Wakacyjna wymiana walut – o czym warto pamiętać?

Wakacyjna wymiana walut – o czym warto pamiętać?

Złoty w ostatnim tygodniu wyraźnie umocnił się do euro, za które obecnie zapłacić trzeba 4,45 zł. Wiele osób planujących zagraniczne wakacje zastanawia się zatem, czy warto teraz wymienić walutę. O czym należy pamiętać przed zamianą złotówki na obcą walutę przed urlopową podróżą?


Karta czy gotówka? 

W Polsce płatności kartą są bardzo rozpowszechnione. Według NBP na koniec 2022 r. liczba kart płatniczych w portfelach Polaków wyniosła ogółem 44,5 mln. Oznacza to wzrost o 468 tys. w porównaniu z końcem września 2022 roku. Jednak nie wszędzie. 

Banki coraz częściej kuszą nas ofertami kart wielowalutowych, dzięki którym zyskujemy korzystny kurs wymiany walut. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszędzie będzie możliwa płatność bezgotówkowa. Wybierając się na miejscowy targ, chcąc kupić bilet na atrakcje lub skosztować lokalnych streetfoodów gotówka może okazać się jedyną opcją płatności. Fizyczny pieniądz warto mieć również przy sobie, jeżeli planujemy wakacje w mniej popularnych lokalizacjach, zwłaszcza w takich krajach jak Bułgaria, Cypr czy Albania. 

Bez względu na wybraną destynację warto mieć w portfelu nieco gotówki jako zabezpieczenie. W sytuacji, gdy będziemy zmuszeni wypłacić ją z bankomatu za granicą, w zależności od banku i kraju, w jakim się znajdziemy, koszt przewalutowania wraz z marżą banku może wynosić nawet około 6%. Ponadto czasem doliczany jest tzw. surcharge, czyli opłata za utrzymanie urządzenia i technologii.

Nie zapominajmy o tym, że zawsze może nastąpić awaria sieci i zapłacenie kartą może być zwyczajnie chwilowo niemożliwe. Gotówka w portfelu da nam poczucie niezależności oraz spokój na urlopie.

Kiedy wymienić walutę? 

O wymianie waluty należy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem. Warto obserwować zmiany kursów, by wybrać możliwie najbardziej atrakcyjny moment. Przykładowo w poniedziałek 12 czerwca br. wartość złotego względem euro była najniższa od maja 2021 roku. Nie ma jednak złotego środka na to, by wybrać moment idealny. Dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy wymienić więcej waluty, jest robienie tego w transzach w odstępach kilku dni, uśredniając tym samym kurs.  

Przed wymianą waluty warto zainteresować się wakacyjnymi promocjami. Przykładowo, planując zakup waluty krajów takich ja: Albania, Armenia, Bośnia, Bułgaria, Dominikana, Egipt, Gruzja, Jordania, Macedonia, Meksyk, Serbia, Rumunia czy Turcja w Tavex można skorzystać z wymiany bez spreadu, czyli różnicy między kosztem kupna a sprzedaż – mówi Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Oznacza to w praktyce, że wracając z wakacji z powyższych krajów i przywożąc ze sobą niewydaną na wyjeździe gotówkę, można oddać ją w naszych oddziałach bez żadnej straty finansowej. Najprościej mówiąc, można kupić i sprzedać daną walutę w tej samej cenie – wyjaśnia. 

Zdecydowanie jednak powinno się unikać wymiany waluty na ostatnią chwilę. Kantory na lotniskach, dworcach i przejściach granicznych mają bowiem często bardzo wysokie prowizje. 

Źródło: Tavex

INFORMACJE O MARCE

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.