Przyszłość zatrudnienia w branży e-handlu w Polsce: analiza trendów

e-commerce

Branża e-handlu jest jedną z kluczowych we współczesnej gospodarce, gdyż nie tylko łączy firmy i napędza rozwój gospodarczy, ale i poprawia sytuację społeczną w różnych częściach świata. Jak przedstawiają się aktualne trendy zatrudnienia w branży e-commerce? Jacy specjaliści i jakie umiejętności będą najbardziej poszukiwane przez pracodawców? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

E-commerce w Polsce: trend wzrostowy, który będzie trwał

Jak wynika z najnowszego raportu „Strategy&Polska”, w najbliższych latach polski e-handel doświadczy imponującego wzrostu - do 94 mld złotych do 2027 roku. Ten rozwój jest napędzany przez inflację, która zmusza konsumentów do poszukiwania lepszych ofert, co jest łatwiejsze w Internecie. Internetowe platformy zakupowe stają się więc dla wielu osób pierwszym wyborem w trakcie poszukiwania oszczędności. Specjaliści wskazują na roczny wzrost w branży e-commerce na poziomie 11-13%, a największe szanse na czerpanie korzyści z tej ekspansji mają sektory mody, elektroniki, zdrowia i urody.

Obecnie Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce w Europie, z dużym potencjałem inwestycyjnym i atrakcyjnością dla zagranicznych graczy wykazywaną w trakcie najbliższych 5 lat. Do głównych graczy na rynku należą: Allegro, Empik, Euro, Mediaexpert i Zalando, istnieje też wiele innych firm pretendujących do zdominowania nie tylko rynku krajowego, ale i międzynarodowego.

Patrząc na dalsze trendy rozwoju rynku e-commerce w Polsce, warto przytoczyć opinie ekspertów, którzy spodziewają się, że jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w sektorze e-commerce w ciągu najbliższych 5 lat będą zakupy spożywcze online. Pandemia przyspieszyła adaptację usług typu click-and-collect oraz dostaw do domu, szczególnie w dużych miastach. Kluczowymi graczami w tej dziedzinie są: Carrefour, Biedronka i Frisco.pl.

Dynamika zatrudnienia na rynku e-commerce w Polsce

Stały wzrost, który odnotowuje polski rynek handlu elektronicznego, przekłada się na zwiększenie zapotrzebowania na specjalistów, gotowych szybko reagować na zachodzące zmiany. W miarę rozwoju technologii, a przede wszystkim sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, wiele procesów w e-commerce się automatyzuje. Oznacza to, że zatrudnienie przesuwa się także w kierunku bardziej specjalistycznych ról związanych z technologią i analizą danych. Te zmiany przekładają się na modernizacje w procesie rekrutacyjnym - więcej eksperckich opinii i skutecznych rozwiązań tego problemu znajdziesz tutaj.

Poszukiwane zawody na rynku e-commerce

Na liście najbardziej poszukiwanych zawodów w branży e-commerce znajdują się:

  • Analitycy danych i eksperci od Big Data. Wzrost ilości danych generowanych przez transakcje online wymaga od takich specjalistów umiejętności analitycznych i interpretowania danych, a także podejmowania strategicznych decyzji biznesowych.

  • Specjaliści ds. marketingu cyfrowego. Marketing w świecie e-commerce jest nieustannie ewoluującą dziedziną, która wymaga znajomości najnowszych trendów, narzędzi cyfrowych i technik angażowania klientów, w tym: SEO, marketingu w mediach społecznościowych i e-mail marketingu.

  • Specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Rozwój branży e-commerce wiąże się z większym zagrożeniem cyberatakami. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa są niezbędni do ochrony danych - nie tylko zatrudniających ich firm, ale i klientów.

  • Deweloperzy i programiści. Tworzenie i utrzymanie stron internetowych, aplikacji mobilnych oraz innych narzędzi technologicznych wymaga umiejętności programistycznych. Deweloperzy specjalizujący się w technologiach webowych i mobilnych są zatem jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku e-commerce.

  • Specjaliści od UX/UI. Projektowanie intuicyjnych i atrakcyjnych interfejsów użytkownika ma doniosłe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w e-commerce, a więc wiele firm zatrudnia specjalistów, by tworzyli przyjemne doświadczenia zakupowe.

  • Managerowie ds. łańcucha dostaw. Efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw jest niezbędne dla szybkiej i skutecznej dystrybucji produktów. Ten zawód wymaga zdolności zarządzania, planowania i optymalizacji procesów.

  • Prawnicy. W miarę rozwoju branży e-commerce, wzrasta zapotrzebowanie na fachowców specjalizujących się w prawie cyfrowym, ochronie danych osobowych i zgodności z przepisami.

Zdalne zatrudnienie

E-commerce naturalnie sprzyja elastycznym formom zatrudnienia, w tym pracy zdalnej. Ponadto ten trend rozwinął się w efekcie pandemii COVID-19. W praktyce oznacza to poszukiwanie przez firmy talentów z różnych części świata, a także przeniesienie do sfery online takich działań, jak: obsługa klienta, marketing, rozwój produktu lub zarządzanie łańcuchem dostaw.