Pakiet antykryzysowy – na jaką pomoc może liczyć przedsiębiorca?

Pakiet antykryzysowy – na jaką pomoc może liczyć przedsiębiorca?

W związku z pandemią korona wirusa, która wystawiła na próbę wiele przedsiębiorców, zmagających się ze spadkiem sprzedaży i zysków, rząd stworzył tzw. pakiet antykryzysowy.


Jego zadaniem jest przeciwdziałanie gospodarczym skutkom ubocznym pandemii, minimalizując ryzyko wystawienia spółki na sprzedaż, a także masowym zwolnieniom pracowników. Przede wszystkim jednak jego głównym celem jest wspieranie określonej grupy przedsiębiorców, dla których zachowanie płynności finansowej jest wyzwaniem.

Co wnosi pakiet antykryzysowy?

W pakiecie znajdziemy szereg propozycji, z których skorzystać mogą przedsiębiorcy, najemcy lokali, a także konkretne branże, które są najbardziej obarczone ryzykiem strat, spowodowanym wirusem COVID 19. Poniżej przedstawiamy najważniejsze i zdecydowanie najchętniej wykorzystywane aspekty tarczy antykryzysowej.

Pakiet wnosi szeroko rozumianą pomoc, z której korzystać mogą głównie mikrofirmy, zatrudniające do 9 pracowników (co ważne – uwzględniane są składki za wszystkich pracowników) oraz osoby samozatrudnione. To dla nich Państwo przygotowało fundusz pokrywający składki ZUS przez okres 3 miesięcy. Firmy, które odnotowują znaczne straty otrzymać również mogą dofinansowanie do wynagrodzeń pracownika oraz uelastycznienie ich czasu pracy.

Z kolei osoby, które zatrudnione są na umowę zlecenie lub dzieło, otrzymać mogą świadczenie miesięczne w kwocie do 2 tysięcy złotych. Taka forma pomocy ma zminimalizować negatywne skutki utraty pracy, a także zmniejszyć problemy finansowe szeregu zleceniobiorców. Jak podają statystyki, w Polsce co najmniej 1,3 mln ludzi pracuje na umowach cywilno-prawnych.

Ponadto, branża handlowa otrzymała zgodę na przyjmowanie towaru, jego rozkładnie i wykładanie również w niedziele niehandlowe, które dotychczas objęte były zakazem. Najemcy lokali, w galeriach i supermarketach, mogą obniżyć czynsz o nawet 90% dotychczasowej ceny.

Na sporą pomoc może również liczyć branża turystyczna i firmy transportowe, które otrzymują refinansowanie umów, a także dłuższe zezwolenia na pracę dla zatrudnionych obcokrajowców.  Ta pierwsza otrzymać może przedłużony termin zwrotu wpłat klienta z 14 dni na 180 dni od rozwiązania umowy.

Rozszerzenie do pakietu

Warto jednak nadmienić, iż po licznych zgłoszeniach przedsiębiorców, Ministerstwo Rozwoju opublikowało interesującą listę rozszerzeń do powyższych pakietów. Kwietniowa lista uwzględnia dodatkowe elementy, a wśród nich wyszczególniono m.in:

Powiększenie kręgu przedsiębiorców, którzy dotychczas korzystali z 3-miesięcznego urlopu od składek ZUS-u. Z 9 pracowników wersja 2.0 zwiększyła próg do nawet 49 osób, z zaznaczeniem, iż mowa o wszystkich pracownikach, od których odprowadzane są składki. Jedynym warunkiem, postawionym w takiej sytuacji, jest konieczność utrzymania zatrudnienia przez kwartał.

Podobne, większe wsparcie otrzymały osoby pracujące na umowę cywilno-prawną, które na dofinansowanie mogą liczyć przez nawet 3 miesiące (a nie jednorazowo, jak to miało miejsce w początkowym planie antykryzysowym).

Oprócz powyższych wprowadzono nielimitowany internet do platformy gov.pl, która pozwala na regularne korzystanie, w ramach dostępu do publicznych stron. Dzięki tej możliwości możemy sukcesywnie zdobywać wiedzę o nowych obostrzeniach, szukać odpowiedzi na trapiące nas pytania, korzystać z platform e-learningu oraz usług zdalnej diagnostyki medycznej.

Na skutek dodatkowych obostrzeń i trwającej kwarantanny uproszenia otrzymała również Poczta Polska. Od teraz przesyłka rejestrowana będzie umieszczana w skrzynce pocztowej, bez konieczności odwiedzania placówek i nanoszenia podpisu, potwierdzającego jej odebranie.

To oczywiście nie wszystkie elementy pakietu, a pełna lista dostępna jest na stronie rządowej oraz na blogu www.spolka.org, gdzie również znajdziesz odpowiedzi np. jak wygląda rejestracja spółek.

Źródło: MarketPortal.pl