MarketPortal.pl

Wiadomości finansowe

04-07-2022

Czym jest firma konsultingowa i jak działa?

Konsulting biznesowy polega na doradztwie i wsparciu przedsiębiorstw w przeróżnych kwestiach dotyczących ich działania. Najczęściej korzystają z niego nowe firmy lub takie, które borykają się z wyzwaniami na przedsiębiorczej drodze.

04-07-2022

Prawie jedna trzecia Polaków nie wyjedzie na wakacje ze względu na trudną sytuację finansową

Po dwóch latach covidowych ograniczeń Polacy chcieli tłumnie wyruszyć na urlopy, a światowa turystyka miała ponownie rozkwitnąć. Jednak drastyczny wzrost cen i wojna okazały się trudniejszą przeszkodą niż pandemia - na dłuższy wakacyjny wyjazd, z powodu braku pieniędzy, nie może sobie dziś pozwolić 31 proc. osób, wobec 19 proc. w ub.r. Na dodatek, planujący urlop mają na ten cel mniej niż w zeszłe wakacje - wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, w którym spragniona gości branża turystyczna i noclegowa zmaga się z miliardem złotych długów wobec dostawców i banków.  

29-06-2022

W Europie brakuje 200 tys. specjalistów od cyberbezpieczeństwa, a w Polsce nawet 10 tys.

Praca zdalna, rozwój e-commerce i wojna w Ukrainie zwiększyły zapotrzebowanie na specjalistów IT zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Z raportu firmy (ISC)2 wynika, że choć od wybuchu pandemii na całym świecie przybyło nawet 700 tys. takich ekspertów, to braki wciąż wynoszą 2,7 mln, a w Europie około 200 tys. By zapełnić globalne wakaty, liczba specjalistów powinna wzrosnąć o 65 proc. Jak wskazuje DESI, w Polsce niedobór wszystkich ekspertów IT sięga 50 tys. Wśród nich nawet 20 proc. mogą stanowić osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem, wskazują eksperci HRS-IT, firmy specjalizującej się w rekrutacji i zatrudnianiu profesjonalistów z branży IT.

28-06-2022

Rekordowa inflacja - benefity nie wystarczą, pracownicy chcą podwyżek. Sfrustrowani często idą na „L4”

Z danych GUS wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6235,22 zł i było wyższe w porównaniu z przeciętnym wynagrodzeniem z czwartego kwartału 2021 roku o 240,13 zł. Nie dotyczy to jednak wszystkich branż, a wspomniane wzrosty średniej krajowej „zjada” galopująca inflacja. W związku z tym, eksperci zaczynają dostrzegać odwróconą piramidę potrzeb wśród pracowników, dla których najistotniejsze stały się podwyżki płac, „przykryte” nieco w ostatnich latach przez tzw. benefity pozapłacowe. 

28-06-2022

Konserwacja windy osobowej - O czym warto pamiętać?

Konserwacja windy, czy to w bloku mieszkalnym, w wieżowcu biurowym, czy w wielokondygnacyjnym apartamentowcu - ma zawsze kluczowe znaczenie, zarówno dla wydłużenia żywotności samego urządzenia, jak i dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom. Choć w Polsce, za regularne serwisowanie dźwigu osobowego odpowiedzialni są zarządcy lub właściciele nieruchomości, to tylko niektórzy posiadają wiedzę, jak działa winda i czy resurs windy jest obowiązkowy.

28-06-2022

System ATS, czyli oprogramowanie rekrutacyjne: czy warto zdecydować się na SaaS?

Nowoczesny system rekrutacji pracowników zwykle jest sprzedawany jako SaaS, czyli Software as a Service. Fundamentem, który sprawia, że rozwiązanie działa, jest dedykowana aplikacja, która pracuje dzięki chmurze obliczeniowej. Jakie są atuty tego rozwiązania?

27-06-2022

Jak zadbać o rozwój w życiu?

Jak się rozwijać w życiu? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy mają dość stania w miejscu, chcą osiągnąć sukces i poczuć spełnienie. Jest wiele możliwości rozwoju osobistego. Warto je poznać, a życie staje się przyjemniejsze i nabierze sensu.

23-06-2022

Jak ojcowie widzą przyszłość swoich dzieci? Programista i lekarz to wymarzone zawody, influencer wręcz przeciwnie

Jaki zawód dla swojego dziecka wybraliby tatusiowie? Postanowił to sprawdzić krakowski Webcon. Z przeprowadzonego przez firmę badania wynika, że bezapelacyjnym numerem jeden jest programista. Na taką zawodową przyszłość dla swojej pociechy wskazuje co czwarty ojciec. Na podium znajdują się jeszcze lekarz (14%) i prawnik (12%). Wysoko są przedsiębiorca i sportowiec – ex aequo numer 4. Natomiast najrzadziej przyszłość swoich dzieci Polacy widzą w roli marketingowców, influencerów i księgowych. Co o tym sądzą mamy? Rzadziej stawiają na specjalizację IT, częściej wybierając zawód lekarza.

22-06-2022

Dobra agencja pracy tymczasowej - czyli jaka?

Wiele osób, które poszukuje pracy może się zastanawiać, jak wybrać najlepszą agencję pracy tymczasowej. Jest ich bowiem wiele na rynku, jednak nie wszyscy wiedzą, do której zgłosić się, aby skutecznie szukać pracy. Najczęściej są to osoby młode, które dopiero chcą nabierać doświadczenia. Jakie cechy powinna mieć dobra agencja pracy tymczasowej? Podpowiadamy.

21-06-2022

3 na 4 firmy będą pracowały hybrydowo. Trwa opracowywanie formalnej polityki

Zdecydowana większość firm (72 proc.) zmierza w kierunku hybrydowego miejsca pracy. Ten proces potrwa jeszcze wiele miesięcy, ale prace już trwają. Nieco ponad połowa firm (56 proc.) jest aktualnie w trakcie opracowywania formalnej polityki powrotu do biur, gdzie home office nie dominuje. Reszta na razie polega na decyzjach menadżerów lub obserwuje zachowania pracowników, zanim ostatecznie spisze odgórną politykę – wynika z raportu CBRE „EMEA Office Occupier Sentiment Survey”.

21-06-2022

Ekstraklasa - zasady 2022. Schemat rozgrywek

Polska Ekstraklasa – można ją kochać albo nienawidzić. Trzeba jednak przyznać, że ma w kraju wielu entuzjastów i zapalonych kibiców, którzy dopingują i śledzą poczynania swoich ukochanych drużyn. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się nieco jej zasady, dlatego przybliżamy wam, kto awansuje, a kto spadnie z Ekstraklasy po sezonie 2022/23, a także kiedy jest start rozgrywek.

20-06-2022

Dobra optymalizacja strony – na co warto zwracać uwagę?

Pozycjonowanie strony internetowej to narzędzie, które z czasem winduje ją na najwyższe pozycje w wyszukiwarce, co przyciąga nowych użytkowników i przekłada się na lepszą sprzedaż. Niektóre strony pozycjonują się lepiej, inne gorzej bądź wcale. Z tego powodu przed rozpoczęciem kampanii SEO witryna wymaga optymalizacji. O jakich elementach nie wolno zapomnieć, aby poprawić pozycjonowanie?

20-06-2022

Czy obligacje są dla każdego? Jak chronić budżet domowy przed inflacją?

Zainteresowanie rynkiem obligacji jeszcze nigdy nie było tak duże. Rząd w czerwcu wypuścił nowe obligacje skarbowe – roczne i dwuletnie, obiecując 5,25–5,5% zysku rocznie. Jak to wpływa na rynek funduszy oraz czy na pewno jest to dobra inwestycja chroniąca nasze oszczędności przed inflacją? – Przy takich perturbacjach na rynkach nikt odpowiedzialnie nie może powiedzieć, że istnieje coś takiego jak „bezpieczne obligacje”. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem zmiennej wartości. Kluczem do zysków jest chłodna głowa i czas – dziś na rynkach liczy się maraton, nie sprint. No i zalecam sprawdzanie zapisów w umowach – przekonuje Radosław Jodko, ekspert ds. Inwestycji.

20-06-2022

Najlepsze studio graficzne – oferta dopasowana do potrzeb

Potrzebujesz zindywidualizowanych projektów? Grafiki przygotowanej tylko dla Ciebie, zgodnie z osobistymi preferencjami, tworzonej w oparciu o szczegółowe wytyczne? A może masz dopiero zarys pomysłu i potrzeba kogoś, kto ubierze w doskonałą formę kiełkującą dopiero koncepcją?

20-06-2022

Brokerzy giełdowi i platformy inwestycyjne – trudny wybór.

Dobranie odpowiedniego biura brokera giełdowego i platformy inwestycyjnej może być problematyczne. Najlepiej jest trzymać pieniądze w pewnym i bezpiecznym miejscu. Brokerzy giełdowi często przechwalają się i obiecują łatwy sukces na rynkach. Niestety natychmiastowe zyski okazują się zazwyczaj bezpodstawną obietnicą. Dochody z giełdy są zwykle okupione ciężką pracą i poświęceniem.

20-06-2022

Czy Kazachowie i Uzbecy zastąpią Ukraińców na polskim rynku pracy?

Z powodu sankcji i kryzysu gospodarczego w Rosji, rządy Kazachstanu Uzbekistanu szukają nowych kierunków migracji zarobkowej swoich obywateli oraz walczą z nielegalną migracją. Gremi Personal już aktywnie działa w tych państwach, lecz ostrzega, że o zatrudnieniu w Polsce obywateli państw Azji Środkowej warto decydować z wyprzedzeniem.

20-06-2022

Skuteczne sposoby zarabiania na kryptowalutach - czy istnieją?

Inwestowanie w bitcoina czy ethereum stało się interesującym sposobem na pomnażanie oszczędności i dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Nadal jednak wielu inwestorów myśli sceptycznie o krypto. Czy istnieją skuteczne sposoby zarabiania na kryptowalutach?

20-06-2022

Nie tylko największe aglomeracje dają zarobić na najmie

Rynek najmu w ciągu kilku miesięcy przeżył duży szok. W związku z napływem uchodźców oraz powrotami studentów i pracowników do biur w miastach popyt przewyższył podaż. Jednak nawet bez tak wyjątkowych okoliczności generował zyski. Eksperci Emmerson Evaluation obliczyli, że w 2021 r. na 13 największych rynkach stopy zwrotu z najmu sięgały nawet 5,2% dla kawalerek, 4,7% dla mieszkań dwupokojowych i 4,3% trzypokojowych. Znacznie mocniej wzrosły natomiast stawki za najem. Swoją obecność wzmocniły też PRS.

14-06-2022

W 10 lat w nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 50 mld euro

Nieruchomości komercyjne w Polsce od lat przyciągają uwagę zagranicznych inwestorów. W ciągu ostatniego dziesięciolecia co roku wartość inwestycji można było liczyć w miliardach euro. Zmieniał się jedynie udział poszczególnych sektorów w łącznych wartościach zainwestowanych kwot oraz regiony, z których napływały. Łącznie w latach 2012-2022 w nieruchomości komercyjne w naszym kraju ulokowano ponad 50 mld euro – wynika z analizy CBRE. Niemal połowa tej kwoty napłynęła z Europy, a do 2020 roku największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się biura i obiekty handlowe. Dopiero w ostatnich latach (2020-2021) pałeczkę pierwszeństwa przejęły magazyny. 

14-06-2022

Dobry fryzjer musi być kreatywny, odważny, powinien słuchać, mieć cierpliwość, duże umiejętności w swoim fachu i sympatyczną osobowość. Jak więc go znaleźć?

Zasady dotyczące sztuki fryzjerskiej są wszędzie takie same. Właśnie dlatego dobry fryzjer w Warszawie potrafi dokładnie to samo, co dobry fryzjer w każdym innym miejscu. A przynajmniej powinien potrafić.Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej. Zamknij