Fontanny wody pitnej dla szkół i przedszkoli
Ostatnimi czasy w przestrzeni miejskiej (głównie w parkach) oraz w budynkach użyteczności publicznej pojawiają się coraz częściej fontanny – stojące, wiszące, wmontowane w ścienną wnękę.
Tego typu urządzenia to dyspensery wody pitnej – można napić się jej bezpiecznie, bez obawy o swoje zdrowie, inaczej niż np. w przypadku wody z hydrantu, która służy wyłącznie do celów gospodarczych i przeciwpożarowych. Fontanny wolnostojące to ważny krok w stronę szerzenia w społeczeństwie dobrego nawyku sięgania po czystą wodę zamiast np. niezdrowych, dosładzanych napojów. Nic dziwnego, że takie pitniki wody trafiają często do szkół i przedszkoli.
Jak działają fontanny wody pitnej?
Fontanny wiszące czy stojące to wykonane z łatwej do utrzymania w czystości stali nierdzewnej urządzenia podłączone do sieci wodociągowej. Tam, gdzie woda kranowa jest dobrej jakości, zdatna do picia bez jakiejkolwiek obróbki, rolą fontanny jest po prostu podawanie jej w wygodny, higieniczny sposób. W miejscach, w których stan kranówki pozostawia nieco do życzenia, można zastosować fontanny wyposażone w odpowiedni filtr, najczęściej węglowy. Takie akcesorium zdolne jest usunąć z wody:
- cząstki zanieczyszczeń stałych (np. piasek, rdzę),
- chorobotwórcze drobnoustroje,
- potencjalnie szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne (np. pestycydy),
- obniżające walory smakowe wody substancje (np. chlor, żelazo).
W każdej fontannie znajduje się kranik, który pod odpowiednim ciśnieniem wypuszcza wodę – zwykle tak, by powstał dość wysoki, łukowaty strumień. Pitniki często mają także dodatkową wylewkę, z wykorzystaniem której czystą, smaczną wodę można wygodnie naczerpać do kubka czy bidonu. Istotną cechą każdej fontanny – stojącej czy wiszącej – jest to, że przepływ wody uruchamia się niemal bezdotykowo, czyli bez użycia rąk, np. poprzez fotokomórkę czy pedałem. W niektórych wariantach fontann dłoni używa się wyłącznie to wciśnięcia jednego przycisku, położonego z daleka od wylewki.
Jak korzystać z pitników do wody?
Fontanny do wody podają wodę pitną o takiej temperaturze, jak wodociągowa lub schłodzoną. By się jej napić, wystarczy pochylić się nad urządzeniem, uruchomić przepływ wody i… pić. To rozwiązanie bezpieczne i higieniczne, ponieważ wodę „chwyta się w locie”, nie dotykając żadnych elementów pitnika. Co więcej, to także rozwiązanie niezwykle ekologiczne. By zapewnić wodę w miejscu, w którym przebywa dużo osób, nie potrzeba jej magazynować. Nie powstaje także problem ton odpadów plastikowych w postaci opróżnionych butelek czy zużytych kubeczków jednorazowych.
Dlaczego warto inwestować w pitniki wody do szkół i przedszkoli? Ponieważ – obok wszystkich ekonomicznych i ekologicznych korzyści – są ode dla dzieci swego rodzaju atrakcją, z której bardzo chętnie korzystają. Kilkulatkowi znacznie łatwiej zresztą podejść do fontanny wiszącej na ścianie niż udać się do znajdującego się po drugiej stronie ulicy sklepu po butelkę wody mineralnej. Wolnostojące fontanny w szkołach i przedszkolach pozwalają bardzo wcześnie wytworzyć nawyk regularnego nawadniania organizmu. A to jest, jak wiadomo, nieodzowny warunek zdrowia i dobrego samopoczucia.