Najpopularniejsze metody osuszania
Zawilgocone ściany budynku, mokre fundamenty od strony zewnętrznej zalana podłoga. Osuszanie powietrza oraz pomieszczeń z wilgoci to proces polegający na obniżeniu wilgotności powietrza przez stosowanie odpowiednich metod.
Najpopularniejsze z nich to ogrzewanie i wentylacja powietrza, osuszanie kondensacyjne oraz osuszanie adsorpcyjne. Odpowiednią metodę osuszania dobiera się po wykonaniu pomiarów wilgotności powietrza oraz lokalizacji źródła wycieku. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności możemy rozpocząć proces osuszania. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalnym osuszaniem w Warszawie czy innych miastach Polski.
Ogrzewanie i wentylacja
Metoda osuszania poprzez ogrzewanie i wentylację nazywana jest także metodą osuszania naturalnego. Jest to bardzo często stosowana metoda przy osuszaniu ścian, murów czy całych pomieszczeń, niestety charakteryzuje się ona niską skutecznością oraz nie jest opłacalna ekonomicznie. Wynika to głównie z dużej zależności od warunków zewnętrznych. Metoda osuszania poprzez ogrzewanie i wentylację polega na zwiększeniu w osuszanym pomieszczeniu temperatury powietrza oraz wentylacji poprzez zapewnienie zwiększonej prędkości przepływu powietrza.
Do ogrzewania powietrza stosuje się specjalne nagrzewnice, które powodują ogrzanie powietrza wewnątrz pomieszczeń do temperatury nawet kilkudziesięciu stopni. Dodatkowo musimy użyć odpowiednio silnych wentylatorów, które odprowadzą wilgotne powietrze na zewnątrz. W przeciwnym wypadku wilgoć będzie wchłaniana przez sufit oraz górne części ścian. Głównymi minusami stosowania metody osuszania naturalnego są długi czas trwania osuszania oraz uzależnienie od czynników zewnętrznych.
Osuszanie kondensacyjne
Osuszanie metodą kondensacyjną polega na skraplaniu pary wodnej zawartej w powietrzu oraz wyprowadzanie jej poza osuszane pomieszczenie. Osuszanie kondensacyjne to najbardziej skuteczna i ekonomiczna z metod osuszania budynków. Metoda osuszania kondensacyjnego polega na wykorzystaniu specjalnych urządzeń - osuszaczy kondensacyjnych. Ich działanie opiera się na kondensacji czyli wykraplaniu wilgoci. Osuszacz kondensacyjny składa się z wentylatora, sprężarki, wymienników ciepła oraz elementu rozprężnego. Osuszacz zasysa powietrze do środka poprzez wbudowany wentylator, następnie poprzez gwałtowne ochłodzenie wewnątrz urządzenia dochodzi do kondensacji pary wodnej oraz zamiany jej w wodę. Tak odprowadzona wilgoć zostaje w zbiorniku urządzenia. Tak zebrana wilgoć jest następnie odprowadzana poza budynek. Metoda osuszania kondensacyjnego jest szczególnie skuteczna kiedy względna wilgotność powietrza jest wysoka, dlatego zwykle osuszanie kondensacyjne przeprowadza się w zamkniętym pomieszczeniu.
Osuszanie adsorpcyjne i absorpcyjne
Osuszanie metodą adsorpcyjną polega na przepuszczeniu wilgotnego powietrza poprzez specjalny osuszacz. Ta metoda osuszania opiera się na odprowadzeniu cząsteczek wody oraz nadmiaru wilgoci z osuszanych powierzchni. W odróżnieniu od metody kondensacyjnej w przypadku osuszania absorpcyjnego wilgotne powietrze nie jest skraplane do urządzenia. Osuszacze adsorpcyjne opierają swoje działanie na użyciu odpowiednich środków absorbujących wodę.
Osuszanie absorpcyjne to metoda szczególnie skuteczna kiedy wilgotność względna powietrza spadnie poniżej 30%. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o szczelność osuszanego pomieszczenia