Czy warto założyć Konto Mieszkaniowe?
Start Programu Pierwsze Mieszkanie, zaplanowany na drugą połowę 2023 roku, ma rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce. Rząd w ramach inicjatywy oferuje dwa rozwiązania – kredyt hipoteczny dla młodych lub założenie dedykowanego konta oszczędnościowego. Czym dokładnie jest Konto Mieszkaniowe? Jakie są wyjątki i kto otrzyma Premię?
Co to jest Konto Mieszkaniowe?
„Tematy moich rozmów z młodymi ludźmi zazwyczaj dotyczą dostępności mieszkań” - podkreśla wiceminister rozwoju i technologii, Olga Semeniuk-Patkowska.
To jeden z dwóch filarów Programu Pierwsze Mieszkanie, zapowiedzianego przez rząd na początek Q3 2023 roku (1 lipca). (Dziennik Ustaw z 2019 r., poz. 1116). Jego celem jest zachęcenie Polaków do oszczędzania środków na zakup pierwszego mieszkania, co za tym idzie – do rozwoju krajowej gospodarki.
Konto Mieszkaniowe to forma programu oszczędnościowego. Konto będzie możliwe do założenia w bankach komercyjnych na okres od 3 do 10 lat. Na wydanie środków, już po zakończeniu oszczędzania, będzie przysługiwał okres 5 lat.
Założenia Konta Mieszkaniowego
Kluczowym wyróżnikiem rozwiązania są Premie. Będą przysługiwać każdemu, kto systematycznie korzysta z Konta, wpłacając co najmniej 11 transz rocznie, w wysokości od 500 zł do 2000 zł. W tym przypadku dozwolona jest jedna przerwa miesięczna w rozliczeniu dwunastomiesięcznym
Coroczna Premia przyznawana przez Skarb Państwa zależna będzie od tego, na której z opcji uczestnik Programu najwięcej skorzysta. Będzie to kwota równa:
- rocznemu wskaźnikowi inflacji,
- wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.
Opublikowany z końcem stycznia 2023 roku projekt ustawy zawiera wskaźnik, ograniczający wysokość premii wtedy, gdy inflacja lub wzrost cen nieruchomości osiągnęłyby 1,5%.
Poza tym, oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym nie będzie obowiązywał ich tak zwany podatek Belki. To czyni Konto Mieszkaniowe unikatowym produktem oszczędnościowym.
Konto Mieszkaniowe – dla kogo?
Waldemar Buda – szef resortu rozwoju i technologii – twierdzi, iż projekt jest w końcowej fazie przygotowań. W dniu przygotowywania niniejszego artykułu nie został jeszcze opublikowany, ciężko więc dywagować nad jego finalnym kształtem. Na ten moment wiemy, że z Programu skorzystają:
- osoby fizyczne (single i pary),
- mające powyżej 13 roku życia,
- nie posiadające – ani w przeszłości, ani obecnie – własnościowego mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.
„Program obejmie do nawet 30-40 tysięcy osób rocznie” – oznajmił Waldemar Duda.
WYJĄTEK
Jeśli osoba zamieszkuje nieruchomość z co najmniej dwójką dzieci (własnych lub przysposobionych) w niewielkim mieszkaniu, również przysługuje jej prawo do założenia Konta Mieszkaniowego. Lokal może posiadać:
- do maks. 50 m² przy dwójce dzieci,
- do maks. 75 m² przy trójce dzieci,
- do maks. 90 m² przy czwórce dzieci.
Konto Mieszkaniowe – czy warto?
Każda zachęta do celowego oszczędzania jest bardzo dobrą inicjatywą. Osoby, które dziś jeszcze nie myślą o nabyciu/zmianie mieszkania na większe, otrzymają bardzo ciekawe i bardzo bezpieczne narzędzie, by zgromadzić środki na wkład własny - dodaje Adam Kasperski, Kierownik Departamentu Produktów Kredytowych Phinance.
Jeśli z kredytu hipotecznego dla młodych, jak i Konta Mieszkaniowego skorzysta (w myśl słów ministra Budy) tak liczna grupa, to przy takiej skali i dłuższej perspektywie być może odczujemy to na inflacji. Stanie się tak za sprawą zmniejszenia konsumpcji wśród oszczędzających. Presja wydania środków w okresie maks. pięciu lat po zakończeniu oszczędzania może przynieść ożywienie na rynku nieruchomości.