To to jest Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych?

To to jest Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych?

Polski Klaster Technologii Wodorowych, zarządzany przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, wspiera rozwój i upowszechnianie nowych technologii energetycznych w całej Polsce, a zwłaszcza w województwie pomorskim. Czyste technologie wodorowe stanowią dziś realną alternatywę dla węgla.

Ta organizacja skupia ponad pięćdziesiąt firm, instytucji naukowych oraz organów rządu wojewódzkiego i samorządów lokalnych, które współpracują ze sobą w celu prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych, inwestycji, wymiany informacji i budowy relacji gospodarczych. 

Klaster współpracuje również z krajowymi i zagranicznymi organizacjami oraz sieciami klastrowymi, prowadząc także działania edukacyjne i promocyjne związane z technologiami wodorowymi. Od 2017 do Klastra należy też firma Biproraf: Biproraf.com.pl.

Jakie są cele tej organizacji?

Podstawowym celem Klastra jest wdrażanie i promocja krajowych rozwiązań związanych z technologiami wodorowymi, np. poprzez badania i wdrożenia w ramach Polskiej Strategii Wodorowej. Klaster Technologii Wodorowych skupia kluczowych producentów i firmy zajmujące się czystą energią na Pomorzu, zapewniając, ze mogą uczestniczyć w programie transformacji energetycznej.

Dzięki współpracy firmy mogą aktywnie uczestniczyć w sektorach gospodarki związanej z technologiami wodorowymi, ekoinnowacjami oraz efektywnością energetyczną. Klaster stanowi też swoiste forum, dzięki któremu prywatni innowatorzy mogą dzielić się wiedzą, budować łańcuchy produkcyjne także poza Polską, tworzyć relacje ekonomiczne, szerzyć wiedzę na temat energetyki odnawialnej, oraz znajdować nowych pracowników. Jeśli Ciebie ciekawi praca w dynamicznie rozwijającym się sektorze czystej energii, odwiedź stronę praca w Biproraf.

Klaster zajmuje się także propagowaniem, wspieraniem i rozwojem badań, produktów skupiających się na kluczowym dla ekonomii sektorze, jakim są technologie wodorowe. Nowe technologie mogą podnieść poziom technologiczny i konkurencyjność polskiej gospodarki zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią.

Projekty związane z KTW

Klaster wspiera nowe technologie wodorowe i rozwój ekologicznej energetyki. Jednym z przykładowych projektów wspieranych przez KTW jest Projekt NeptHyne. Jego celem jest wytwarzanie wodoru na morzu, korzystając z morskich farm wiatrowych, a następnie przesyłanie wodoru oraz energii elektrycznej na ląd. Wodór ten może być używany zarówno do napędzania statków, jak i do celów energetycznych oraz grzewczych. Do 2030 roku wodór z morskich farm wiatrowych będzie realną alternatywą dla wodoru z gazu ziemnego.

Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów cieplarnianych. Klaster skupia się na regionach nadbałtyckich, tworząc nawet Pomorską Dolinę Wodorową. Dzięki dostępowi do Bałtyku możliwym staje się rozwijanie projektów związanych z wodorowym transportem morskim, jak również wytwarzaniem wodoru z morskich farm wiatrowych, jak właśnie projekt NeptHyne.

Dzięki strategicznemu położeniu Pomorze może korzystać z możliwości współpracy z innymi krajami bałtyckimi i europejskimi w zakresie wodorowych technologii, co może przyczynić się do przyspieszenia ich wdrożenia i promowania innowacji. Jeśli ciekawi cię możliwość rozwijania inicjatyw czystej energii, skontaktuj się z Biproraf – oferujemy konsultacje i usługi inżynieryjne w ramach Klastra.