Optymalizacja kompletacji zamówień magazynowych - jak tego dokonać?

Optymalizacja kompletacji zamówień magazynowych - jak tego dokonać?

Bezbłędne i ekspresowe przygotowanie zamówienia w magazynie to kluczowe zagadnienie zarówno dla przedsiębiorcy prowadzącego sklep, jak i dla odbiorcy, który postanowił zamówić konkretne towary. Współczesne czasy doprowadziły do tego, iż dostępne są różne metody optymalizacji tego procesu, dzięki czemu może on trwać znacznie krócej. Wystarczy odpowiednia metoda kompletacji zamówień, która jednak wymaga inwestycji w odpowiednią infrastrukturę. Sprawdź, jakie strategie kompletacji zamówień można wyróżnić oraz jak zoptymalizować kompletację już na etapie planowania. Czy wózki magazynowe to rozwiązanie, na którym opierać się będzie kompletacja zamówień?


  1. Od czego zależny jest proces kompletacji zamówień?
  2. Jakie są strategie kompletacji zamówień?
  3. Kompletacja zamówień — nie tylko czas i koszty
  4. Zoptymalizuj metody kompletacji na etapie planowania
  5. Jak przebiega proces kompletacji zamówień?
  6. Jakie nowoczesne technologie pozwalają na usprawnienie kompletacji?

Od czego zależny jest proces kompletacji zamówień?

Proces kompletacji zamówień zależny jest od:

  • rodzaju i wielkości składowanych towarów i ich szczególnych preferencji, takich jak produkty mrożone, produkty o krótkim terminie ważności, produkty sypkie,
  • sposobu składowania ładunków,
  • stopnia zautomatyzowania magazynu i typu wózków wykorzystywanych na co dzień do kompletacji zamówień.

Istotne są też dodatkowo takie zagadnienia, jak kapitał firmy, powierzchnia magazynowa czy ilość pracowników. 

Jakie są strategie kompletacji zamówień?

Jak pokazuje doświadczenie, istnieje obecnie minimum kilka metod na kompletowanie zamówień. Kluczowy jest wybór odpowiedniej strategii, która zależeć będzie od rodzaju i różnorodności asortymentu, wielkości magazynu oraz możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Bardzo ważne jest to, by na terenie jednego magazynu obowiązywała tylko jedna metoda kompletacji. To pozwoli na ekspresowe kompletowanie zamówienia klienta oraz pomoże uniknąć błędów. 

Obecnie w procesie kompletacji zamówień stosuje się zwykle dwie grupy metod:

  • produkt od człowieka,
  • człowiek od produktu.

W pierwszej metodzie produkty są pobierane automatycznie i dostarczane do pracownika, najczęściej przez roboty mobilne lub pas transmisyjny. W drugiej metodzie pracownik magazynu kompletuje zamówienie, przemieszczając się pomiędzy regałami. 

Kompletacja zamówień — nie tylko czas i koszty

By usprawnić kompletację zamówień, zminimalizować czas oraz koszty, można użyć dowolnej metody. Jednak trzeba to bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ w źle zaprojektowanym magazynie bądź przy użyciu nieodpowiedniej strategii, koszty mogą wzrosnąć. Jeśli magazyn jest częścią zakładu produkcyjnego, zbyt długi czas kompletacji zamówienia, może realnie wpłynąć na wydajność produkcji, a błędy spotykane podczas kompletacji mogą skutkować dostarczeniem niewłaściwych elementów, a często nawet przerwami w produkcji, co z kolei generuje olbrzymie koszty.

Sprawna kompletacja zamówień to klucz do rewelacyjnie prosperującej firmy. Warto zainwestować więc w automatyzację rozwiązań magazynowych, które pozwalają na znaczną oszczędność powierzchni oraz dużo lepszą organizację. 

Zoptymalizuj metody kompletacji na etapie planowania

Dopiero myślisz nad założeniem swojej firmy? A może już masz firmę, jednak Twoje przyszłe decyzje dotyczyć będą magazynu i strefy kompletacji? Jeśli tak, musisz bardzo dobrze przemyśleć kwestie magazynowania, rozmieszczenia regałów oraz doboru systemów składowania. Rozważne, odpowiednie zaprojektowanie całej przestrzeni jest niezwykle istotne dla wszystkich pracowników, całego przedsiębiorstwa, ponieważ będzie miało przełożenie na komfort pracy oraz poprawne funkcjonowanie całego magazynu.

Jak przebiega proces kompletacji zamówień?

Zastanawiasz się, jak przebiega proces kompletacji zamówień? Zazwyczaj polega na przygotowaniu produktów, które zostały zamówione w miejscu logistycznym. Przesyłki powinny zostać odpowiednio zapakowane, dzięki czemu zamówienia klientów dotrą do nich w stanie nienaruszonym. Wybór odpowiedniej metody kompletacji sprawia, iż cały proces jest maksymalnie zoptymalizowany i skuteczny. Przygotowywanie zamówień może odbywać się metodą ręczną, półautomatyczną oraz automatyczną. Przez wzgląd na miejsce kompletacji, wyróżnia się 2 rodzaje — kompletację jednostopniową oraz kompletację wielostopniową. 

Jakie nowoczesne technologie pozwalają na usprawnienie kompletacji?

Postęp technologiczny pozwala znacznie usprawnić magazynowanie i kompletowanie zamówień. Sam system WMS pozwala na zoptymalizowanie trasy, którą pracownik jest zmuszony pokonać, aby pobrać potrzebne do zamówienia towary. Strategia przygotowywania kilku zamówień jednocześnie także jest pomocna, dzięki niej bowiem pracownik nie musi pokonywać kilkukrotnie tej samej trasy — wystarczy raz dziennie. 

Spory wpływ na działanie magazynu mają użyte rozwiązania - insfrastruktura oraz zautomatyzowane procesy. Warto korzystać z rozwiązań, takich jak terminale elektryczne, technologia RFID, urządzenia radiowe i wiele innych. Osobną, ale równie ważną kwestią są różne wózki transportowe, z których warto korzystać.