Gdzie wziąć pożyczkę? Porównywarka kredytów
Decydując się na pożyczkę, możesz udać się do banku lub złożyć wniosek online u jednego z pożyczkodawców pozabankowych. Wybór konkretnego rozwiązania finansowego wcale nie jest zadaniem prostym, ponieważ oferta jest naprawdę duża. W zadaniu tym pomoże nam porównywarka kredytów, dzięki której w szybki sposób zestawimy najbardziej popularne propozycje. Sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę.
Pożyczka a kredyt gotówkowy – czym się różnią?
Mimo że w języku potocznym pojęcia te często używane są zamiennie, to wcale nie oznaczają tego samego. Podstawową różnicą jest miejsce, gdzie uzyskamy dane rozwiązanie. Kredyt gotówkowy dostępny jest wyłącznie w bankach lub SKOK-ach. Cechą charakterystyczną jest to, że jego przeznaczeniem jest konkretny cel, np. zakup samochodu lub kredyt mieszkaniowy. W przypadku pożyczek wybór jest o wiele szerszy. Możemy wybierać dodatkowo spośród kilkudziesięciu pożyczkodawców pozabankowych. Co ważne, tak pożyczone pieniądze, możemy wydać na dowolny cel. Instytucja, która udziela nam zobowiązania, nie będzie nas z tego rozliczać. W banku pożyczymy wyższe kwoty na dłuższy okres, a propozycje pozabankowe to w większości tzw. chwilówki, które stanowią pomoc w nagłych sytuacjach. Ich wartość jest zatem niższa i ma krótszy okres spłaty. Rozwiązaniem zbliżonym do kredytów, są pożyczki ratalne na wyższe kwoty i podobnie, jak w przypadku banku, spłatę możemy rozłożyć w czasie.
Gdzie wziąć pożyczkę?
Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy z oferty pożyczki skorzystamy w banku, czy firmie pożyczkowej, jeżeli zaproponowane rozwiązanie będzie dla nas korzystne. Obie opcje są dostępne online, jednak mogą się różnić poziomem trudności w ich otrzymaniu. Banki działają według innych przepisów i są zobligowane do dokonania szczegółowej oceny zdolności kredytowej, zanim udzielą pożyczki. Konieczne będą regularne wpływy na konto lub zaświadczenie od pracodawcy na temat uzyskiwanych dochodów. Pożyczkę pozabankową otrzymasz w uproszczonym procesie bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów. Sprawdzi się zatem, kiedy mamy niespodziewane wydatki lub chcemy skorzystać z ograniczonej czasowo promocji na zakup danego produktu. Bank sprawdza też naszą wiarygodność finansową, czyli to, czy nasze dane widnieją w bazach dłużników. Negatywne wpisy będą blokować dostęp do ofert. Firmy pożyczkowe kierują ofertę do szerszej grupy odbiorców, więc szansę na pożyczkę mają również osoby zadłużone.
Porównywarka kredytów – na co zwrócić uwagę?
Najkorzystniejsza oferta to taka, która jest dopasowana do potrzeb pożyczkobiorcy. Dla jednych będzie to czas, w jakim otrzyma dodatkową gotówkę, dla innych brak skomplikowanych formalności. Są jednak rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:
- Koszty pożyczki – całkowity koszt, czyli to ile więcej musimy oddać pożyczkodawcy, wyrażony jest za pomocą procentowego wskaźnika RRSO. Niższa wartość oznacza mniejszy koszt danego zobowiązania.
- Wysokość raty – sprawdź, jaki masz czas na zwrot środków lub czy spłatę można rozłożyć w czasie. Rata powinna być dostosowana do możliwości domowego budżetu. Tylko wtedy pożyczanie jest bezpieczne.
- Darmowe pożyczki – opcja ta dostępna jest tylko w firmach pożyczkowych, bank zawsze nalicza odsetki. Jest to jedna z najtańszych form pożyczania. Oddajesz tyle, ile pożyczyłeś. Pod warunkiem, że robisz to w terminie. Szukaj oznaczeń darmowa pożyczka.
Kredyty porównywarka – jak wybrać najlepszą ofertę?
Decyzja o wzięciu pożyczki może być zaplanowana lub wynikać z nagłej potrzeby dlatego, aby nie robić tego pochopnie, ważne jest korzystanie z rankingów online. Najprostszym sposobem, aby wybrać najlepszą ofertę, będzie zatem porównywarka kredytów. To najbardziej skuteczne narzędzie, które pozwala w szybki sposób zestawić istotne cechy produktu. Porównasz nie tylko dostępne kwoty, ale przede wszystkim zweryfikujesz to, ile będzie kosztować dane rozwiązanie.