Czym są wskaźniki ESG? Dlaczego organizacje muszą je brać pod uwagę?
Zrównoważony rozwój to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoją organizacje w Polsce i na świecie. Jesteśmy u progu napięć społecznych i zmian klimatycznych, dlatego społeczna odpowiedzialność biznesu, który ma wpływ na każdy aspekt naszego życia, stale rośnie. Jednym z ważnych wskaźników, jak firmy realizują zadania z tym związane, jest ESG.
Czym jest raportowanie pozafinansowe ESG?
ESG to skrót, który oznacza trzy obszary: (E)nvironmental – Środowisko, (S)ocial responsibility – Społeczna odpowiedzialność oraz (G)overnance – Ład korporacyjny, którymi powinna zajmować się każda firma. Jest to także określenie raportu pozafinansowego, który tworzą organizacje i firmy zgodnie z dobrymi praktykami oraz prawnymi ramami, które określa Unia Europejska. Obowiązkiem publikowania informacji pozafinansowych ESG są objęte firmy, które zatrudniają powyżej 500 pracowników oraz spełniają jedno z poniższych kryteriów: suma bilansowa organizacji jest większa niż 85 mln zł lub przychody netto firmy są wyższe niż 170 mln zł.
Czego dotyczą obszary ESG?
Czynniki środowiskowe są związane ze sposobami wykorzystywania energii i zasobów naturalnych, ale również, jak emituje gazy cieplarniane i zarządza odpadami. Ponadto aspekt ten może dotyczyć wspierania bioróżnorodności oraz innych działań, które mogą pomóc w zatrzymaniu zmian klimatycznych.
Społeczna odpowiedzialność natomiast pozwala ocenić takie obszary jak wpływ firmy na lokalną społeczność, ale także swoich pracowników, kontrahentów oraz klientów. Na ocenę w tej kwestii wpływa również inkluzywność w miejscu pracy, poważne traktowanie prawa pracy, wpływ na wellbeing pracowników.
Ład korporacyjny natomiast to inaczej wszelkie systemy i procedury, które wpływają na efektywne zarządzanie i podejmowanie decyzji. Ma to wpływ na wiarygodność organizacji w oczach wszystkich interesariuszy, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Dlaczego wskaźniki ESG są istotne?
Choć raportowanie ESG ma duże znaczenie dla spółek notowanych na giełdzie, ze standardów w tym zakresie z powodzeniem mogą korzystać inne firmy, które nie są objęte obowiązkiem ujawniania informacji pozafinansowych. Jakie są kluczowe zalety publikowania tego typu informacji oraz tworzenie kultury organizacyjnej, która współgra z dobrymi praktykami w ramach ESG?
- Wskaźniki ESG to niezwykle cenny zbiór danych dla inwestorów, którzy na ich podstawie podejmują decyzje finansowe. ESG są więc raportem podsumowującym zdolności organizacyjne firmy.
- Dążenie do zrównoważonego rozwoju podnosi skuteczność organizacji, sprawia, że jest wydajniejsza i lepiej przygotowana do wyzwań, jakie może przynieść przyszłość. Choć ESG określa się mianem informacji pozafinansowych, to realizacja ich założeń ma wpływ m.in. na ograniczenie kosztów, czy poczynienie inwestycji, które przyniosą zyski w przyszłości.
- Dbałość o wellbeing pracowników i tworzenie organizacji Human-Centric to potężny argument podczas rekrutacji i zachęcania kandydatów do podjęcia zatrudnienia. W świecie, w którym panuje ogromna konkurencja, przyszli pracownicy zwracają uwagę nie tylko na sprawy finansowe, ale również na kwestie związane z etyką i zrównoważonym rozwojem.
- Klienci także coraz chętniej sięgają po produkty i usługi firm, które nie kryją się za fasadą działań CSR-owych, ale faktycznie dokonują zmian mających wpływ np. na spowolnienie katastrofy klimatycznej. Informowanie o tym ma więc wpływ na wizerunek firmy w oczach świadomych klientów, a co za tym idzie, przekłada się na zysk.
Jeśli realizacja zadań z zakresu ESG stanowi trudność dla firmy, to znak, że musi przejść transformację organizacyjną, aby budować zrównoważony biznes. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest dokładna analiza potrzeb organizacji oraz przeprowadzenie programu rozwojowego. Pomoże on w dokonaniu realnej zmiany, istotne jednak, aby jego organizacją zajęła się firma zewnętrzna, która obiektywnie spojrzy na organizację i dotrze do sedna trudności. W Impact wspieramy firmy w ramach przemian i transformacji, aby faktycznie do nich doszło.