MarketPortal.pl

Wiadomości finansowe

03-04-2020

Polacy bardziej się boją mniejszych pensji niż utraty pracy

59% Polaków obawia się, że z powodu epidemii koronawirusa ich wynagrodzenie ulegnie zmniejszeniu, podczas gdy utraty pracy lęka się 38%. Ale w większości przypadków te obawy nie znajdują na razie potwierdzenia w deklaracjach pracodawców - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

02-04-2020

Nowe ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa – co czeka zakłady produkcyjne?

31 marca br. rząd wprowadził nowe zalecenia związane z panującą pandemią koronawirusa. Niektórych przedsiębiorców zastanawiają dodatkowe środki bezpieczeństwa, wchodzące w życie już 2 kwietnia, mówiące o tym, że stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone o co najmniej 1,5 metra. Zdaniem ekspertów, dosłowne wprowadzenie tych zasad w życie, może oznaczać paraliż prac w wielu zakładach produkcyjnych, które technicznie nie mogą się przystosować do takiej formy pracy. Potrzeba zatem szybkiego doprecyzowania wprowadzonych ograniczeń.

01-04-2020

Program 500+ - rodzice za, bezdzietni przeciw

1 kwietnia mijają 4 lata od wprowadzenia rządowego Programu „Rodzina 500+”. Rocznica przypada w samym środku zamieszania związanego z epidemią koronawirusa, które poza konsekwencjami zdrowotnymi jeszcze większe skutki może mieć dla kieszeni Polaków. Pomoc z programu 500 plus podratuje więc niejeden nadwyrężony kwarantanną budżet. Od lipca 2019 r. z programu korzysta już około 6,8 mln dzieci – to pozwala opłacać bieżące rachunki co szóstej rodzinie, która dostaje 500 plus – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

31-03-2020

Gadżety reklamowe dla firm - reklama skierowana z osobna do każdego klienta

Dlaczego gadżety reklamowe to świetny sposób na reklamę? Powodów jest bardzo wiele, jednak kilka z nich ma szczególny wpływ na ich efektywność. Po pierwsze, trafność takiej reklamy jest znacznie większa, niż wszystkich możliwych billboardów, spotów, gazetek, czy pojawiających się na stronach internetowych irytujących okienek.

30-03-2020

Nawet 2 mln osób może stracić pracę. Bezrobocie wzrośnie do 10%

Epidemia koronawirusa odbija się negatywnie na rynku pracy. Jeżeli państwo nie zapewni odpowiedniego wsparcia dla firm, nawet co piętnasty pracownik – około 2 mln osób – może stracić pracę. Eksperci Personnel Service wskazują, że będą to głównie zatrudnieni na umowy zlecenia, choć posiadający umowy o pracę też będą zwalniani. Najbardziej zagrożeni są pracownicy handlu, bo nawet milion straci pracę. Nieciekawie wygląda też sytuacja w automotive. Lepiej radzi sobie przemysł spożywczy, logistyka, nowe technologie i budowlanka, choć w przypadku tego ostatniego sektora kluczowe będą decyzje o nowych inwestycjach. Jeżeli czarny scenariusz się sprawdzi, bezrobocie w Polsce wzrośnie do nawet 10%.

25-03-2020

Magazyny odporne na koronawirusa

Pandemia COVID-19 z pewności odbije się na wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych. Ze wstępnych obserwacji poczynionych przez ekspertów Colliers International, odpornością na koronawirusa wykazuje się rynek magazynowy, głównie z uwagi na znaczne ożywienie handlu e-commerce.

24-03-2020

Historyczny spadek optymizmu konsumentów, a przez koronawirusa może być jeszcze gorzej

I kwartał 2020 r. przyniósł znaczący spadek wartości Barometru Rynku Consumer Finance, określanego na podstawie badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Obecnie wynosi on 60,7 pkt wobec 71,6 pkt odnotowanych w IV kwartale 2019 r. To najwyższy spadek wartości barometru w historii tego badania, choć obecna edycja była przeprowadzona jeszcze przed eskalacją sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

19-03-2020

Dolar na niepewne czasy. Indeks amerykańskiej waluty najwyższy od 15 lat!

Z jednej strony strach przed ryzykiem, a z drugiej strony nadzwyczajne działania Rezerwy Federalnej decydują o tym, że amerykańska waluta coraz mocniej zyskuje na wartości. Dziś dolar osiągnął historyczny szczyt. W najbliższych tygodniach może bić kolejne rekordy.

17-03-2020

Jen traci status bezpiecznego schronienia

Minęło ponad 30 lat od chwili pęknięcia bańki spekulacyjnej w Japonii, które powstrzymało marsz gospodarki tego kraju na sam szczyt światowej ekstraklasy gospodarczej. Wyjątkiem był kurs jena, który jeszcze przez długi czas zyskiwał na wartości i cieszył się statusem waluty bezpiecznego schronienia.

17-03-2020

Grupa EBI szybko uruchomi środki do wysokości 40 mld EUR na walkę z kryzysem wywołanym przez Covid-19

Grupa EBI szybko uruchomi środki do wysokości 40 mld EUR na walkę z kryzysem wywołanym przez Covid-19 i wzywa państwa członkowskie do ustanowienia kolejnej gwarancji na wsparcie dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji udzielanej przez grupę EBI i krajowe banki promocyjne

13-03-2020

Ukraińcy nie są tanią siłą roboczą. Atrakcyjne stawki pochodną luki kadrowej

Na koniec 2019 roku liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wyniosła aż 125 tys. – wynika z danych GUS. Firmy najczęściej szukały robotników przemysłowych i rzemieślników, specjalistów, operatorów oraz monterów maszyn i urządzeń, a także pracowników usług. Pracodawcy chętnie uzupełniają powyższe luki pracownikami z Ukrainy, oferując im konkurencyjne warunki. Z zestawienia Personnel Service i Workport, wynika, że w lutym stawki w TOP10 ofert pracy dla Ukraińców wahały się od 14 do 19 zł netto na godzinę. Eksperci wskazują, że 17% pracodawców jest wręcz skłonna płacić osobie ze Wschodu więcej „na rękę” niż Polakowi.

13-03-2020

Zakupy, także walutowe, przenoszą się do sieci

Wraz z rozwojem sytuacji w sprawie koronawirusa coraz bardziej zastanawiamy się jaki to będzie miało wpływ na szerzej pojęte otoczenie. Zakupy żywności i środków higieny to nie wszystko. Nadal trzeba pracować i myśleć o stałych pozycjach w naszych wydatkach. Kredyty, rynek walutowy, gospodarka… Jak koronawirus wpływa na te aspekty?

13-03-2020

Koronawirus uderza w polską walutę. 5 zł za dolara, euro i franka?

Dwucyfrowe spadki na parkietach giełdowych i zyskujący ponownie na wartości dolar negatywnie odbijają się na złotym. Dalsze osłabienie polskiej waluty jest możliwe, jeżeli wpływ wirusa na gospodarkę okaże się istotny. Czy za euro, franka i dolara będziemy wkrótce płacić więcej niż 5 zł?

10-03-2020

Rok 2020 na rynku nieruchomości będzie intensywny.

Aż 46% przedstawicieli rynku nieruchomości przewiduje, że ten rok będzie jeszcze bardziej intensywny niż miniony, a nieco ponad połowa prognozuje utrzymanie tempa rozwoju z ubiegłego roku – wynika z ankiety przeprowadzonej przez CBRE. Motorem napędowym w branży będą nowe technologie i innowacje oraz inwestycje w infrastrukturę. Natomiast największą niewiadomą pozostaje niska dostępność pracowników.

09-03-2020

Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w lutym 2020 r. (+27,7%)

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Drugi w tym roku - lutowy odczyt Indeksu wyniósł +27,7%, co oznacza, że w lutym 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 27,7% w porównaniu z lutym 2019 r.

06-03-2020

Portret kredytowy Polki 2020

Jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej, 40,4% łącznej kwoty do spłaty spośród wszystkich kobiet w Polsce posiadają panie w wieku 35–44 lat. Jest to kwota 127 mld zł. Łącznie wszystkie panie mają do spłaty 314,24 mld zł, na co składają się wszelkie rodzaje produktów kredytowych, jednak dominują kredyty gotówkowe (44%). Choć kobiety są mniej ukredytowione* niż mężczyźni - 47% kobiet ma czynny kredyt w stosunku do 50% mężczyzn - to właśnie panie, bez względu na wiek, charakteryzują się większą skłonnością do terminowego regulowania swoich zobowiązań kredytowych.

04-03-2020

Rośnie liczba Azjatów zatrudnianych w Polsce

Prawie 69 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich wydano w 2019 roku. To o 18% więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Najwięcej zezwoleń przyznano Nepalczykom (9,2 tys.), Hindusom (8 tys.) i Gruzinom (7,4 tys.). W sumie o pozwolenie na pracę w Polsce starali się obywatele ponad 40 krajów azjatyckich. Eksperci Personnel Service wskazują, że w 2020 roku pracodawcy nadal będą sięgali po kadrę z Azji, ze względu na rosnące trudności z rekrutacją pracowników z Ukrainy.

27-02-2020

AXA przejęta przez UNIQA - jak się zmieni rynek ubezpieczeń?

Wiemy już na pewno, że Grupa AXA wyjdzie z Polski, a jej działalność przejmie UNIQA. Sprawdzamy, jak ta sytuacja zmieni układ sił na polskim rynku ubezpieczeniowym.

27-02-2020

Brytyjczycy i Niemcy odpowiadają za ćwierć inwestycyjnego tortu, rodzimy kapitał nadal ze znikomym udziałem

Na polski rynek nieruchomości komercyjnych pieniądze płyną głównie z innych krajów europejskich, regionu Azji i Pacyfiku oraz RPA. Najwięcej wydają u nas Brytyjczycy i Niemcy, którzy w 2019 roku odpowiadali za aż 24% wartości transakcji. Udział polskiego kapitału nadal jest znikomy. W 2019 roku wartość wszystkich transakcji przekroczyła 7,7 mld euro, przy czym polskie podmioty odpowiadały za zaledwie 2% tej kwoty. Największą popularnością inwestorów z różnych stron świata cieszy się sektor biurowy.

20-02-2020

Czy cukiernictwo to na pewno słodki biznes? Długi branży sięgają 116 mln zł

Tłusty czwartek to świetna okazja żeby sobie pofolgować. Piekarze i cukiernicy zacierają ręce licząc na dobry utarg. Tylko tego dnia Polacy zjadają co roku ponad 100 mln pączków. Mimo, że lubimy słodycze, nie zawsze przekłada się to na dobrą kondycję finansową branży. Producenci wyrobów mącznych takich jak pieczywo i ciastka mają zaległe zobowiązania względem kontrahentów i banków na poziomie ponad 116 mln zł – wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej. Zamknij