Jak wybrać najlepszy program kadrowo-płacowy?
Obsługa kadr, płac i innych bieżących spraw pracowników to bardzo odpowiedzialne i często czasochłonne zajęcie - szczególnie, gdy mamy ich w firmie wielu. W takiej sytuacji nie da się pracować jedynie na samych danych. Musimy zaopatrzyć się w system, który pozwoli nam zebrać je w jednym miejscu i zautomatyzować niektóre procesy. Jak wybrać najlepszy program kadrowo-płacowy?
1. Do czego służy program kadrowo płacowy?
2. Kto korzysta z programów do obsługi kadr?
3. Jakie cechy musi mieć dobry program kadrowo płacowy?
4. Rozliczanie listy płac i nie tylko - o czym pamiętać, wybierając program do obsługi kadr?
Do czego służy program kadrowo płacowy?
Kadry i płace to ważny element każdej firmy. Bez właściwego, sprawnego zarządzania finansami, wypłatami pracowników, ich urlopami i wnioskami szybko pogrążymy się w chaosie, co będzie utrudniać funkcjonowanie. Pakiet przedsiębiorcy kadry umożliwia nam pełną kontrolę nad kwestiami wynagrodzeń oraz innych potrzeb pracowników, jak i pozwala tym ostatnim na płynne i przejrzyste komunikowanie się z działem HR oraz kadr. Korzystając z programu płatnik zyskują więc wszyscy, co przekłada się na lepszą obsługę klienta i produkt, który mu oferujemy.
Kto korzysta z programów do obsługi kadr?
Dbaniem o płace i inne potrzeby zatrudnionych pracowników zajmuje się dział kadr oraz HR. To w ich rękach najczęściej program kadrowo-płacowy pojawia się w pierwszej kolejności. Jeżeli wybierzemy bardziej rozbudowaną opcję, możemy z jej pomocą zarządzać także innymi kwestiami, jak na przykład kolejnością szkoleń BHP, urlopami, informacjami o mijających terminach badań lekarskich czy konieczności odnowienia licencji czy certyfikatu u danego pracownika. Dobrze dopasowany program kadrowo-płacowy pozwala na kompleksowe zarządzanie praktycznie wszystkimi aspektami firmy, które są związane z naszymi pracownikami.
Jakie cechy musi mieć dobry program kadrowo płacowy?
Najbardziej podstawowymi, niezbędnymi cechami, jakie muszą posiadać programy kadrowo płacowe są: rzetelność, bezpieczeństwo i łatwość obsługi. Ta pierwsza pozwala na precyzyjne zarządzanie finansami oraz czasem pracowników. Bezpieczeństwo jest tym punktem, na którym nie wolno nam oszczędzać, ponieważ od niego zależy to, czy dane pracowników pozostaną znane tylko i wyłącznie nam i osobom za nie odpowiedzialnym w przedsiębiorstwie. Łatwość obsługi pozwala z kolei na szybsze wdrażanie nowych osób, które mają korzystać z oprogramowania, a także daje możliwość zaprojektowania prostych i przejrzystych procedur na każdą z niezbędnych czynności, jakie wykonujemy na co dzień.
Ponadto warto również zadbać, aby system oferował nam nie tylko rozliczanie pracowników. Możliwość zarządzania urlopami, wnioskami, szkoleniami czy certyfikatami każdej z zatrudnionych osób znacząco poprawi nasz komfort pracy, jak i ułatwi pracownikom kontakt z działem kadr.
Rozliczanie listy płac i nie tylko - o czym pamiętać, wybierając program do obsługi kadr?
Wybierając program do list płac powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy pochodzi on z dobrego, rzetelnego i wiarygodnego źródła. Sprawdźmy, czy firma stojąca za systemem udostępnia szkolenia z jego obsługi, posiada swój help desk, a także czy będzie w stanie odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące funkcjonalności produktu. Warto sprawdzić, czy wybrany program jest już na rynku, a jeżeli tak, to jak długo i jakimi opiniami się cieszy. Ostatecznie też powinniśmy dopasować system do branży, w której pracujemy - niektóre dziedziny przemysłu wymagają bowiem specjalnych warunków.