Upadłość – czy może ogłosić ją osoba, która nie prowadzi firmy?

Upadłość – czy może ogłosić ją osoba, która nie prowadzi firmy?

Upadłość daje szansę na to, by rozpocząć nowe życie bez długów. Czy może ogłosić ją osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności?


Czy upadłość może ogłosić konsument?

Konsumenci, czyli osoby, które nie prowadzą własnych firm, mogą obecnie ogłosić swoją upadłość. Taką możliwość daje obowiązujące w Polsce prawo upadłościowe, które dotyczy również upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka daje możliwość oddłużenia osoby fizycznej, a także umorzenia jej długów częściowo albo całościowo. Jej majątek jest wtedy wykorzystany do spłaty długów i zarządza nim syndyk.

Kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?

Bankructwo jest zwykle uważane za dobry pomysł, gdy obciążenie długiem osoby fizycznej jest tak wysokie, że nie jest ona w stanie dokonywać terminowych płatności i wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych. Może zapewnić nowy start i pomóc w spłacie ciążącego już od dłuższego czasu długu.

Główne warunki związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej to:

1. Bycie osobą fizyczną, która nie prowadzi firmy lub nie jest w żadnej spółce, czyli jest konsumentem.

2. Niewypłacalność, co oznacza brak możliwości w regulowaniu długów, na przykład rachunków, rat przez co najmniej 3 miesiące.

Jednak ważne jest, aby zrozumieć długoterminowe konsekwencje upadłości konsumenckiej, takie jak negatywny wpływ na zdolnoś

kredytową. Warto również sprawdzić wszystkie alternatywy dotyczące oddłużenia przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.

Konsultacja z ekspertem finansowym lub prawnikiem ds. upadłości może pomóc w ustaleniu, czy jest to dobry pomysł w konkretnej sytuacji.

Jak wszcząć proces upadłości konsumenckiej?

Aby rozpocząć proces upadłości konsumenckiej, należy złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Taki wniosek obecnie składa się w internecie.

Gdy konsument chce skorzystać z procedury takie jak upadłość konsumencka śląskie - https://upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-katowice/ to województwo, w którym można skorzystać z pomocy kancelarii oddłużeniowych i upadłościowych, które specjalizują się w takich sprawach.

Czy na skutek upadłości konsumenckiej traci się majątek?

W przypadku upadłości konsumenckiej majątek może zostać utracony przez upadłego, jeśli zostanie on uznany za składnik aktywów, który można sprzedać, aby spłacić zobowiązania wobec wierzycieli. Zarządza nim wtedy syndyk ustanowiony przez sąd. Zakres strat majątkowych zależy od wysokości zobowiązań i sytuacji finansowej dłużnika.

Więcej informacji na temat tego, jaki majątek może zostać utracony w konkretnej sprawie, może udzielić adwokat specjalizujący się w prawie upadłościowym.