Firmy telekomunikacyjne w Polsce – najwięksi gracze na rynku

Firmy telekomunikacyjne w Polsce – najwięksi gracze na rynku

Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Pojawiają się na nim nowe firmy, niemniej najwięksi gracze w dalszym ciągu cieszą się mocną pozycją. Jakie firmy znajdują się w tym gronie i co warto o nich wiedzieć? Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.


Cyfrowy Polsat (Polsat Box)

Jak czytamy na stronie https://ith.eu/blog/najwieksze-firmy-telekomunikacyjne-w-polsce/, Cyfrowy Polsat to niekwestionowany lider na polskim rynku usług telekomunikacyjnych. Jest to właściciel popularnej platformy Polsat Box. Jeśli chodzi o liczbę abonentów, Cyfrowy Polsat może poszczycić się mianem największego operatora telewizji satelitarnej w Europie Środkowo-Wschodniej – w całej Europie pod tym względem firma plasuje się na czwartej pozycji. W maju 2008 r. spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a w 2021 r. zmieniła swoją nazwę handlową na Polsat Box.

Orange Polska

Drugim największym w Polsce operatorem telekomunikacyjnym jest Orange Polska, firma założona pod koniec 1991 r. Ma największą w Polsce liczbę użytkowników korzystających z usług stacjonarnych i mobilnych, w tym z telefonii komórkowej. Początkowo była to spółka akcyjna Skarbu Państwa, która przez pewien czas na rodzimym rynku miała pozycję monopolisty w obszarze telefonii stacjonarnej. Najważniejszą marką handlową tego przedsiębiorstwa jest Orange. Od listopada 1998 r. Orange Polska jest spółka notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

P4

P4 zajmuje trzecie miejsce w gronie największych firm telekomunikacyjnych w naszym kraju. To właśnie do tej spółki należy znany operator telewizji cyfrowej i internetu UPC Polska. Ponadto jest ona właścicielem sieci Play będącej liderem na rynku mobilnym – sieć posiada przeszło 15 mln abonentów. Była obecna na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, z której wycofała się w marcu 2021 r. Nastąpiło to w związku z przejęciem przez francuską Grupę Iliad. P$ nieustannie pracuje nad wzbogacaniem swojej oferty, czego doskonałym przykładem może być Telewizja Play Now.

Polkomtel

Polkomtel to kolejny przykład największego gracza na polskim rynku telekomunikacyjnym. Firma została założona w 1995 r., a koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych otrzymała w 1996 r. Polkomtel jest operatorem sieci telefonii komórkowej Plus oraz właścicielem marek Sami Swoi, 36.6 i Plush. Firma znana jest również z wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań, np. był to pierwszy operator komórkowy w kraju, który wystartował z usługą transmisji danych opartych na technologii EDGE.

Netia

Mówiąc o największych firmach telekomunikacyjnych w Polsce, nie sposób nie wspomnieć o Netii. Stanowi ona część Grupy Cyfrowego Polsatu. W jej ofercie znajdują się usługi telewizyjne oraz internet stacjonarny i mobilny – są one przeznaczone zarówno dla użytkowników prywatnych, jak firm oraz instytucji. Historia tej spółki sięga 1990 r. W 2000 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jej akcje zostały włączone do indeksu WIG20.