Wynagrodzenie godzinowe czy za efekty pracy? Zalety i wady obu sposobów rozliczeń
W zdecydowanej większości branż pracownicy wynagradzani są na podstawie z góry ustalonej stawki. Taki system pozwala określić godzinowe wynagrodzenie brutto oraz netto i jest powszechnie stosowny nie tylko w naszym kraju. Są też zawody, w których kwota wynagrodzenia nie jest stała, a wysokość wypłaty zależy od wielu różnych czynników. W tym tekście skupimy się na plusach i minusach obydwu rozwiązań.
Wynagrodzenie godzinowe to gwarancja stabilności finansowej i wygody
Zawodów, w których pracuje się za przewidzianą odgórnie stawkę, jest do prawdy mnóstwo. Różnej maści pracownicy fizyczni, sprzedawcy w sklepach spożywczych, odzieżowych lub specjalistycznych czy różnoracy urzędnicy. Bez względu na typ wykonywanej pracy godzinowa stawka oferuje pracownikowi szereg niepodważalnych korzyści.
Przede wszystkim stabilny dochód umożliwia Ci snucie dalekosiężnych planów i realizację długoterminowych inwestycji. Łatwiej zaciągnąć kredyt, wiedząc, ile dokładnie się zarabia. W wielu przypadkach może to być również istotne dla samego banku, w którym wnioskuje się np. o kredyt gotówkowy (poczytaj więcej o tym produkcie: https://porownywaniekredytow.pl/ile-sie-czeka-na-kredyt-gotowkowy/). Niewątpliwą zaletą opisywanej formy wynagrodzenia jest również to, że zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy dużo łatwiej jest się rozliczać. To po prostu znacznie mniej skomplikowane.
Największe minusy stawki godzinowej
Pomiędzy pracownikami, którzy otrzymują identyczne wynagrodzenie, może dochodzić do scysji. Niektórzy, widząc, że wyniki ich współpracowników znacząco odstają od normy, zgłaszają skargi do przełożonych i sugerują, że należy im się podwyżka. W dłuższej perspektywie może to powodować, że zatrudnione osoby stracą motywację do pracy. Jeżeli stawka godzinowa nie wzrasta, to również chęci pracowników nie będą się specjalnie zmieniały.
Wynagrodzenie za efekty pracy docenią osoby ambitne i pracowite
Szeroko pojmowana branża finansowa, działy technologiczne, związane z projektowaniem bądź programowaniem, stanowiska kierownicze czy wreszcie marketing i sprzedaż. W licznych dziedzinach współczesnej gospodarki potrzeba osób, których celem jest osiąganie coraz lepszych wyników. Pracownicy, którzy otrzymują wynagrodzenie za swoje osiągnięcia, są w pełni zmobilizowani do działania, ponieważ towarzyszy im świadomość, że tylko od ich pracowitości i sprawności działania zależy wysokość otrzymywanej wypłaty.
Praca w takim systemie wiąże się również często z możliwością ciągłego rozwoju i otrzymywania bonusowych premii za wyjątkowe dokonania. Pracownicy, którym zależy na efektach, mogą również często dopasować godziny pracy do indywidualnego grafiku.
Niepewna wypłata i konieczność ciągłej nauki
Pogoń za lepszymi wynikami sprawia niekiedy, że ludzie popadają w pracoholizm i stają się powoli niewolnikami własnych ambicji. Niektórzy stosują nieuczciwe praktyki w celu poprawienia swoich osiągnięć, co szczególnie widoczne jest wśród zawodowych sprzedawców czy telemarketerów. Prowizyjne rozliczenie niekiedy oznacza też niższą zdolność kredytową i możliwość zaciągnięcia mniejszego kredytu hipotecznego, którego oferty znajdziesz i porównasz na stronie https://porownywaniekredytow.pl/kredyty-hipoteczne/.
Podobnie jak w przypadku innych form wynagrodzenia, może dochodzić w tym przypadku do niezdrowej rywalizacji, która nie raz bywa dodatkowo napędzana przez przełożonych, np. w dużych korporacjach skupionych wyłącznie na efektywnej sprzedaży produktu. Po więcej porad finansowych zapraszamy na blog w serwisie https://porownywaniekredytow.pl/.