Jak analitycy podsumowują 2023 rok na rynkach finansowych?
Przez pryzmat skutków i zmian na globalnych skutków finansowych, rok 2023 był wyjątkowy i nieistotny. Był to czas automatycznych zmian w polskiej kuchni, zaczynający się od funkcji funkcjonalnych od 26 lat w, przez szokową obniżkę stóp procentowych we, aż do po zastosowaniu aprecjicji złotego do końca roku. Oprócz doszła kwestia zmiany władzy, a także historyczne rekordy na światowych giełdach, również akcje wiele chaosu. Nie można nie wystąpić o dezinflację, która może wystąpić globalnie, wysoka opłata pieniężna, a także konfliktach, które wpływają na ceny złota i siły napędowe. Jak doradzają dziesięć lat analityki?
Inflacja słowem roku..?
W 2023 roku inflacja może być najczęściej wymienianym słowem przez przypadki. Walka z tym zagrożeniem była największym wyzwaniem, które mijały miesiące, co sprawiało, że banki centralne musiały być.
- Z całą pewnością mijający rok u nas pod hasłem walki z inflacją. Wypada docenić, jak dużo na tym udało się osiągnąć, ale nie należy zapominać, że to nie jest koniec walki. Uważam jednak, że to nie dezinflacja hasłem 2023 roku, a przestaw, który budził określone powiadomienia na temat. Zmiana nastawienia banków centralnych pojawiła się w głowach dyrektorów przez pozostałe ostatnie miesiące, lecz dopiero w dniu premiery została potwierdzona przez FED (czekamy jeszcze na EBC) – mówi Krzysztof Adamczak, analityk walutowy w Walutomat.pl.
Uwzględnienie tej opcji było dziesięć razy. Pierwszym z najważniejszych od 26 lat dynamiki cen w Polsce, po którym następuje podjęcie procesu dezinflacyjnego (6,6% rok do roku w przypadku). Wrześniowa szokowa obniżona stóp przez RPP, będąca druzgocącym ciosem dla PLN. Ciosem, pochodzący z nazwy Adama Fuchsa rodzima waluta podniesiona jako feniks z popiołów, aby zaliczyć do końca roku jednego z najważniejszych aprecjicji w twojej historii (kurs zawarty poniżej 4 zł, a kurs euro przy 4,30 zł).
- Wybory parlamentarne i zmiany władzy, podlegające nowemu rozdziałowi w polityce krajowej. Globalnie nie było nudniej, indeksy giełdowe (w tym te najważniejsze) obejmujące historyczne rekordy, co poprzednio początkowe miejsce w dobie równie rekordowych stóp procentowych - Adam Fuchs, Senior FX dealer w InternetowyKantor.pl
Wyczuwalny wpływ na zmiany
W drugiej części roku zarówno lokalnie, jak i globalnie na dwa sposoby, należy również wziąć pod uwagę. Głównym impulsem był filozofia polityczna. W Polsce mowa tu m.in. o zmianie decyzji w naszym kraju, która otwiera konsekwencje ze strony współpracy z Unią Europejską.
- Kwestia ta jest zależna od prądu w naszej walucie, a notowania do głównego waluty jak EUR czy USD, która jest związana z dawno niewidzianymi, odpowiednio 4,30 i 3,91 - komentarze Krzysztof Pawlak - analityk walutowy serwisu Walutomat.pl
Z jednej strony do z wyborami łączono obniżkę stóp procentowych, z drugiej strony rynku naprawdę entuzjastycznie przyjęły rządów. Ekspertyza walutowego, Macieja Przygórzewskiego, od początku roku kursu euro spadł o imponujące 7,5% a kurs użytkowania o 9,25%. Do odpowiednio 35 i 41 groszy. W tym roku zyskała też giełda, główna w okresie powborczej euforii.
Jeśli wyjdzie o zasięg spojrzenia, to rzuca się w oczy temat przejść bankierów centralnych w trybie oczekiwania i patrz po okresie czasami desperackich działań na stopach procentowych.
- Te informacje można łatwo wydać jako zacieśnianie monetarne, przez okiełznać inflację, mowa tu o Fed, EBC lub BoE. I na koniec trzeba uwolnić, że rok 2023 na plus zaliczą inwestorzy giełdowi, na zasłużony niemiecki DAX, który posiada ponad 2500 punktów, również S&P500 z USA zachwycał i wspiął się na historyczne poziomy. Hossa ta, która trwa w środowisku, może być dostarczana przez pieniądz, który nie ominął również rodzimego parkietu, WIG20 ponad 30% - Pawlak.
Cienie 2023 r.
Niestety liczba konfliktów na świecie nie jest malejąca, co jest widoczne na rynku. Jeszcze na początku zakończenia się, że będzie rok końca rosyjskiej na Ukrainę. Jednakże rzeczywistość jest bardziej brutalna, a jej skutki są bardzo szkodliwe.
- Na świecie zachodniego, którego trzeba jednak przyznać, że rosyjska broń w postaci zasilania elektrycznego, na sile wraz z kolejnymi spadkami, jednocześnie cenowymi jak i gazowymi - komentuj Maciej Przygórzewski, ekspert walutowy InternetowyKantor.pl.
Jednak nie jest to jedyny punkt zapalny na geopolitycznej mapie świata, co odpowiada na m.in. na wykresach głównych.
-W ostatecznym świecie zatrzęsły doniesienia z Bliskiego Wschodu, co wpłynęło na wzrosty cen złota, które przez cały 2023 było skupowane w formie zasobów przez banki centralne z całego świata (w tym NBP). Mijającego roku cenę inteligentnego kruszcu kilkukrotnie przebijała poziom 2000 USD - dodaje Dawid Górny, analityk Walutomat.pl.
Geopolityczne należy również uwzględnić w konfliktach w Karabachu czy Izraelu, gdzie Krzysztof Adamczak podkreślił, że należy docenić, że nie rozlały się poza swoim regionem. Nie można też rozwiązać żadnych problemów w Niemczech.
Jaki był mijający rok?
dostępny, rok 2023 był pełen kontrastów i niespodzianek na szczeblu finansowym. Decyzje banków centralnych, zmiany polityczne, a także wydarzenia geopolityczne kształtowały krajobraz inwestycyjny. Inwestorzy muszą być elastyczni i szybko reagować na zabezpieczenie, a analityka stara się uzyskać i uzyskać, co jest dostępne po ponownym uruchomieniu na dynamicznym tle ekonomii. Czy w 2024 roku można skorzystać z uspokojenia i trwałości na pokładzie? Trudność w występowaniu, spowodowana kilkoma latami, które nie powodują zaskakuje.
INFORMACJE O MARCE
Currency One SA to operator serwisów Internetowyantor.pl oraz Walutomat. Spółka była wielokrotnie nagradzana za najlepsze i nowatorskie rozwiązania na rynku wymiany walut oraz cieszy się pozycją lidera w segmencie niebankowych podmiotów oferujących wymianę walut online. Z usług Currency One korzysta już ponad 450 tysięcy klientów, którzy w samym 2016 roku wymienili równowartość 14,5 miliarda złotych. Za pomocą serwisów Internetowyantor.pl oraz Walutomat klienci indywidualni i firmowi mogą wymieniać 21 walut oraz dokonywać przelewów złotowych i walutowych na rachunki własne i innych osób oraz firm do 24 krajów europejskich.
Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.
Walutomat – założona w 2009 roku pierwsza w Polsce platforma społecznej wymiany walut. Użytkownicy serwisu mogą indywidualnie ustalać kursy walut i bezpośrednio wymieniać je z innymi klientami, unikając tym samym niekorzystnych kursów narzuconych przez banki. W serwisie zarejestrowało się prawie 200 tysięcy użytkowników.