Jak system ERP poprawia bezpieczeństwo przetwarzania danych?
Bezpieczeństwo w firmowym obiegu informacji i danych jest dziś bardzo ważne. Dotyczy to szczególnie firm wykorzystujących oprogramowanie ERP i przechowujących dane w chmurze. To bardzo istotne, aby dobrze chronić firmowe dane, czy między innymi dane osobowe klientów i pracowników. Możemy wziąć za przykład jeden z popularnych systemów klasy ERP i wskazać, które elementy systemu wpływają pozytywnie na poprawę poziomu bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo w systemach klasy ERP na przykładzie programu enova 365
W wielu małych i średnich firmach oprogramowanie ERP stało się nieodłącznym elementem prowadzenia działalności. Systemy te w dużym stopniu usprawniają komunikację między poszczególnymi sektorami danego przedsiębiorstwa i przyspieszają pracę. Największym plusem pozostaje jednak wymiana informacji w czasie rzeczywistym - działania podejmowane w jednym sektorze od razu znajdują odzwierciedlenie w innych działach danego biznesu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jak chronione są informacje i cenne dane biorąc pod lupę program enova365 - jeden z najpopularniejszych systemów ERP.
Program enova 365 jest dobrym przykładem nowoczesnego oprogramowania klasy ERP. Na jego przykładzie można sprawdzić, jakie zabezpieczenia. Zwykle w przypadku tego systemu dane są przechowywane w chmurze. Czy przetwarzanie i archiwizowanie informacji poza organizacją jest bezpiecznym rozwiązaniem? Jak się okazuje, firmy hostingowe (zarządzające serwerami, na których znajdują się Twoje dane) posiadają cały szereg nowoczesnych zabezpieczeń. Dostęp do danych mają jedynie wykwalifikowani specjaliści, a wykradanie danych, czy nawet wgląd do nich przez niepowołane osoby są niemal niemożliwe. Nie ma więc obecnie lepszego miejsca, gdzie można by przechowywać informacje firmowe, dane o klientach, czy inne wrażliwe dane.
Dostęp do danych zgodnie z nadanymi uprawnieniami
Nad tym, aby do danych dostęp posiadają jedynie uprawnieni pracownicy, czuwa przemyślany system uprawnień. Każdy pracownik Twojej firmy może zostać przypisany do jednego z poziomów dostępu. Dzięki temu dostanie wgląd, czy możliwość edycji tylko tych danych, których potrzebuje w swojej pracy.
W ten sposób program enova 365 w dużym stopniu minimalizuje szansę na to, że ktoś będzie mógł pozyskać te dane, do których nie powinien mieć dostępu.
Możliwość interwencji w czasie rzeczywistym
Dzięki temu, że wiele działów jest spiętych w ramach jednego systemu, można dość łatwo nim zarządzać. Przydaje się to szczególnie w nietypowych sytuacjach, na przykład gdy odnotujesz jakąś awarię. Wtedy możliwe będzie wyłączenie lub zablokowanie całego systemu, co zapobiega wyciekowi danych lub cennych informacji. Podobnie wygląda kwestia monitoringu pracy przedsiębiorstwa, poszczególnych działów, a nawet konkretnych osób. Korzystając z centralnego systemu scalającego wiele danych, jest to o wiele prostsze. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość dostępu do wszystkich danych w czasie rzeczywistym i z każdego miejsca na świecie. Dla wielu osób zarządzających firmami jest to nieoceniona możliwość.