się kryzys gospodarczy. Podium obaw domyka brak umowy o pracę – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. Eksperci podkreślają, że największe zagrożenie w ponownym zamknięciu gospodarki widzą osoby prowadzące własny biznes. Aż 83% przedsiębiorców, którzy obawiają się utraty pracy, zakłada, że może nie przetrwać drugiego lockdownu.

10-11-2020

Co trzecia młoda osoba zna kogoś, kto w pandemii stracił pracę. Starsi boją się kolejnych miesięcy

Przedłużająca się epidemia koronawirusa jest coraz mocniej odczuwalna na rynku pracy. Już co czwarty Polak oraz co trzecia młoda osoba zna kogoś, kto od marca stracił pracę. Jej utraty w najbliższych miesiącach obawia się 19% pracowników, głównie osoby od 35 do 44 roku życia – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. Eksperci firmy wskazują, że Polacy najbardziej niepewni są najbliższych sześciu miesięcy, kiedy ich zdaniem szansa na otrzymanie wypowiedzenia jest największa. Obawy podbijają doniesienia o nowych obostrzeniach związanych z drugą falą epidemii.

09-11-2020

Dropshipping w dekoracjach wnętrz – ogromny wybór produktów i szybka dostawa

Dropshipping to forma sprzedaży przez internet, która zakłada przeniesienie wysyłki produktu na dostawcę obsługującego magazyn. Rola samego sklepu internetowego ogranicza się tu jedynie do zbierania zamówień i przedstawiania katalogu produktów klientom. Jak działa dropshipping w świecie dekoracji wnętrz i fototapet?

05-11-2020

Usługi i rozrywka w centrach handlowych straciły połowę obrotów, co dalej z branżą retail?

Trzeci kwartał 2020 upłynął sieciom handlowym na odbudowie sprzedaży. W najgorszej sytuacji są usługi i rozrywka, których straty od początku roku są szacowane na 50%. Pandemia przyspiesza za to rozwój segmentu convenience, wygodnych parków handlowych, w których sklepy dostępne są z poziomu parkingu. Stanowią już nawet 9 na 10 wszystkich budowanych obiektów. Eksperci CBRE szacują, że w 2020 roku w sumie do użytku zostanie oddane o 10% mniej przestrzeni handlowej niż rok wcześniej. Kolejny lockdown galerii handlowych wpłynie tym razem jeszcze bardziej negatywnie na branżę.

01-11-2020

Jak oszczędzają klienci kantorów?

Dzień Oszczędzania, przypadający 31 października, w tym roku ma szczególne znaczenie. Pandemia koronawirusa dotknęła ekonomicznie wielu ludzi, a oszczędzanie stało się koniecznością. InternetowyKantor.pl postanowił zapytać swoich klientów, jak oni oszczędzają w tym trudnym czasie. Odpowiedziało ponad 2 tys. osób!

27-10-2020

Gastronomia znów na kwarantannie

Wraz ze wzrostem liczby zachorowań w ostatnich tygodniach rząd wprowadza kolejne obostrzenia w działalności przedsiębiorców. Tym razem restrykcje, wstępnie przez dwa tygodnie, dotykają m.in. branżę gastronomiczną, która krótko cieszyła się większą swobodą prowadzenia biznesu. Nie pozostanie to bez wpływu na i tak nienajlepszą kondycję jej finansów. Zadłużenie restauratorów systematycznie rośnie, w pierwszy lockdown weszli z 647 mln zł zaległości, teraz mają o ponad 48 mln zł więcej – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

27-10-2020

We wrześniu do centrów handlowych wróciło ok. 80% klientów

Liczba klientów centrów handlowych we wrześniu sięgnęła ok. 80% zeszłorocznej odwiedzalności. Oznacza to, że co piąty klient nie wrócił na stacjonarne zakupy, co jest bezpośrednią konsekwencją wciąż trwającej epidemii koronawirusa. Spadek liczby klientów przekłada się na mniejsze obroty centrów handlowych, które jeszcze w 2019 roku podskoczyły o 3,5%. Co więcej, w ubiegłym roku istotną dynamikę wzrostu sprzedaży odnotowały restauracje i kawiarnie – wynika z raportu CBRE „Analiza wyników centrów handlowych”. Aktualne dane wskazują, że ten rok centra handlowe zamkną ze spadkiem obrotów, a ucierpieć mogą m.in. właśnie lokale gastronomiczne.

20-10-2020

Program do zarządzania przedszkolem - tego potrzebują nowoczesne przedszkola!

Czego potrzebuje przedszkole, aby mogło zostać uznane za nowoczesne? Oczywiście – wykwalifikowanej kadry, odpowiednio wyposażonego budynku, dostosowanego do potrzeb dzieci oraz ciekawej oferty zajęć dodatkowych. Obecnie jednak wyznacznikiem nowoczesności staje się także korzystanie z nowych technologii. Co może zaoferować program do zarządzania przedszkolem?

20-10-2020

Przez pandemię seniorzy stracili możliwość „dorabiania”? Nic bardziej mylnego

Złota rączka, opiekunka do dzieci oraz pracownik gastronomii – to najbardziej opłacalne zawody dla emerytów w dobie pandemii. Zarobić mogą w nich od 13 do nawet 35 zł netto na godzinę. Koronawirus odcisnął jednak wyraźne piętno na rynku pracy dla seniorów. W porównaniu do początku br. z listy potencjalnych stanowisk zniknęło kilka zawodów o podwyższonym ryzyku zakażeniem – wynika z danych Personnel Service przygotowanych z okazji Europejskiego Dnia Seniora, przypadającego 20 października. Eksperci firmy przeanalizowali, w jakich branżach osoby po 60. roku życia mogą dziś znaleźć pracę i na jakie zarobki mogą liczyć.

20-10-2020

Jak współpraca z Software House pomaga w rozwoju biznesu?

Oprogramowanie dla firm pozwala usprawnić pracę przedsiębiorstw oraz osiągnąć cele biznesowe. Jakie są korzyści z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań IT i kiedy warto zlecić Software House stworzenie oprogramowania dedykowanego? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

15-10-2020

2,5 krotny przyrost nieuczciwych „L4” - pandemia i zwolnienia chorobowe dobijają sektor MŚP

Ten rok przyniósł wyzwania dla przedsiębiorstw każdej wielkości, nie omijając także sektora małych i średnich firm, które dominują w Polsce. Przedsiębiorcy informowali wprost, że otrzymane dotacje zapewnią im płynność na kilka miesięcy do przodu. Ten czas właśnie minął, a w sektorze MŚP zaczyna brakować rąk do pracy. Firmy tracą płynność finansową, a do pracowników zakażonych oraz przebywających na kwarantannie dołączają również zdrowi na „L4”. Dane szacunkowe Conperio Indeks za 2020 rok wskazują 2,5 krotny przyrost nieuczciwych zwolnień względem analogicznego okresu w roku ubiegłym.

13-10-2020

Za 10 lat handel będzie szybszy, wyrośnie poza aglomeracjami i dostosuje się do demografii

Oferta zakupowa do 2030 roku dostosuje się do zmieniającej się struktury demograficznej mieszkańców Polski. Rynek zdominują miejsca oferujące szybkie, codzienne zakupy blisko miejsca zamieszkania. Natomiast rozwój e-commerce i nowych technologii pozwoli wykorzystać dane o preferencjach konsumenta także na zakupach stacjonarnych – wynika z prognoz CBRE. Wzrośnie też udział powierzchni handlowej w miastach średniej wielkości. Największe aglomeracje pozostaną dominującymi miejscami pracy, ale – jak wskazuje GUS – więcej ludzi będzie mieszkać w okolicznych powiatach, gdzie już teraz powstaje aż 65% nowej powierzchni zakupowej w obiektach o metrażu poniżej 10 tys. mkw.

07-10-2020

Czerwone strefy odstraszają pracowników z Ukrainy. Dużo mniejsze zainteresowanie rekrutacjami

Pracownicy z Ukrainy wracają do Polski do pracy. Głównie, bo aż w 3 na 4 przypadkach są to młode osoby przed 35 rokiem życia i ze średnim wykształceniem - wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Nie wszystkie procesy rekrutacyjne cieszą się takim samym zainteresowaniem naszych wschodnich sąsiadów. W obawie o własne bezpieczeństwo, Ukraińcy unikają zatrudnienia w miejscach, które znajdują się w czerwonej czy żółtej strefie. Kandydatów do pracy w tych regionach jest nawet 11-krotnie mniej niż w miejscach, gdzie epidemiczne obostrzenia nie obowiązują.

06-10-2020

Ponad połowę wynajmujących mieszkania w Polsce nie stać na zakup własnego lokalu

Większość, bo 61% wynajmujących mieszkanie przyznaje, że nie stać ich na zakup własnego lokum. Podobny odsetek (60%) nie inwestuje także w standard wynajmowanej nieruchomości i mieszka w średnich warunkach – pokazuje badanie zlecone przez CBRE. Eksperci firmy wskazują jednak, że to podejście powoli się zmienia, co widać w wyborach młodego pokolenia, które zwraca coraz większą uwagę na wyposażenie i standard mieszkania. Wynajem traktuje przy tym jako styl życia, a nie konieczność.

01-10-2020

61% Ukraińców chce wrócić do Polski do pracy. Co piąty widzi przyszłość swoich dzieci poza krajem

Kilkukrotnie wyższe wynagrodzenia niż w swoim kraju, bliskość geograficzna i kulturowa oraz niska bariera językowa to najważniejsze powody, dla których Ukraińcy decydują się na emigrację do Polski. Większość, bo aż 61% tych, którzy mieli doświadczenia pracy nad Wisłą, planuje powrót – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service. Co więcej, masowa emigracja zarobkowa z Ukrainy, która trwa już od 2014 roku powoduje, że - jak wskazuje Rating Group - już niemal co piąty Ukrainiec widzi przyszłość swoich dzieci poza ojczyzną.

30-09-2020

Na studentów w tym roku czekają innej oferty pracy niż dotychczas

Student w Polsce wydaje na swoje utrzymanie ok. 2600 zł miesięcznie. To o aż 500 zł więcej niż jeszcze rok temu. Kluczowe wydatki w studenckim budżecie to opłaty za czesne, wyżywienie oraz mieszkanie – wynika z danych Związku Banków Polskich. Część młodych uniknie kosztów zostając w rodzinnych miejscowościach i uczestnicząc w zajęciach zdalnie, ale nadal większość studentów w październiku zacznie szukać pracy. Eksperci Personnel Service podkreślają, że w tym roku młodzi, którzy chcą znaleźć pracę, muszą rozglądać się za innymi ofertami niż dotychczas.

29-09-2020

Polska waluta już dawno nie była tak słaba. Co gnębi złotego?

We wtorek za euro musieliśmy płacić 4,59 zł, czyli najwięcej od sześciu miesięcy. W samym tylko wrześniu europejska waluta podrożała względem złotego o 4 proc. W górę ostro wydają się iść także: frank szwajcarski, funt i dolar, który zbliża się już do bariery 4 zł, podczas gdy ledwie przed miesiącem kosztował poniżej 3,70 zł. Dlaczego ostatnio odliczamy dni słabości złotego, a polska waluta sporo traci na wartości?

29-09-2020

Czym się kierować tworząc bazę firm?

Twoja baza firm! Jak ją stworzyć?Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej. Zamknij