Trwały kompas w świecie korozji – czyli jak złoto może pomóc w rozwoju AI

Trwały kompas w świecie korozji – czyli jak złoto może pomóc w rozwoju AI

Złoto – błyszczący symbol bogactwa, trwałości i dla wielu – bezpieczna przystań. Przez stulecia było tłem dla potęgi imperiów i gospodarek. Dziś, w epoce cyfrowej rewolucji, ten szlachetny metal odgrywa zaskakującą rolę w rozwoju jednego z najbardziej fascynujących tworów ludzkiego intelektu – sztucznej inteligencji (AI). Złoto, dzięki swoim unikalnym właściwościom, otwiera nowe horyzonty w technologiach niezbędnych do budowy bardziej zaawansowanych, wydajnych i niezawodnych systemów AI. Czy połączenie szlachetnego metalu z technologią przyszłości to przepis na sukces?


Złoto 2.0: przyszłość sztucznej inteligencji

W ostatnich kilkunastu kwartałach świat zachłysnął się możliwościami sztucznej inteligencji. Grono osób, które miało już możliwość przetestowania chata GPT lub stworzenia grafiki za pomocą midjourney z każdą chwilą się powiększa. Wiele więc wskazuje na to, że od rozwoju tego sektora nie ma już odwrotu. Co ciekawe, jednocześnie będzie on miał niemały wpływ na inną branżę, a mianowicie metali szlachetnych.

Najbardziej znanymi metalami szlachetnymi, które charakteryzują się wysoką odpornością na korozję, trwałością i relatywnie niską reaktywnością chemiczną są złoto, srebro, platyna i pallad. Wśród ich monetarnych właściwości mówimy przede wszystkim o tym, że są magazynem wartości, a więc w długim terminie przechowują swoją siłę nabywczą. Z kolei w odniesieniu do zastosowania metali szlachetnych w przemyśle, znajdziemy je chociażby w takich sektorach jak przemysł elektroniczny, motoryzacyjny, jubilerski, chemiczny, szklarski, kosmiczny czy medyczny. Zapewne niedługo dołączy do nich sztuczna inteligencja.

W jednym z ostatnich raportów analitycy Metals Focus zwracają uwagę na to, że boom technologiczny związany ze sztuczną inteligencją, powinien pomóc we wsparciu popytu przemysłowego na złoto i inne metale szlachetne w przyszłym roku.

Wzrost zainteresowania aplikacjami AI powoduje więc gwałtowny wzrost popytu na chipy i komponenty, które wspomagają technologię. Ponieważ większość komponentów używanych w połączeniu z urządzeniami AI ma wysokie wymagania, należy się spodziewać szerokiego wsparcia dla szeregu komponentów zawierających właśnie metale szlachetne – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex. W celu sprostania ewolucji algorytmów sztucznej inteligencji, w ciągu najbliższych dwóch lat dynamika dostaw serwerów i przełączników AI wzrośnie 2-cyfrowo, co pobudzi popyt na metale szlachetne. Zapotrzebowanie zwiększy się na stopy platynowe stosowane w produkcji chipów, wielowarstwowe kondensatory ceramiczne ze srebrem i palladem w komponentach dużej mocy czy złote złącza w chipach i obudowach pamięci – dodaje.

Warto również wspomnieć, że stabilność to kolejna cecha, która czyni złoto bezcennym w świecie sztucznej inteligencji. W przemyśle elektronicznym, gdzie korozja może prowadzić do katastrofalnych błędów i nieoczekiwanych przestojów, wykorzystanie kruszcu w komponentach zapewnia niezbędne atrybuty jak np. długowieczność i niezawodność.

Szlachetny metal jako przyszłość superinteligencji

Mocny i rosnący popyt ze strony przemysłu, kierowany w stronę sektora metali szlachetnych, niskie relatywne wyceny w połączeniu z ich monetarną rolą czy też bezpiecznych przystani, to zwłaszcza w obecnym, finansowo-geopolitycznym otoczeniu mocna sugestia, aby obok tych aktywów nie przechodzić obojętnie. 

Według najnowszych danych Światowej Rady Złota popyt na złoto w sektorze płytek drukowanych (PCB) wzrósł k/k, ale w III kw. ponownie spadł r/r. Po spadku do poziomu 60–65% w zeszłym kwartale, wskaźniki wykorzystania produkcji płytek PCB nieco wzrosły w trzecim kwartale do około 70–75%, dzięki dużemu popytowi na serwery sztucznej inteligencji i chipy samochodowe. Złożoność sztucznej inteligencji wymaga znacznej liczby płytek PCB, a boom na AI prawdopodobnie będzie napędzał dalszy wzrost do 2024 r. 

Wokół rynku metali dzieje się ostatnio coraz więcej, od technicznych struktur cenowych widocznych na wykresie złota, przez wzrost napięć geopolitycznych, po nowe zastosowania przemysłowe, pochodzące tym razem z obszaru sztucznej inteligencji. Otwartą jak zawsze pozostaje kwestia, kiedy inwestorzy zaczną doszacowywać te kolejne źródła popytu. Jeśli ich ślad zobaczymy w najbliższych, kwartalnych raportach organizacji zajmujących się rynkami złota, srebra czy platyny, a opracowania analityczne na bazie tych raportów trafią do mediów, mogą się one pozytywnie przełożyć na podbicie zmienności cen metali. Czy tak będzie, przekonamy się najprawdopodobniej w miarę zbliżania się końcówki roku – podsumowuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.

Źródło: Tavex

INFORMACJE O MARCE

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.