Chcesz zostać rolnikiem? To warto wiedzieć

Chcesz zostać rolnikiem? To warto wiedzieć

Osoby, które planują rozpocząć swoją przygodę z rolnictwem, powinny zapoznać się z działalnością instytucji, z których będą często korzystać. Jak przejść z ZUS na KRUS i czym jest ARiMR?

Osoby, które chciałyby rozpocząć działalność rolniczą, powinny zapoznać się zasadami dotyczącymi przejścia z ZUS do KRUS. Warto też dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się ARiMR i o jakie dopłaty można się tam starać.


Czym jest ARiMR?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ma za zadanie wspierać rolnictwo i obszary wiejskie. Agencja prowadzi rejestr zwierząt gospodarskich, system identyfikacji działek rolnych i ewidencję producentów rolnych. Rolnicy, producenci rolni, przedsiębiorcy i samorządy mogą też starać się o różnego rodzaju dopłaty i dofinansowania. Dużą popularnością cieszą się udzielane rolnikom dopłaty bezpośrednie. Rolnik, który ubiega się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, musi mieć prawo do użytkowania gruntów rolnych, które mają zostać objęte dopłatą. Musi być więc ich właścicielem lub dzierżawcą. Dzięki dopłatom rolnicy mogą rozwijać swoje gospodarstwa.

Jak przejść z ZUS na KRUS?

Każda osoba pracująca na umowę o pracę lub prowadząca działalność gospodarczą musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do ZUS. Wiążą się z tym wysokie koszty. Szansą na płacenie mniejszych składek jest przejście na KRUS. Składki w KRUS opłaca się raz na kwartał i są one niższe niż w ZUS. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wymaga jednak spełnienia pewnych warunków, które umożliwiają prowadzenie gospodarstwa rolnego. Aby przejść na KRUS, należy:

  • być właścicielem minimum 1 ha przeliczeniowych użytków rolnych o odpowiedniej klasie gruntów,
  • nie podlegać pod ubezpieczenie w ZUS (osoby prowadzące firmę muszą ją najpierw wyrejestrować),
  • dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego rolników.

Jeśli jednak chcesz prowadzić działalność gospodarczą, musisz odczekać co najmniej 3 lata i do tego czasu regularnie opłacać składki do KRUS. W tym czasie nie możesz prowadzić przedsiębiorstwa ani być zatrudnionym na umowę o pracę lub zlecenie. Możesz jedynie pracować w ramach umowy o dzieło.

Kiedy przydaje się radar burz?

Radar burz to popularne narzędzie online, dzięki któremu możemy sprawdzić, gdzie aktualnie występują wyładowania atmosferyczne. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które umożliwia zaplanowanie swojej aktywności na zewnątrz. Unikamy ryzyka, że zaskoczy nas burza, ponieważ na interaktywnej mapie online znajdziemy dokładną lokalizację burz i czas od ostatniego wyładowania. Radar burz to również przydatne narzędzie dla rolników, którzy mogą zaplanować swoje działania w gospodarstwie. Jako że nagłe ulewy i gradobicia towarzyszące burzom mogą zniszczyć uprawy, warto wiedzieć, kiedy jest ryzyko ich wystąpienia. Źródło: radary.info.