Złoty płynie po prąd.

Złoty odrabia straty z poprzednich dni. Kluczową rolę może odegrać dziś komunikat po posiedzeniu RPP. Większe szanse na stanowisko prezesa Fed może mieć jednak J. Powell, znany z nieco mniej jastrzębiego podejścia. Dziś publikacja raportu ADP o zmianie zatrudnienia w USA.


Michał Sikora

Złoty coraz śmielej odrabia poniesione w poprzednich dniach straty, choć musi zmagać się z dosyć trudną sytuacją. Korzystnym impulsom z kraju towarzyszą bowiem niesprzyjające nastroje na szerokim  rynku. Następstwa referendum w Katalonii wciąż pozostają niewiadomą i stanowią potencjalny czynnik ryzyka dla wyceny walut krajów wschodzących.

Wobec  relatywnie pustego kalendarza makro istotną rolę mógłby zatem odegrać dziś komunikat po posiedzeniu RPP. Tutaj jednak pojawiają się wątpliwości w kwestii możliwości zmiany retoryki w związku ze zwyżką inflacji i ogólnie dobrymi ostatnio odczytami z rynku pracy oraz sektora przemysłowego. Niewykluczone, że Rada wstrzyma się z oceną sytuacji do momentu zapoznania się z nowymi projekcjami PKB i dynamiki cen, które zostaną opublikowane w listopadzie.

Tymczasem na szerokim rynku w bieżącym tygodniu dzieje się póki co niewiele. Rynek czeka na ewentualny ruch przywódcy Katalonii i ogłoszenie niepodległości. Notowania dolara lekko słabną po doniesieniach, iż J. Powell ma nieco większe szanse od K. Warsh’a na objęcie stanowiska prezesa Fed. Nastawienie tego pierwszego do polityki pieniężnej jest nieco mniej jastrzębie.

Dziś nastąpi publikacja danych ADP o zmianie zatrudnienia, które tradycyjnie stanowią wstęp do piątkowego raportu z rynku pracy w USA z tzw. payrolls’ami w roli głównej. W poprzednich kilku miesiącach korelacja między tymi odczytami była jednak ujemna. Słabo podczas ostatnich sesji radzi sobie funt, którego notowania spadają w reakcji na niższą dynamikę PKB i gorszą koniunkturę w sektorze przemysłowym oraz budownictwa, który w dodatku we wrześniu po raz pierwszy od 13 miesięcy skurczył się wobec oczekiwanego wzrostu. Wieczorem warto jeszcze zwrócić uwagę na wystąpienia M. Draghi’ego oraz J. Yellen w poszukiwaniu wskazówek odnośnie dalszej polityki EBC i Rezerwy Federalnej.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:55):

CHF/PLN – 3,7470 / 3,7786
EUR/PLN – 4,2821 / 4,3131
USD/PLN – 3,6342 / 3,6619
GBP/PLN – 4,8165 / 4,8617
EUR/USD – 1,1726 / 1,1817

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

4. października:
Polska Stopa procentowa
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP
18:15 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
21:15 USA Wystąpienie prezes Fed, J. Yellen

5. października:
9:15 Szwajcaria Inflacja
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl