Konserwacja windy osobowej - O czym warto pamiętać?
Konserwacja windy, czy to w bloku mieszkalnym, w wieżowcu biurowym, czy w wielokondygnacyjnym apartamentowcu - ma zawsze kluczowe znaczenie, zarówno dla wydłużenia żywotności samego urządzenia, jak i dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom. Choć w Polsce, za regularne serwisowanie dźwigu osobowego odpowiedzialni są zarządcy lub właściciele nieruchomości, to tylko niektórzy posiadają wiedzę, jak działa winda i czy resurs windy jest obowiązkowy.
Dźwigi osobowe posiadają wiele ruchomych części i skomplikowanych podzespołów i wymagają one regularnej konserwacji, aby zapewnić prawidłowe i wydajne działanie sprzętu. Ważne jest, aby przegląd windy odbywał się systematycznie, bo w ten sposób, właściciele budynków są w stanie usunąć niewielkie usterki, zanim zużyte komponenty dźwigowe doprowadzą do poważnej awarii urządzenia.
Windy osobowe w budynkach mieszkalnych
Kiedy właściciel budynku decyduje się na montaż windy osobowej, to z pewnością dostrzega od razu, że dźwig nie tylko pomaga ludziom szybciej dotrzeć do celu, ale także ułatwia im codzienne życie i umożliwia wygodny transport pionowy w budynkach wielopoziomowych. Ale jeśli w bloku mieszkalnym lub w biurowcu są powolne, zepsute lub źle utrzymane dźwigi, osoby korzystające z windy na co dzień natychmiast to zauważą! Oczywiście, zepsuta winda może nie stanowić większego problemu w 3-kondygnacyjnym budynku, ale w 15-piętrowej konstrukcji jest to bardzo uciążliwa niedogodność i co więcej, może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi w sytuacji awaryjnej.
Chociaż konserwacja i naprawy windy powinny być wykonywane wyłącznie przez konserwatorów z firm dźwigowych, to właściciele budynków, raz na jakiś czas powinni sami przekonać się, jak działa winda. Takie przejazdy windą mogą pomóc w upewnieniu się, czy występują mniejsze problemy, jak np.: zepsute oświetlenie w kabinie czy uszkodzone przyciski w panelu sterowania. Warto bowiem pamiętać, że jeśli drobne usterki w windzie zostaną wykryte wcześnie, to z pewnością zapobiegnie to nieszczęśliwemu wypadkowi lub uchroni od kosztownej naprawy.
Konserwacja windy osobowej - o czym warto pamiętać?
Winda osobowa wymaga okresowych regulacji, smarowania i różnych kontroli, aby zapewnić bezpieczną i niezawodną pracę. Dźwigi muszą być też corocznie sprawdzane i certyfikowane do użytku przez UDT. Z tych właśnie powodów, ważne jest, aby już po montażu dźwigu w budynku zaplanować rutynową konserwację u producenta lub renomowanej firmy dźwigowej.
Warto pamiętać, że przed podpisaniem umowy na serwis dźwigowy, trzeba upewnić się, że firma, która będzie serwisować windę, ma bezpośredni dostęp do części zamiennych. Opłaca się wiedzieć, że jeśli serwis dźwigowy jest w stanie szybko dostarczyć ważne komponenty do wind, to tym samym, jest to gwarancja, że konserwacja windy osobowej i naprawy awaryjne zostaną przeprowadzone w możliwie najkrótszym czasie.
Podsumowanie:
Obecnie produkowane dźwigi osobowe i towarowe są niezwykle bezpieczną formą transportu, w rzeczywistości o wiele bezpieczniejszą niż schody. W przypadku wind osobowych, kluczem do maksymalnego bezpieczeństwa jest zapobieganie, a regularna konserwacja skutecznie zapobiega niepotrzebnym przestojom, awariom sprzętu i zapewnia zadowolenie mieszkańców.