Wypłata środków z IKE. O czym musisz wiedzieć?
IKE i IKZE to elementy trzeciego, dobrowolnego filaru systemu emerytalnego w Polsce. Oba rodzaje planów oszczędzania na przyszłe świadczenie zakładają korzyści natury podatkowej, ale przy odkładaniu pieniędzy w IKE ma to nieco inny charakter niż przy IKZE. Zobacz, co powinieneś wiedzieć na temat wypłaty środków z IKE.
IKE i korzyści z oszczędzania w taki sposób na emeryturę
IKE to skrót od nazwy Indywidualne Konto Emerytalne. Oznacza produkt, kierowany do przyszłych emerytów, którzy chcieliby oszczędzać z myślą o poprawie swojej sytuacji finansowej w przyszłości, kiedy już zrezygnują z pracy zawodowej.
Obok IKZE – IKE jest po prostu planem gromadzenia prywatnego kapitału na dowolne cele. Jeśli tylko spełnisz odpowiednie warunki, nie zapłacisz od oszczędności i wypracowanych zysków z tytułu obrotu kapitałem przez instytucję zarządzającą IKE ani złotówki tytułem podatku Belki. Dochody z IKE są bowiem zwolnione od podatku od zysków kapitałowych, jeśli spełnione są łącznie dwa warunki:
- wypłata środków z IKE następuje po uzyskaniu 60. roku życia lub 55. roku życia, o ile dana osoba szybciej nabędzie uprawnienia emerytalne,
- wpłaty na IKE były dokonywane co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo dokonano ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę środków.
Kto i jakich wpłat na IKE może dokonywać?
Wpłaty na IKE są limitowane, a do ich dokonywania uprawnione są osoby fizyczne w wieku od 16. roku życia. Jeśli chodzi o małoletnich, to mogą oni wpłacać na IKE pieniądze w tych latach, w których były zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
Maksymalna wysokość wpłat na IKE wynosi w 2022 roku 17 766 zł, czyli tyle co 300% przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. Limit jest inny w przypadku osób małoletnich, ponieważ w ich przypadku wysokość uzyskiwanego dochodu z pracy na etacie będzie odpowiadać maksymalnym wpłatom na IKE. Wpłaty te w każdym przypadku mogą być dokonywane wyłącznie w formie pieniężnej.
Jak wygląda wypłata pieniędzy z IKE?
Przy spełnieniu dwóch wskazanych warunków – jeśli chodzi o wiek i częstotliwość czy wysokość dokonywanych wpłat na IKE, będziesz mógł wypłacić pieniądze ze swojego konta bez konieczności uszczuplania zysków o podatek od zysków kapitałowych.
To oszczędzający decyduje o tym, kiedy zechce wypłacić środki z IKE – czy jednorazowo, czy może w ratach. Wypłata jednorazowa czy wypłata pierwszej raty powinny być dokonane przez instytucję zarządzającą IKE w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie tej wypłaty. Możesz jednak zażądać jej w terminie późniejszym.
Dziedziczenie środków z IKE
Może się zdarzyć, że właściciel IKE nie dożyje wypłaty środków zgromadzonych na tym koncie. Nie przepadają one – podlegają dziedziczeniu na korzyść osób uprawnionych. To oszczędzający może sam wskazać, komu zostaną po jego śmierci wypłacone środki z IKE, a jeśli tego nie zrobi, przypadną one spadkobiercom ustawowym. Osoba uprawniona może je wypłacić w gotówce lub przenieść na własne IKE czy do pracowniczego programu emerytalnego. Środki dziedziczone z IKE w każdym przypadku są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych oraz z daniny od spadków i darowizn.
Zwrot środków przed uzyskaniem odpowiedniego wieku
Jeśli w trakcie oszczędzania na IKE uznasz, że potrzebne są Ci środki z takiego konta, możesz je wcześniej wypłacić. Mowa wówczas o zwrocie części lub całości pieniędzy z IKE. Wiązać się to będzie z koniecznością uiszczenia do urzędu skarbowego 19-procentowego podatku Belki jak w przypadku oszczędzania na lokatach czy koncie oszczędnościowym.
Gdy na IKE danej osoby przyjęto wypłatę transferową z programu emerytalnego, instytucja finansowa przed dokonaniem zwrotu zobowiązana będzie do przekazania na konto emeryta w ZUS kwoty w wysokości 30 proc. sumy składek podstawowych wpłaconych do programu emerytalnego. Będą one ewidencjonowane na koncie oszczędzającego w ZUS lub kwota ta będzie uwzględniona w podstawie wymiaru emerytury w przypadku świadczenia, jakie przyznawane jest oszczędzającemu na starych zasadach.