Wielkie firmy szukają oszczędności, zwracają uwagę na absencje pracowników

fabryka, produkcja

W obliczu rosnących kosztów pracy wiele dużych zakładów produkcyjnych w Polsce zmuszonych jest do poszukiwania oszczędności. Wydatki związane, chociażby z energią czy ze stale rosnącą płacą minimalną stawiają pracodawców w trudnej sytuacji finansowej. Tylko w pierwszej połowie 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, z powodu zamknięcia zakładów i wygaszenia produkcji zatrudnienie straciło blisko 15 tysięcy osób. Jednym z kluczowych obszarów, na który przedsiębiorstwa zwracają szczególną uwagę w kontekście oszczędności są absencje pracowników.


Główne bariery rozwoju produkcji w Polsce

Koszty pracy i ceny energii są głównymi przeszkodami dla rozwoju średnich i dużych firm w Polsce, na co wskazuje raport firmy Grant Thornton. Od 2019 roku Grant Thornton monitoruje bariery rozwojowe w 32 gospodarkach świata, w tym w Polsce. Badanie pokazuje, że 86% polskich przedsiębiorców uważa koszty pracy za główną przeszkodę. 

– Wzrost płacy minimalnej oraz presja płacowa na różnych szczeblach, w połączeniu z niską stopą bezrobocia, wpływają na wzrost kosztów pracy – zauważa Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton.

Płaca minimalna w Polsce została podniesiona już drugi raz w tym roku. Drugą kluczową barierą są ceny energii, wskazywane przez 83% ankietowanych, nadal pozostają one wysokie, co stanowi znaczące obciążenie dla firm. Efektem tej sytuacji jest zamykanie się kolejnych dużych zakładów, co ma poważne konsekwencje dla całego rynku pracy. 

Wielkie grupowe zwolnienia

Przez Polskę przetacza się fala zwolnień grupowych. Globalne koncerny, które działały w naszym kraju od wielu lat, są zmuszone do redukcji załóg lub całkowitego zamknięcia produkcji. Przykładem takiego zdarzenia jest decyzja firmy Levi Strauss, która po 31 latach wygasiła produkcję w Płocku. W wyniku tego blisko 800 osób straciło pracę. Ostatnio do grupy firm planujących zwolnienia dołączyła również Nokia, która zapowiedziała zwolnienie około 800 pracowników w Polsce. Podobne plany ma PepsiCo, gdzie w krakowskim oddziale pracę może stracić nawet 200 osób. Zwolnienia grupowe dotykają również gigantów technologicznych takich jak Google i Microsoft, a globalna branża gamingowa już zwolniła ponad 10 tysięcy specjalistów.

Minimalizowanie absencji jako strategia oszczędnościowa

Jednym z poważnych problemów, z którymi również muszą mierzyć się pracodawcy, jest wysoki poziom absencji pracowników. Dane zebrane przez firmę Conperio, która kompleksowo zajmuje się problematyką absencji chorobowych pokazują, że w niektórych zakładach aż 44% pobranych L4 wykorzystywanych jest niezgodnie z przeznaczeniem. Poziom absencji w niektórych przedsiębiorstwach wynosi kilkanaście procent, co ma tzw. charakter patologiczny. Tak wysokie wskaźniki nieobecności powodują wzrost kosztów działalności nawet o 1/3!

W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej, redukcja poziomu absencji pracowników staje się kluczowym elementem strategii oszczędnościowej wielu przedsiębiorstw. Wielkie firmy operujące w Polsce poszukują nowych sposobów na ograniczenie wydatków, koncentrując się w szczególności na minimalizowaniu nieobecności wśród pracowników. Efektywne zarządzanie tym obszarem może pomóc przedsiębiorstwom przetrwać trudne czasy i zabezpieczyć ich przyszłość na konkurencyjnym rynku.

- W kontekście braku możliwości oszczędzania na kosztach energii oraz stale rosnących, chociażby wynagrodzeniach, pracodawcy zwracają jeszcze większą uwagę na minimalizowanie absencji chorobowej, jako sposób na ograniczanie wydatków. Chodzi tu m.in. o setki tysięcy złotych miesięcznie utracone na niezrealizowanej produkcji. W tym celu korzystają z nowoczesnych narzędzi monitorujących liczbę pobieranych L4 i umożliwiających szybkie oraz skuteczne analizowanie wzorców nieobecności, a także identyfikowanie potencjalnych nadużyć, kierując pracowników do kontroli, co w dłuższej perspektywie obniża absencje i przynosi znaczące oszczędności – mówi Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes firmy doradczej Conperio.

Specjalna aplikacja pomaga walczyć z nadużywaniem L4 w firmach 

​​​​​​​Jakiś czas temu powstała aplikacja Pulpit Absencji – pierwsze w Polsce narzędzie do kompleksowego i skutecznego monitorowania poziomu absencji w firmach. Korzystanie z Pulpitu Absencji daje menedżerom możliwość zinterpretowania i określenia skali problemu absencji chorobowej oraz podjęcia natychmiastowych działań korygujących. Aplikacja pomaga też m.in. precyzyjnie wytypować „podejrzane” zwolnienia chorobowe do kontroli.

Źródło: Conperio

INFORMACJE O MARCE

Conperio to największa i najbardziej doświadczona w problematyce absencji chorobowej firma konsultingowa na polskim rynku. Conperio zajmuje się audytem, doradztwem i kompleksowym zarządzaniem problemem absencji chorobowej. Nowoczesne rozwiązania Conperio gwarantują klientowi pełną kontrolę nad podejmowanymi działaniami, które są indywidualnie dopasowywane do danego zakładu pracy z uwzględnieniem jego specyfiki. Działania firmy prowadzone są wielopłaszczyznowo – od analizy sytuacji wyjściowej u pracodawcy i porównania jej z innymi firmami z branży i/lub regionu, przez badanie czynników wpływających na poziom absencji chorobowej, aż po działania terenowe oraz analizę przyczyn w oparciu o opinie pracowników i zgłoszone przez nich sugestie. Misją firmy jest dostarczanie pracodawcom obiektywnej informacji o absencjach pracowniczych w celu ich efektywnego obniżenia.