Formy opodatkowania przychodu – które z nich są najkorzystniejsze dla małych firm?
Jednym z najczęściej zakładanych w Polsce rodzajów firm jest tzw. JDG, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza. W tej rodzaju działalności jak sama nazwa wskazuje, właściciel firmy sam sobie jest „sterem i okrętem”, gdyż nie tylko prowadzi firmę, ale także zajmuje się realizacją jej działalności, czyli np. osobistym świadczeniem określonych usług. Przy założeniu tak małej firmy może wydawać się, że ponoszone koszty nie powinny być duże, tak samo jak i obowiązkowe podatki. Może jednak zdarzyć się tak, że koszty prowadzenia małej firmy przerosną przedsiębiorcę i korzystniejsze będzie dla niego podjęcie pracy na etat. Jak więc wybrać najlepszą formą opodatkowania dla małych firm i jakie warianty rozliczania przychodu są najbardziej opłacalne?
Charakterystyka poszczególnych form opodatkowania przychodu
Podatek dla przedsiębiorców osiągających przychody przyjmuje formę 4 wariantów:
- Skali podatkowej – skala podatkowa znana jest również pod pojęciem „opodatkowania na zasadach ogólnych”. Należy do najbardziej podstawowej formy opodatkowania działalności gospodarczej. Składa się z dwóch stawek: 12% od dochodów na poziomie 120 tysięcy złotych i 32% powyżej tej kwoty.
- Podatku liniowego – w tym przypadku podatek jest stały i wynosi 19% bez względu na osiągane przychody.
- Ryczałtu ewidencjonowanego – w ryczałcie przyjmuje się następujące stawki podatkowe - 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17%. W tym przypadku podatek płaci się od dochodu.
- Karty podatkowej – na podstawie karty podatkowej przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Stawkę podatku ustala Naczelnik Urzędu Skarbowego.
Którą formę rozliczenia najlepiej wybrać w przypadku JDG?
Nie ma niestety uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który podatek wybrać najlepiej w przypadku JDG. Skala podatkowa przydatna jest w przypadku posiadania prawa do skorzystania z licznych ulg. Podatek liniowy sprawia, że przedsiębiorca od razu wie ile podatku zapłaci. Ryczałt cechuje się uproszczoną księgowością, zaś karta podatkowa jest niezależna od osiąganych dochodów, a odnosi się do rodzaju działalności.
Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj opodatkowania wybrać, zgłoś się do dobrej kancelarii podatkowej w której uzyskasz odpowiedzi na nurtujące pytania. Doradca podatkowy, z którym odbędziesz konsultację, dołoży wszelkich starań, aby znaleźć najrozsądniejszą formę opodatkowania dla Twojej działalności.