Skup oleju przepracowanego – prawne regulacje

Skup oleju przepracowanego – prawne regulacje

Olej przepracowany zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych. Bierze się on zarówno z gastronomii, jak i z wszelkiego rodzaju miejsc, które zajmują się mechaniką samochodową i z tym związanymi kwestiami. Od dłuższego czasu skup oleju jest regulowany prawnie i nie dostosowywanie się do przepisów podlega karze. Jak wyglądają kwestie przechowywania i skupu olejów przepracowanych?


Po pierwsze – co to jest olej przepracowany?

Olej przepracowany jest to zarówno olej, który jest odpadem spożywczym, powstałym na skutek smażenia potraw, jak i olej mechaniczny, który został spuszczony z pojazdów podczas wymiany lub wszelkiego rodzaju napraw. Zaliczany jest do odpadów niebezpiecznych, ponieważ wydobywają się z niego niebezpieczne opary, a jego wylanie może skutkować zanieczyszczeniem terenu. Niebezpieczeństwo związane z olejem jest szczególnie ważne właśnie w gastronomi, ponieważ przyrządzanie potraw na takim oleju jest rakotwórcze. 

Po drugie – jak go przechowywać?

Olej przepracowany jako niebezpieczny odpad powinien być także w sposób szczególny przechowywany, żeby nie stanowić niebezpieczeństwa dla osób, które w jego towarzystwie pracują bądź przebywają. Przechowywanie to jest także regulowane prawnie, nie można go przechowywać w beczkach, czy pojemnikach, które nie są do tego w pełni przystosowane. Tutaj właśnie konieczne jest to, żeby dostać od profesjonalnej firmy beczki, które będą w pełni dostosowane do tego, aby przechowywać przez długi czas ten właśnie olej. 

Po trzecie – skup oleju przepracowanego – na czym polega?

Jeśli posiadamy odpady niebezpieczny w postaci oleju, konieczne jest znalezienie firmy, która będzie zajmować się skupem. Skup oleju przepracowanego powinien odbywać się co najmniej raz w miesiącu bądź częściej a zależy to od tego, jak duże takiego oleju jest produkowane w danym miejscu. W restauracji typu fast food, gdzie zużywa się każdego dnia bardzo duże ilości oleju, konieczne jest to, żeby ten olej był jak najczęściej skupowany, żeby zminimalizować kontakt personelu z niebezpiecznym odpadem. 

Taki skup oleju przepracowanego powinien się zaczynać od znalezienia firmy, które będzie w sposób profesjonalny zabierać ten olej i równie profesjonalny go wywozić. Konieczne jest podpisanie umowy z taką firmą, dzięki której będziemy mieć pewność, że nasze odpady lądują dokładnie tam, gdzie zostaną zutylizowane w sposób w pełni bezpieczny, w zgodzie z prawem i dokładnie tak, jak jest wskazane.

Źródło: MarketPortal.pl