Klasyfikacja rur stalowych - jakie rury stalowe wyróżniamy

Klasyfikacja rur stalowych - jakie rury stalowe wyróżniamy

Zastosowań rur stalowych jest dzisiaj wiele. Dlatego też rury te muszą być różnorodne. Odmienna budowa i inne właściwości to warunki konieczne wszechstronnego zastosowania rur ze stali. Jak dzielimy rury stalowe? Tak naprawdę można przyjąć wiele różnych kryteriów podziału. Najpowszechniej korzysta się z klasyfikacji dzielącej rury ze stali na rury stalowe ze szwem i rury stalowe bez szwu.


Rury stalowe ze szwem - co je cechuje?

Rura stalowa ze szwem to model starszego typu. Nietrudno się domyślić, że rury te posiadają łączenia - szwy. Innymi słowy składa się je z wielu oddzielnych elementów. Ma to wpływ na właściwości rur ze szwem, co omawiamy bardziej szczegółowo w dalszej części tekstu.

Z czego powstają rury stalowe ze szwem? Do produkcji wykorzystuje się taśmy stalowe, ewentualnie blachy. Następnie dochodzi do uformowania z nich rur. Krawędzie taśm lub blach trzeba ze sobą połączyć, co wykonuje się poprzez zgrzewanie. Następnie łączy się ze sobą poszczególne zwinięte taśmy lub blachy – ponownie poprzez zgrzewanie. Alternatywnym rozwiązaniem jest połączenie elementów poprzez spawanie.

Szwy wpływają na wytrzymałość rur, obniżając nieco ich odporność na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wielu innych czynników. Na plus przemawia natomiast możliwość tworzenia rur o bardzo dużych średnicach. Choć rury stalowe pod względem właściwości pozostają z tyłu za rurami bezszwowymi, ich parametry pozwalają na stosowanie ich w wielu sytuacjach. Nie można tu absolutnie mówić o niskiej wytrzymałości. Dlatego też rury bez szwu wykorzystuje się jako elementy konstrukcyjne czy części instalacji transportujących medium palne. Oczywiście to tylko przykładowe zastosowania rur stalowych ze szwem.

Co wyróżnia rury stalowe bez szwu?

Rury stalowe bezszwowe http://impostal.pl/rury-stalowe to nowocześniejsze rozwiązanie. Niemniej jednak po raz pierwszy rurę tego typu wyprodukowano już w XIX wieku. W tym przypadku nie występują łączenia, co pozytywnie wpływa na wytrzymałość i inne właściwości rury. Do produkcji rur stalowych bez szwu wykorzystuje się wlewki. Dochodzi do ich walcowania, czyli niejako dziurawienia, w wyniku czego powstają tuleje.

Rury stalowe bez szwu wyróżnia bardzo wysoka wytrzymałość. Przekłada się to na zastosowanie rur tego typu. Doskonale sprawdzają się jako części instalacji przewodzących ciecze i gazy. Stanowią również części konstrukcyjne maszyn, pojazdów mechanicznych, w tym samochodów, ale też samolotów i innych. Ponadto rury stalowe bez szwu to części kotłów, a także wszelkich innych konstrukcji czy urządzeń narażonych na zniszczenia mechaniczne i działanie czynników chemicznych lub wysokiej temperatury.

Oczywiście o właściwościach rur stalowych decydują również inne czynniki, nie tylko obecność lub brak szwu. Duże znaczenie mają procesy, jakim poddaje się rury. Jednym z nich jest cynkowanie ogniowe, czyli w największym skrócie pokrywanie rur warstwą cynku. Zabieg ten ma na celu uodpornienie materiału na korozję. Natomiast izolacje zewnętrzne i wewnętrzne poprawiają właściwości rur stalowych ze szwem i bez szwu w zakresie wytrzymałości na działanie wilgoci, temperatur i wielu innych czynników.

Źródło: Publikacja partnera