Recykling tworzyw sztucznych – z potrzeby ochrony środowiska

Recykling tworzyw sztucznych – z potrzeby ochrony środowiska

Zanieczyszczenie środowiska odpadami plastikowym to główny problem, który skłania ku szukaniu alternatywnych rozwiązań. Co więcej, plastik zagraża nie tylko środowisku naturalnemu, ale i człowiekowi, przedostaje się on bowiem nawet do żywności niekorzystnie wpływając na zdrowie.   Recykling tworzyw sztucznych, w tym procesy regranulacji, to sposób na ponowne wykorzystanie odpadów plastikowych. Na czym dokładnie polegają te metody?


Recykling i regranulacja tworzyw sztucznych – na czym polegają?

Recykling to procesy pozwalające na przetworzenie i ponowne wykorzystanie surowców pochodzących z zużytych produktów. W przypadku tworzyw sztucznych idziemy jednak o krok dalej, ponieważ klasyczne metody przetwarzania odpadów plastikowych dają szansę na ponowne ich wykorzystanie, lecz w dość wąskim zakresie.

Znacznie większe możliwości ponownego zastosowania odpadów oferuje metoda, którą jest regranulacja tworzyw sztucznych. Polega ona na rozdrobnieniu plastiku do formy dającej szansę na łatwe, mniej kosztowne przechowywanie i transportowanie. Przede wszystkim jednak finalnie powstaje regranulat podlegający uprzednio dokładnemu oczyszczeniu, rozdrobnieniu czy uszlachetnieniu.

Zaawansowane technologicznie procesy owocują uzyskaniem regranulatu, czyli małych granulek, które mogą być barwione na dowolny kolor, a następnie wykorzystane do stworzenia nie tylko nowych opakowań czy butelek, lecz całej gamy produktów codziennego użytku – aż po meble i części motoryzacyjne.

Regranulacja surowców – zalety

W wyniku regranulacji powstają niewielkich rozmiarów granulki, których transport i przechowywanie są znacznie mniej kosztowne i uciążliwe niż w przypadku odpadów poddanych klasycznym metodom recyklingu.

Regranulat można o wiele bardziej precyzyjnie dozować, a ponadto nie traci on swoich właściwości i walorów fizykochemicznych, oferując stabilne parametry oraz stały skład.

Zaawansowanym procesom recyklingu poddawane są rozmaite tworzywa sztuczne, w tym polistyren, polipropylen, politereftalan etylenu oraz kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy. To właśnie tak duża różnorodność tworzyw sztucznych w połączeniu z zaawansowanymi procesami recyklingu wpływają na możliwość stworzenia nowych produktów o pożądanych właściwościach, co sprzyja zmniejszaniu zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Efektywną gospodarką odpadami oraz recyklingiem zajmują się profesjonalne firmy. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo BielMet, którego szczegółową ofertę można znaleźć pod adresem https://www.bielmet.pl/.

Materiał został przygotowany we współpracy z klientem bekuplast

Źródło: Publikacja partnera