Cztery aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupu kryptowalut

Cztery aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupu kryptowalut

Rosnące w ostatnich miesiącach ceny kryptowalut spowodowały, że coraz więcej osób jest zainteresowanych ich zakupem w celach inwestycyjnych. W ciągu roku pandemii koronawirusa waluty kryptograficzne pozwoliły niemałej liczbie traderów uchronić kapitał przed utratą jego wartości w wyniku inflacji. Obecnie rynek wydaje się stabilizować po długotrwających hossach kilku najpopularniejszych aktywów tego rodzaju. To z kolei może oznaczać, że liczba chętnych do zakupu wybranych kryptowalut ponownie wzrośnie. Jak to jednak z tradingiem bywa, ten zawsze obarczony jest ryzykiem. Zanim podejmie się decyzję o nabyciu wirtualnych monet, warto wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę, by handel ten nie zakończył się dla nas poniesieniem strat.


Cyfrowe aktywa, takie jak kryptowaluty, są dość specyficznymi instrumentami i pod wieloma względami różnią się od bardziej tradycyjnych dóbr inwestycyjnych, np. od złota czy ropy naftowej. Absolutną podstawą do rozpoczęcia tradingu wirtualnymi monetami jest dokładnie poznanie specyfiki rynku oraz sposobu funkcjonowania wybranego aktywu. Standardowo, kupowanie kryptowalut powinno opierać się też na wcześniej opracowanej strategii handlowej. Ta musi określać m.in. w jakie konkretnie aktywa planuje się inwestować, po jakich cenach, co zrobić w przypadku zanotowania strat itd. Do skonstruowania indywidualnej taktyki tradingu i do ogólnego rozeznania rynkowego na pewno potrzebna jest szeroka wiedza oraz doświadczenie. Istnieje kilka podstawowych aspektów, na które zawsze warto zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o zakupie którejś z walut kryptograficznych.

  1. Zrozumienie charakteru aktywu

Osoby zaczynające swoją przygodę z handlem kryptowalutami często nie rozumieją, w co tak naprawdę lokują swoje oszczędności. To spory błąd, gdyż zrozumienie podstaw funkcjonowania aktywu pozwala nabrać do niego dystansu i chłodniej ocenić jego potencjał inwestycyjny. Zanim więc nabędzie się pierwszego Bitcoina lub Ethereum, warto dowiedzieć się, jaka technologia odpowiada za ich istnienie i na czym polega jej fenomen. Zapoznanie się z pojęciem blockchaina, to fundament do bezpiecznego oraz racjonalnego inwestowania. Ponadto, pozwala szerzej spojrzeć na instrumenty kryptowalut i dostrzec w nich nie tylko zalety, ale też pewne mankamenty. Co ważne – poszczególne waluty kryptograficzne różnią się od siebie. Część (np. wspomniany BTC) jest odporna a inflację, ale inne (chociażby zyskujący w ostatnich tygodniach na popularności Dogecoin) już nie. Dobrze jest zatem nabyć taką wiedzę wcześniej, przed dokonaniem zakupu wybranego aktywu. W sieci nie brakuje wartościowych materiałów, z których można wyciągnąć wiele ciekawych i przede wszystkim istotnych z punktu widzenia początkującego tradera informacji dotyczących handlu kryptowalutami.

  1. Podaż całkowita i obiegowa

Dostrzeżenie różnic między kryptowalutami pozwoli wybrać tę najodpowiedniejszą dla danego tradera, uwzględniając jego doświadczenie czy zasobność portfela inwestycyjnego. Poza ogólnym zapoznaniem się z wybranymi aktywami cyfrowymi tego typu, warto bliżej zapoznać się z ich szczegółowymi parametrami. Jednym z nich jest chociażby poznanie podaży całkowitej i obiegowej. O co chodzi? Podaż całkowita określa liczbę tokenów danego rodzaju, która docelowo ma trafić na rynek. Dla przykładu – Bitcoin ma być przestać wykopywany, jeśli do użytkowników trafi 21 milionów monet. Podaż obiegowa to natomiast liczba coinsów, które aktualnie funkcjonują na rynku. Wartości te są istotne z kilku względów. Po pierwsze – samo istnienie jasno określonej podaży całkowitej sprawia, że dana kryptowaluta jest odporna na inflację.  To zwykle cechuje najpopularniejsze kryptowaluty o największej wartości. Po drugie – liczby te mają ogromny wpływ na całościową ocenę projektu kryptowalutowego i determinują jego cenę. W sporym uproszczeniu można nawet powiedzieć, że cena waluty kryptograficznej jest wypadkową całkowitej podaży oraz kapitalizacji rynkowej. Nie jest też tajemnicą, że przy niższej podaży cena instrumentu rośnie, gdyż staje się produktem mniej dostępnym, a tym samym bardziej ekskluzywnym.

  1. Historia cenowa

Podstawowym wskaźnikiem ułatwiającym podjęcie decyzji o ewentualnym zakupie kryptowalut, jest analiza ich historii cenowej. Tu jednak należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim – wirtualne monety są niesamowicie niestabilne, a ich kursy są w stanie gwałtownie zmienić się dosłownie z godziny na godzinę. Istnieje mnóstwo czynników mogących doprowadzić do nagłej zmiany cen. Wystarczy wspomnieć, że sporego popłochu są w stanie narobić chociażby spekulacje. Ponadto, w dobie pandemii analiza historii cenowej może być utrudniona, gdyż dość nieoczekiwanie waluty kryptograficznie stały się tzw. bezpieczną przystanią w dobie kryzysu, o nadejściu którego nikt przed rokiem 2020 nawet nie myślał. Nie wiadomo również, do kiedy ta sytuacja będzie mieć miejsce.

Można jednak brać pod uwagę nie tyle sezonowość zachowań kursowych, ale np. to, w jaki sposób zachowywały się wykresy altcoinów (alternatywne kryptowaluty) w momencie wzrostów lub spadków hegemona rynkowego – Bitcoina.

  1. Ocena potencjału

Liczba kryptowalut jest naprawdę spora. Wiele osób myśli, że rynek ogranicza się jedynie do Bitcoina oraz do jego kilku największych konkurentów. Tymczasem, użytkownicy mogą dokonywać operacji w oparciu o nawet kilkaset cyfrowych aktywów tego typu. Aby wybrać ten najlepszy, trzeba przyjrzeć się jego potencjałowi. Oprócz wspomnianych już czynników – historii cenowej i podaży – warto zwrócić uwagę, czy dany aktyw jest notowany na dużej liczbie giełd. Jeśli tak, to oznacza, że mamy prawdopodobnie do czynienia z pełnoprawnym i bezpiecznym środkiem inwestycyjnym. Inna sprawa, że dostępność kryptowaluty na poszczególnych giełdach może mieć wpływ na jej cenę. Kolejna sprawa, to aktywność społeczności skupionej wokół instrumentu. Z jednej strony można wywnioskować z niej, jaki los czeka aktyw (choć do spekulacji należy podchodzić z ogromną dozą ostrożności). Z drugiej – kryptowaluta skupiająca wokół siebie ogromną grupę zwolenników powinna być więcej warta. Można to zweryfikować, patrząc chociażby na liczbę followersów oficjalnych social mediów poszczególnych walut kryptograficznych.

Ogólnie rzecz ujmując – kluczem do zminimalizowania ryzyka poniesienia strat jest dogłębna ocena wybranej kryptowaluty, w którą chce się zainwestować. Nie można opierać się jedynie na własnych ograniczeniach finansowych czy aktualnej modzie wśród traderów. Analiza aktywu wymaga czasu i rzetelnego podejścia do tematu. Jej przeprowadzenie może jednak znacząco pomóc w uzyskaniu spodziewanych profitów.

Źródło: MarketPortal.pl