Komornik Warszawa. Jak wybrać tego właściwego?

Komornik Warszawa. Jak wybrać tego właściwego?

Egzekucja komornicza, choć jest ostatecznością, to wcale nie należy do rzadkości. Dochodzi do niej najczęściej wtedy, kiedy wierzyciel po wielu próbach odzyskania zaległych należności, napotyka brak wyraźnej chęci współpracy i unikanie kontaktu ze strony dłużnika. Wówczas  sprawa trafia do sądu, a po wydaniu klauzuli wykonalności - do komornika. 


By rozpocząć postępowanie egzekucyjne, wierzyciel zobowiązany jest zgłosić się do komornika. Dany komornik warszawa działać może przy określonym Sądzie Rejonowym, np. dla Warszawy-Mokotowa. Dlatego też, ważną kwestią jest zweryfikowanie w obrębie jakiego rewiru świadczy usługi wybrany przez nas komornik. Komornikiem właściwym jest ten z rewiru, w którym dłużnik mieszka lub ma siedzibę. Wyjątkiem jest tutaj egzekucja z nieruchomości. Wówczas o tym, gdzie powinno toczyć się postępowanie decyduje miejsce położenia tejże nieruchomości.

Prawo wyboru komornika spoza rewiru

Pomimo tego, że właściwym komornikiem jest ten działający przy sądzie rejonowym, to prawo daje wierzycielom większą swobodę wyboru. Wierzyciel nie musi bowiem wysyłać dokumentów do komornika z rewiru. Może zdecydować się na tego, którego sam wybrał, jednak tylko na obszarze właściwości działania sądu apelacyjnego, na którym znajduje się kancelaria komornicza z rewiru właściwego. Przy wyborze komornika spoza rewiru, wierzyciel musi pamiętać o tym, że wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z prawa wyboru.

Egzekucja z nieruchomości a wybór komornika

Prawo wyboru komornika spoza rewiru nie uwzględnia tych postępowań, które dotyczą egzekucji z nieruchomości. Przepisy wskazują na jeszcze kilka innych spraw, dla których można wybrać jedynie komornika z rewiru, gdzie położona jest nieruchomość. Są to: 

  • egzekucji z nieruchomości,
  • wydanie nieruchomości,
  • wprowadzenie w posiadanie nieruchomości,
  • opróżnienie pomieszczeń, w tym także lokali mieszkalnych z osób lub rzeczy,
  • w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.

 

Odmowa przyjęcia sprawy przez komornika spoza rewiru

Kiedy wierzyciel kieruje swój wniosek o wszczęcie postępowania do komornika właściwego, np. tego działającego dla Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, ten nie może odmówić przyjęcia sprawy. Jeśli jednak zdecyduje się na wybór tego spoza rewiru, może on odmówić wszczęcia egzekucji w następujących sytuacjach:

  • ma duże zaległości,
  • ma niską skuteczność,
  • ma nadmiar spraw w swojej kancelarii.
Źródło: MarketPortal.pl