Praca zdalna, a sprzęt – jak dobrać laptop względem wykonywanych czynności?
Postęp technologii, a także panująca obecnie pandemia mają znaczny wpływ na przejście wielu firm w zdalny tryb pracy. Z jednej strony taka forma jest bardzo praktyczna i pozwala zaoszczędzić m.in. czas osobom zatrudnionym i pracodawcom. Z drugiej natomiast budżet działalności musi zostać jednorazowo okrojony.
Chodzi mianowicie o to, że zarówno mniejsi, jak i więksi przedsiębiorcy w przypadku przejścia na pracę zdalną są zobowiązani do nabycia dodatkowego sprzętu dla swoich pracowników. Z reguły wybór pada na laptopy, ponieważ są one najporęczniejsze, a jednocześnie można przy ich użyciu wykonywać większość potrzebnych operacji. Wybór takiego sprzętu nie jest jednak prosty i przed jego zakupem warto dowiedzieć się kilku ciekawych i przydatnych informacji.
Na co zwrócić uwagę wybierając laptop do pracy?
Wbrew pozorom, kupno laptopa służbowego nie polega jedynie na dobraniu sprzętu o możliwie najlepszych parametrach w danym przedziale cenowym. Na wybór powinno wpłynąć jeszcze kilka innych czynników. Należą do nich chociażby pojemność baterii i szybkość ładowania. Praca zdalna nie zawsze odbywa się w domu, ponieważ wiele osób działa w systemie podróży i pracy jednocześnie. Osiem godzin pracy na jednym ładowaniu powinno więc być uznawane wtedy za normę. Ponadto, warto wyposażyć się w laptopy z opcją szybkiego ładowania. Przydaje się to, kiedy w czasie krótkiej podróży np. autobusem mamy do dyspozycji kontakt.
Kluczowym elementem takiego sprzętu musi być także wytrzymałość obudowy. Najlepiej jest wybierać laptopy obudowane metalem, ponieważ istnieje wtedy większa szansa, że w czasie podróży nic im się nie stanie. Ważne są jeszcze waga oraz wielkość, by sprzęt był wygodny do przenoszenia.
Polecane laptopy służbowe
Dobry laptop do pracy zdalnej powinien charakteryzować się optymalnymi parametrami zapewniającymi płynne działanie. Ceny takich sprzętów są uwarunkowane w dużej mierze ich specyfikacją, ale często także marką. Nie mniej jednak, wybierając laptopy służbowe kierujemy się wysoką jakością oraz korzystną ceną.
Dla osób pracujących na niewymagającym oprogramowaniu oraz tych, u których nie ma konieczności wykonywania wielu operacji naraz, dobrą propozycją okaże się model HP 250 G8. Dysk SSD o pojemności 1 TB zapewni długotrwałe i płynne działanie, a 8 GB RAM idealnie wystarczy nawet do kilku przeprowadzanych operacji w jednym czasie.
Zmierzając w kierunku nieco wyższych cen, możemy napotkać na HP ENVY x360, czyli urządzenie stworzone do pracy o większych wymaganiach. Czterordzeniowy procesor z taktowaniem 4,2 GHz na jednym rdzeniu, a także niezawodny dysk SSD o pojemności 512 GB gwarantują udźwignięcie wymagającego oprogramowania. Co więcej, wszystkie podzespoły zamknięte są w mocnej obudowie, a całość nie przekracza 2 kg wagi.
Detale przydatne podczas pracy
Niejednokrotnie w przypadku pracy zdalnej mamy do czynienia z rozmowami online ze swoimi współpracownikami, zarządem lub klientami. Konieczna jest więc dobra kamera wbudowana w laptop oraz mikrofon ograniczający dźwięki z otoczenia.
Istotna jest także optymalna karta dźwiękowa, graficzna oraz wszystkie potrzebne porty. Do nich zaliczamy głównie USB, HDMI, a także LAN. Niektóre osoby do pracy potrzebują również stacji DVD.
Jak możemy zauważyć, czynników którymi powinni kierować się pracodawcy w przypadku doboru sprzętu do ich firmy jest wiele. Większość z nich została co prawda omówiona, jednak sporo zależy także od konkretnego przeznaczenia.