MarketPortal.pl

Wiadomości finansowe

18-09-2020

Najlepsze pożyczki - jak wybrać?

Pożyczka gotówkowa to możliwość pozyskania gotówki na dowolny cel. Może być to zobowiązanie na bardzo krótki termin, ale również na kilkadziesiąt miesięcy. Jest to produkt wchodzący w skład usług wielu instytucji - bankowych i pozabankowych. Jednak jak wybrać produkt dla siebie?

16-09-2020

Praca zdalna nie jest już benefitem. Dla 9 na 10 pracowników to warunek przy rekrutacji

Koronawirus zmienił podejście do pracy zdalnej. W 75% firm patrzy się na nią przychylnie, a zdecydowana większość pracowników chce w ten sposób wykonywać swoje obowiązki co najmniej raz w tygodniu. Co więcej, aż 9 na 10 osób szukających nowego zatrudnienia sprawdza możliwość pracy zdalnej i traktuje to jako warunek przystąpienia do rekrutacji – wynika z danych Grafton Recruitment oraz CBRE. Eksperci wskazują jednak, że oswojenie pracy zdalnej nie jest równoznaczne z całkowitym przejściem na ten tryb. Większość firm nie ma lub nie zakłada takiej możliwości.

15-09-2020

Sztabka złota najpewniejszą inwestycją?

Posiadając pewną ilość gotówki, szukamy niezawodnego sposobu, żeby ją ulokować. Szukamy inwestycji, aby w przyszłości zebrać tego plony. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób bardzo chętnie kieruje swoją uwagę na sztabki złota. To właśnie one są jedyną pewną walutą, zwłaszcza w obecnych czasach, w których przewiduje się poważny kryzys gospodarczy. Już teraz dowiedz się, jak bezpiecznie zainwestować w ten kruszec.

14-09-2020

Mniej informatyków, ale dwa razy więcej lekarzy z Ukrainy. Koronawirus zmienia rynek pracy dla migrantów?

W pierwszej połowie 2020 roku struktura zezwoleń na pracę wydawanych Ukraińcom uległa wyraźnym zmianom. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wydano im o 17 tys. pozwoleń mniej, co oznacza spadek o 11% rok do roku. Liczba zezwoleń dla informatyków z Ukrainy zmniejszyła się o połowę, specjalistów o 28%, a rolników, robotników i rzemieślników o ok. 20%. Najwięcej przybyło lekarzy (+250%), pielęgniarek (+80%) oraz pracowników biurowych (+18%) – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Eksperci Personnel Service podkreślają, że mimo tych zmian udział wykwalifikowanej kadry wśród emigrantów z Ukrainy wciąż utrzymuje się na niskim poziomie.        

09-09-2020

Nawet co siódmy pracownik z Ukrainy zniknie z polskiego rynku pracy. Zostanie ich mniej niż milion

Przed koronawirusem w Polsce przebywało ok. 1,3 mln pracowników z Ukrainy – wynika z danych NBP. Po wybuchu epidemii ich liczba zmniejszyła się o ok. 200 tys. Ruch w drugą stronę jest ograniczony, ponieważ wielu zrezygnowało z przyjazdu. Jak szacują eksperci Personnel Service, ujemne saldo migracji wynosi ok. 15% miesięcznie i utrzyma się do końca roku, przez co na początku 2021 r. w naszym kraju zostanie mniej niż milion Ukraińców. Jednakże polski rynek pracy nie powinien zbyt mocno tego odczuć ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na siłę roboczą. Z danych GUS wynika, że w drugim kwartale br. liczba pracujących spadła o 151 tys. w porównaniu do pierwszych miesięcy roku. Ukraina za to na pewno zanotuje znaczny spadek przypływów od migrantów zarobkowych. 

31-08-2020

Firmy pandemią podzielone

Pandemia i lockdown jako sposób walki z COVID-19 podzieliły firmy. Połowa nie bez problemów powróciła do wcześniejszej kondycji, nieliczni ją nawet poprawili, ale drugiej połowie nie udało się przywrócić skali działania sprzed pandemii. Przegrani w większości spisali już ten rok na straty. Najczęściej szansy na szybkie odzyskanie utraconej sytuacji ekonomicznej nie widzą transport i usługi – wynika z badania zrealizowanego przez Keralla Research na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wszystko przez ograniczenie liczby zamówień i odpływ klientów.

29-08-2020

Profesjonalne malowanie dachów

Malowanie dachów wydawać się może bardzo prostą czynnością, jednakże w tej branży liczy się przede wszystkim duże doświadczenie dokładność i precyzja.

29-08-2020

Zadaszenia tarasów aluminiowo szklane

W obecnym czasie tarasy ogrodowe stają się coraz bardziej popularne, coraz większa liczba osób stosuje takie rozwiązania bowiem taras jest idealnym miejscem na spotkania rodzinne, z przyjaciółmi a także na organizację grilla ze znajomymi.

26-08-2020

Idealny makijaż na lato - jak zrobić wakacyjny make-up?

Upały, często duża wilgotność powietrza zdecydowanie nie sprzyjają makijażowi. Jednak często nie można z niego zrezygnować. Podpowiadamy, jak zrobić elegancki i trwały letni makijaż? Jakie pomadki do ust, kremy oraz inne kosmetyki wybrać.

25-08-2020

Dane GUS: koronawirus ciosem dla rynku pracy w drugim kwartale

Prawie 2 mln osób w Polsce, mimo że mają status pracujących, nie wykonywało obowiązków służbowych w drugim kwartale 2020 roku. To niemal dwa razy więcej osób niż rok wcześniej. Dodatkowo, w ciągu 3 miesięcy podwojeniu uległa liczba osób pracujących zdalnie – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekspertów Personnel Service, rynek boleśnie odczuł skutki wprowadzonych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ale pracodawcy stosunkowo szybko przystosowali się do nowych warunków, co powinno skutkować stopniowym odbiciem w kolejnych miesiącach.

24-08-2020

Szklany sufit polskich uczelni: niezłe w Europie Środkowo-Wschodniej, słabe na świecie

Tylko osiem polskich uczelni znalazło się w zestawieniu 1000 najlepszych ośrodków tego typu na świecie w 2020 roku. Szczyt rankingu zdominowały uniwersytety z USA i Wielkiej Brytanii. Rodzime ośrodki są daleko w tyle. Najlepszy z nich, czyli Uniwersytet Warszawski zajmuje dopiero miejsca 301-400. Uniwersytet Jagielloński znalazł się na pozycjach 401-500, a AGH okupuje lokaty 701-800 – wynika z Rankingu Szanghajskiego. Chociaż w światowej stawce wypadamy blado, to pozytywnie wyróżniamy się na tle krajów CEE. Eksperci Personnel Service zauważają jednak, że bez dofinansowania polskich ośrodków akademickich i dopasowania systemu kształcenia do wymagań rynku pracy, dyplom uczelni już niedługo straci na znaczeniu.

19-08-2020

Połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych

W marcu 2018 roku nastała zakupowa rewolucja. Polacy po raz pierwszy nie poszli na zakupy w każdą niedzielę w związku z zakazem handlu. Dwa lata później, również w marcu, nastąpił kolejny zwrot, tym razem wywołany epidemią koronawirusa, który wymusił zmianę nawyków zakupowych. Otwarte były tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, które zwłaszcza na początku przeżywały oblężenie. To właśnie wtedy Polacy przypomnieli sobie wady zamknięcia sklepów w niedzielę. Obecnie aż 51% osób chciałoby, aby sklepy były otwarte w każdy dzień. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent – wynika z badania zleconego przez CBRE.

19-08-2020

Jak zarobić na promocjach bankowych?

Czym są promocje bankowe i jak można na nich zarobić? To pytanie zadaje sobie ostatnimi czasy coraz więcej osób, które poszukują łatwego sposobu na dorobienie do domowego budżetu. Oto krótki poradnik jak podejść do promocji bankowych i na co zwrócić uwagę, aby przez drobny błąd nie stracić możliwości zarobienia nawet kilkuset złotych wyłącznie za pomocą dostępu do internetu.

11-08-2020

Telefon w ręku, a ponad 1,3 mld zł długów za rozmowy w rejestrze

Zdalna praca, zdalne kontakty, a gdyby nie telefony i internet również zdalne życie. Dawno tak nie docenialiśmy rozmów telefonicznych jak w czasie lockdownu. Czy w związku z tym firmy telekomunikacyjne mogą być pewne, że klienci zapłacą każdy rachunek? Wręcz przeciwnie – do opóźniania płatności różnego rodzaju zobowiązań uciekło się w czasie pandemii 27 proc. osób, a najwięcej z nich przełożyło na później faktury za telefon. Potwierdzają to dane o rosnących zaległościach. W ciągu drugiego kwartału wartość nieopłaconych rachunków zwiększyła się o 138,5 mln zł do 1,31 mld zł, a liczba dłużników o prawie 33 tys. do niemal 367 tys. Średni zaległy rachunek dochodzi już do 3,6 tys. na osobę. Najwięcej dłużników mieszka w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

11-08-2020

Przeciętne wynagrodzenie Polaków spadło o 6 procent. Winę ponosi pandemia

O ponad 300 zł niższe było w drugim kwartale br. przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto. W porównaniu z poprzednim kwartałem oznacza to spadek o 6% – wynika z opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego. Głównym winowajcą spadku jest pandemia COVID-19, w wyniku której wiele firm zdecydowało się na obniżkę pensji swoich pracowników. Eksperci Personnel Service wskazują, że warto podkreślić fakt zgody zatrudnionych na czasową obniżkę wynagrodzenia, co jest oznaką dużego zrozumienia przez pracowników, zarówno wysoko- jak i niskowykwalifikowanych, zagrożenia, jakie niesie ze sobą koronawirus w kontekście gospodarki i rynku pracy.

10-08-2020

Polacy pracują nawet na urlopie

Polacy nie potrafią być off-line nawet przez chwilę. Tylko 1 proc. z nas spędza wakacje bez telefonu czy laptopa. Co więcej, ponad połowie rodaków zdarzyło się pracować podczas urlopu – 57 proc. ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Devire.

07-08-2020

Wakacyjni oszuści mogą wykorzystać nasz pośpiech i pandemię

Sezon wakacyjny ruszył. Mimo obaw przed koronawirusem i ryzyka coraz więcej osób decyduje się na wyjazd. Wielu Polaków do ostatniej chwili zwlekało z decyzją o wyjeździe i teraz, w związku z optymistycznymi prognozami pogody oraz informacjami o obniżkach cen, decyduje się na letni wypoczynek. A tam gdzie mało czasu na podjęcie decyzji i szukanie okazji, często pojawiają się oszuści wykorzystujący pośpiech i mnogość ofert. W końcu to ich naturalne środowisko pracy.

06-08-2020

44 procent mniej wiz dla Ukraińców w I połowie 2020 roku.

Od stycznia do czerwca br. dla Ukraińców chcących podjąć pracę w Polsce przyznano ponad 270 tys. wiz. Rok temu w tym samym czasie ta liczba była niemal dwukrotnie większa – wynika z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na które powołuje się Ukrainian National News Agency. Taki spadek to konsekwencja epidemii koronawirusa oraz utrudnień w ruchu granicznym i pracy urzędów. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że mniej wydanych wiz nie oznacza, że w Polsce jest o połowę mniej kadry ze Wschodu. Zapisy tarczy antykryzysowej o przedłużeniu prawa pobytu na cały czas obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu powodują, że spora część Ukraińców po prostu z Polski nie wyjechała.

05-08-2020

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? To pytanie w ciągu kilku ostatnich lat zadaje sobie naprawdę wielu polskich przedsiębiorców. Pracownicy z Ukrainy są dzisiaj niezwykle istotni dla właściwego funkcjonowania polskiej gospodarki.

04-08-2020

Dolar najtańszy od 22 miesięcy

Dolar amerykański dzisiaj rano osiągnął 3,70 zł i jest to jeden z najniższych poziomów od października 2018 roku! USD to ostatnimi czasy najciekawsza z głównych walut. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawać by się mogło, że nadchodzący wielkimi krokami Brexit przyzna to miano funtowi brytyjskiemu. Okazuje się jednak, że Amerykanie są w stanie niemal sami stworzyć problemy, które spowodują 10-procentową przecenę względem euro. Czy niski dolar im rzeczywiście przeszkadza? Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej. Zamknij