Powiększona wątroba – z czego może wynikać i czym się objawia?
Wątroba jest kluczowym organem, której głównym zadaniem jest przerabianie, rozkładanie i przetwarzanie różnych składników, które dostarczyliśmy organizmowi wraz z jedzeniem lub piciem. Jej niewłaściwe działanie może znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie i być oznaką groźnej choroby, dlatego wszelkie sygnały wskazujące na problemy z tym organem należy traktować bardzo poważnie.
Z oczywistych względów niewidocznym na pierwszy rzut oka, ale niepokojącym symptomem jest powiększenie wątroby. Z czego może ono wynikać? Jakie choroby mogą mieć taki efekt i jakie objawy towarzyszą zazwyczaj takiemu zjawisku? Na wszystkie te pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w tym artykule.
Co może spowodować powiększenie wątroby?
Jak łatwo się domyślić, powiększona wątroba w większości przypadków wynika z chorób tego organu. Wśród najczęściej spotykanych przyczyn można wymienić zapalenie wątroby typu A, B i C, a także alkoholową chorobę wątroby oraz jej marskość.
Jest to jednak tylko czubek góry lodowej, ponieważ taki efekt może mieć także między innymi nowotwór wątroby, torbiel czy ropień, a nawet otyłość oraz cukrzyca. W zależności od choroby inne objawy mogą mocno się różnić, natomiast punktem wspólnym jest powiększenie się wątroby.
Powiększenie wątroby można wstępnie zdiagnozować przy wykorzystaniu dotyku, natomiast do szczegółowej i bardziej precyzyjnej diagnozy stosuje się takie badania, jak USG jamy brzusznej, które pozwalają lepiej i dokładniej ustalić, w jakim stopniu wątroba się powiększyła.
Jakie objawy mogą towarzyszyć powiększeniu wątroby?
Jeśli czujemy rozpieranie pod żebrami, czyli tam, gdzie ulokowana jest wątroba, to możliwe, że doszło do jej powiększenia. Trzeba jednak pamiętać, że powiększenie wątroby samo w sobie nie jest chorobą, a objawem jakiejś choroby.
Inne sygnały, które mogą wskazywać, że coś jest nie tak i powinno się skontaktować z lekarzem, to przykładowo kłucie w boku. Problemy z wątrobą mają także często objawy skórne (na przykład pojawiające się nowe znamiona i brodawki), a także wzdęcia czy niestrawność. W razie, gdyby któreś z nich występowały, należy jak najszybciej rozpocząć działania diagnostyczne, aby ustalić ich dokładną przyczynę, a następnie wdrożyć właściwe leczenie.
Jak łatwo się domyślić, inaczej leczy się na przykład nowotwór, a inaczej marskość wątroby. Dlatego jest tak ważne, aby było wiadomo nie tylko, że wątroba jest powiększona, ale także dlaczego tak jest.
Przy przygotowaniu artykułu pomocą służył serwis http://biznespolski.com/ w którym znajduje się wiele innych tego typu przydatnych poradników. Nie zapomnij jednak o nowym portalu http://polskienewsy.com/ który również dostarczy Tobie ciekawych treści, poradników, inspiracji.