Czym jest kredyt konsolidacyjny i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest kredyt konsolidacyjny i co warto o nim wiedzieć?

Pod pojęciem kredytu konsolidacyjnego kryje się bardzo ciekawe rozwiązanie, z którego chętnie korzysta coraz większa liczba osób. Często zdarza się, że zaciągnęliśmy kilka kredytów naraz i musimy spłacać je oddzielnie. Jedna pożyczka na samochód, inna na motor, a jeszcze kolejna na telewizor i... zaczynają tworzyć się komplikacje. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie ułatwić proces spłacania wszystkich zadłużeń.


Czym jest kredyt konsolidacyjny?

W razie wzięcia kilku pożyczek w jednym czasie, łatwo można się pogubić. Należy wtedy pamiętać o terminach i wysokości rat, które trzeba spłacić w danym miejscu. W tym przypadku dobrym wyjściem może być kredyt konsolidacyjny. Jest to, jak sama nazwa mówi pewien rodzaj kredytu. Dzięki niemu można połączyć wszelkie swoje pożyczki w jedno zadłużenie. To zaś pozwala spłacać jedną ratę złączoną zamiast kilku osobnych. Problemem nie jest też różnorodność kredytów ani banków. Można więc wziąć go nawet w przypadku, gdy pobrałeś pożyczki z kilku różnych banków, a każdy z nich jest innego przeznaczenia. Nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj z pomocy ekspertów finansowych z notus.pl i miej pewność, że nowa rata będzie dla Ciebie korzystna. 

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Skoro wiadomo już, czym jest kredyty konsolidacyjny, można przejść do kolejnej ważnej kwestii - jego rodzajów. Można go bowiem podzielić na dwie kategorie. Jedną z nich jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy, drugą zaś hipoteczny. Ten pierwszy ma w swoim celu spłacić wybrane dotychczasowe zadłużenia i raty. Jest go o wiele łatwiej uzyskać, jednakże trzeba być świadomym, iż jest on również droższy. Aby otrzymać ten rodzaj kredytu, trzeba przygotować poszczególne i niezbędne do procesu dokumenty. Wśród nich znajduje się dowód tożsamości potencjalnego kredytobiorcy, informacja o przychodach i wydatkach oraz umowy kredytowe, które zawarł. Mimo wszystko jednak kredyt tego typu udziela się zazwyczaj na o wiele krótsze okresy czasu i mniejsze kwoty. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny zaś udzielony może zostać nawet na 30 lat. Aby go zdobyć, trzeba jednak posiadać zabezpieczenie, na przykład nieruchomość. Do obydwu rodzajów tego kredytu wymagana jest oczywiście zdolność kredytowa, która poświadczy o możliwościach spłaty pożyczek.

Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

O kredyt konsolidacyjny starać się może każdy, kto ma wystarczającą do tego zdolność kredytową. W zależności od rodzaju kredytu, jeden można uzyskać znacznie łatwiej niż drugi. Jednak im wyższa zdolność kredytowa, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się dostać zgodę na daną pożyczkę. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednich dokumentach, które wymagane są, aby bank w ogóle rozważył przyznanie oczekiwanej kwoty. 

Źródło: Publikacja partnera