Jak szybko znaleźć nowa pracę?
Zdarza się, że wysyłamy mnóstwo CV i nie spotykamy się z żadnym odzewem. Borykamy się wtedy z myślami, czy rynek pracy jest aż tak przepełniony, czy to z nami jest coś nie tak. Czy wykształcenie lub doświadczenie, o którym piszemy w naszym życiorysie, jest niewystarczające? A może to już takie czasy, że pracę można dostać tylko po znajomości? Zanim jednak ulegniemy frustracji i negatywnym myślom, warto zastanowić się, czy na pewno robimy wszystko dobrze.
Analiza rynku pracy
Początki są najbardziej żmudne, jednak w dobie internetu można szybko przeprowadzić analizę rynku w naszej okolicy i porównać z innymi regionami w kraju. Platformy rekrutacyjne pozwalają zobaczyć liczbę ofert w naszym mieście, częstotliwość wyświetleń, a tym samym przewidzieć, jaka może być konkurencja na dany rodzaj stanowisk. Duża konkurencja z reguły wydłuża proces rekrutacyjny, stąd wiedza na ten temat pozwoli nam trochę bardziej uzbroić się w cierpliwość. Czasem analiza rynku może dać nam taką informację zwrotną, że czas albo zacząć szukać pracy w innym mieście, albo się przekwalifikować. To dla niektórych smutna perspektywa, ale ostatecznie może być bardzo rozwojowa i satysfakcjonująca.
Życiorys kluczem do sukcesu
CV i list motywacyjny to pierwsze co potencjalny pracodawca ma na nasz temat przed oczami. W tych dokumentach musi znaleźć się coś, co przyciągnie uwagę i sprawi, że się wyróżnimy. Ponoć rekruterom wystarczy zaledwie 6 sekund, by dokonać wstępnej selekcji. Zatem przede wszystkim pamiętajmy o aktualnym, wyraźnym zdjęciu i zamieszczeniu klauzuli poufności. Po drugie układ i rozmieszczenie danych w CV ma znaczenie. Pod nazwiskiem powinniśmy zamieścić skrócony opis naszej osoby. Powinien on zaciekawić do dalszej lektury.
Po trzecie na samej górze powinniśmy zamieścić nasze doświadczenie, a dopiero w następnej kolejności przedstawiamy nasze wykształcenie. Następnie opisujemy wszelkie nasze dodatkowe umiejętności, a ostatnie, co nie znaczy, że mało ważne powinny znajdować się nasze zainteresowania. Często to ta rubryka zachęca do dalszego poznania kandydata, warto więc poświęcić jej chwilę uwagi. CV oraz list motywacyjny powinny być czytelne, schludne, bez przesadnego rozwlekania opisów.
Jak skutecznie korzystać z platform rekrutacyjnych?
Coraz częściej w poszukiwaniu ofert pracy korzystamy platform rekrutacyjnych. To dobra tendencja, bo również coraz więcej pracodawców ogłasza się w takich miejscach, co optymalizuje szanse na efektywne spotkanie się szukających z oferującymi pracę. Jednak z takich platform trzeba też korzystać umiejętnie. Mamy zwyczaj popełniać taki błąd, że aplikujemy na wszystko bez dokładnego czytania ogłoszeń. Oznacza to, że pracodawca jest zasypywany aplikacjami, które nie odpowiadają specyfikacji ogłoszenia, a dla nas oznacza to narastającą frustrację, którą sami sobie fundujemy.
Ogłoszenia na portalach rekrutacyjnych zazwyczaj są dość szczegółowe, dlatego warto przeanalizować czy nasze umiejętności odpowiadają ofercie oraz napisać list motywacyjny, który będzie wyraźnie kierowany do danego pracodawcy, podkreślając przy tym nasze zainteresowanie konkretnym stanowiskiem. Czytając ogłoszenia na portalach rekrutacyjnych, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze zawodowe cele, co chcemy osiągnąć.
Pamiętajmy, że poszukiwanie pracy wymaga naszej aktywności. Zasiedzenie się na jednym stanowisku czy postawa oczekująca, że praca ma nas sama znaleźć, zazwyczaj skutkuje tym, że przez kolejne lata nic się nie zmienia, a jedynie zazdrościmy tym, którzy pracę zmieniają.
Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com