Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Funkcjonowanie firm i organizacji w polskim porządku podatkowym nie należy do najłatwiejszych. Częste zmiany przepisów, niejasne interpretacje, silna presja organów podatkowych to tylko niektóre powody, dla których w tym aspekcie nie można sobie pozwolić na bylejakość. Rozwiązaniem tego typu trudności jest skorzystanie z usług doradcy podatkowego, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może uchronić firmę przed poważnymi błędami i konsekwencjami.


Kim jest doradca podatkowy?

Zakres usług doradcy podatkowego nie dotyczy tylko samego udzielania porad, ale obejmuje także reprezentowanie firm i osób przed organami podatkowymi, sporządzanie i obliczanie deklaracji podatkowych, prowadzenie ksiąg i ewidencji oraz przeprowadzanie audytów podatkowych. Dlaczego warto korzystać z usług doradcy lub kancelarii podatkowej? Doradca podatkowy jest zawodem zaufania publicznego. Osoba, która go wykonuje, musi mieć nieposzlakowaną opinię, posiadać wyższe wykształcenie oraz zdać państwowy egzamin. To jednak nie wszystko. Rzeczywistość podatkowa nie jest stała, uległa ciągłym zmianom, a co za tym idzie, każdy doradca podatkowy musi się dokształcać, aby być na bieżąco. Szczególnie ma to znaczenie w sytuacji, gdy ustawodawca chce przeprowadzić reformę podatkową, tak jak ma to miejsce w wypadku Polskiego Ładu. 

Jakie zmiany nadejdą wraz z Polskim Ładem?

W związku z nowymi przepisami podatkowymi w wielu obszarach dojdzie do niemałej rewolucji. Zmiany szczególnie dotkną kwestie związane ze składką zdrowotną, zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy, co będzie miało duży wpływ na ostateczną kwotę, jaką firmy będą wpłacać do budżetu. Składki zdrowotnej nie będzie można odliczać od podatku dochodowego, a w przypadku przedsiębiorców wysokość składki ma być zależna od dochodu lub przychodu. 

Polski Ład wprowadzi również wyższą kwotę wolną od podatku (z 8 do 30 tysięcy złotych), a także obniżenie stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Kolejną z wielu zmian są nowe progi podatkowe - drugi próg rozpocznie się od 120 000 zł, a nie 85 528 zł, jak jest do tej pory. W wypadku firm istotne są także takie zmiany jak wprowadzenie obciążenia składką zdrowotną wynagrodzeń członków zarządów powołanych w akcie mianowania czy nowe zasady opodatkowania prywatnego użytkowania samochodu służbowego. 

Doradztwo w dobie nowych przepisów

Nowa rzeczywistość podatkowa w Polsce wzbudziła sporo emocji. Jednak w ramach prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej konieczny jest spokój i pewność, że firma podejmuje dobre i zgodne z obowiązującym prawem decyzje. Można się jednak spodziewać, iż od momentu, w którym Polski Ład zacznie obowiązywać, pojawią się wątpliwości natury podatkowej. Przepisy, niedawno przyjęte przez Sejm i przekazane do Senatu, mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Warto już wcześniej nawiązać współpracę z kancelarią podatkową, która doradzi, jak przygotować się do tak ważnych zmian.

Obecność doradcy podatkowego sprawi, że dostosowanie firmy do nowych wymogów będzie szybsze i prostsze, niż w sytuacji, kiedy polega na własnych kadrach. 

Więcej informacji można uzsykać na stronie: https://wzpartners.pl/oferta/doradztwo-klienci-indywidualni/

Źródło: MarketPortal.pl