Wakacyjna wymiana walut – o czym warto pamiętać?

Wakacyjna wymiana walut – o czym warto pamiętać?

Sezon urlopowy rozpoczął się na dobre. Tegoroczne wakacyjne plany Polaków wskazują na znaczący wzrost wyjazdów zagranicznych. Jak wynika z badania „Wydatki i plany wakacyjne Polaków 2024” przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, aż 57% z nas planuje dłuższy urlop, a 41% myśli o wczasach za granicą — to o 8% więcej niż dwa lata temu. Dla tych, co wybierają się poza Polskę, kluczową sprawą powinna stać się odpowiednia strategia wymiany walut. W celu uniknięcia zbędnych kosztów warto zwrócić uwagę na korzystne kursy, optymalny moment wymiany oraz alternatywne metody płatności. O czym jeszcze warto pamiętać i co może nas zaskoczyć np. w Norwegii?


Karta czy gotówka? 

Banki coraz częściej kuszą nas ofertami kart wielowalutowych, dzięki którym zyskujemy korzystny kurs wymiany walut. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszędzie będzie możliwa płatność bezgotówkowa. Wybierając się na miejscowy targ, chcąc kupić bilet na atrakcje lub skosztować lokalnych streetfoodów gotówka może okazać się jedyną opcją płatności.

Dla wielu może być zaskoczeniem, że w popularnej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii gotówka stanowi, aż 66% wszystkich płatności pod względem liczby i wartości transakcji w punktach sprzedaży (POS). Co więcej, w podobnie lubianej Grecji aż 62% to transakcje gotówkowe – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022. Dla porównania w Polsce 36% respondentów dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych wybiera gotówkę (badania firmy Tavex z 2023 roku). Fizyczny pieniądz warto mieć również przy sobie, jeżeli planujemy wakacje w mniej popularnych lokalizacjach, zwłaszcza w takich krajach jak Bułgaria, Cypr czy Albania. 

Bez względu na wybrany kraj warto mieć w portfelu nieco gotówki jako zabezpieczenie. W sytuacji, gdy będziemy zmuszeni wypłacić ją z bankomatu za granicą, w zależności od banku i kraju, w jakim się znajdziemy, koszt przewalutowania wraz z marżą banku może wynosić nawet około 6%. Ponadto czasem doliczany jest tzw. surcharge, czyli opłata za utrzymanie urządzenia i technologii.

Nie zapominajmy o tym, że zawsze może nastąpić awaria sieci i zapłacenie kartą może być zwyczajnie chwilowo niemożliwe. Gotówka w portfelu da nam poczucie niezależności oraz spokój na urlopie.

Jak przygotować się na wyjazd i kiedy wypłacić gotówkę? 

O wymianie waluty należy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem. Warto obserwować zmiany kursów, by wybrać możliwie najbardziej atrakcyjny moment. Nie ma jednak złotego środka na to, by wybrać moment idealny. 

Zdecydowanie powinno się unikać wymiany waluty na ostatnią chwilę. Kantory na lotniskach, dworcach i przejściach granicznych mają bowiem często bardzo wysokie prowizje.  

Przed wymianą waluty warto zainteresować się wakacyjnymi promocjami. Przykładowo, planując zakup waluty krajów takich ja: Albania, Armenia, Bośnia, Bułgaria, Dominikana, Egipt, Gruzja, Jordania, Macedonia, Meksyk, Serbia, Rumunia czy Turcja w Tavex można skorzystać z wymiany bez spreadu, czyli bez różnicy między kosztem kupna a sprzedaż. Oznacza to w praktyce, że wracając z wakacji z powyższych krajów i przywożąc ze sobą niewydaną na wyjeździe gotówkę, w terminie 30 dni od daty zakupu można wymienić ją w naszych salonach bez żadnej straty finansowej. Najprościej mówiąc, można kupić i sprzedać daną walutę w tej samej cenie. Szczegóły promocji można sprawdzić na naszej stronie – mówi Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Warto również nieco więcej dowiedzieć się o samej sytuacji finansowej kraju, do którego jedziemy. Przykładowo z pozoru nieproblematyczna Norwegia, która zachęca do odwiedzin m.in. pięknymi fiordami, od prawie roku boryka się z pewnym wyzwaniem. Mianowicie banki komercyjne odmawiają wszystkim zagranicznym bankom, partnerom czy instytucjom przyjęcia wpłat we własnej walucie narodowej. Jednak nie oznacza to, że nie można tam płacić gotówką. Nadal można iść do sklepu na zakupy i zapłacić fizycznym pieniądzem. Jeśli więc planujemy wakacyjny urlop właśnie w tym kraju – warto zastanowić się, ile chcemy wydać i kupić gotówkę w polskim kantorze. Z uwagi na brak płynności jest ona o około 10%. tańsza od kursu rynkowego stosowanego np. przy płatnościach kartą – wyjaśnia. 

Przed wyjazdem – jeżeli mamy plan naszej wycieczki – możemy zapisać miejsca, gdzie znajdziemy bankomaty znanych nam firm oraz bankomaty banków, które mają umowy partnerskie z naszym bankiem. Unikniemy dzięki temu wysokich opłat za wypłatę gotówki.

Dobre przygotowanie do wymiany walut i planowanie finansów pomoże uniknąć zbędnych kosztów i cieszyć się bezstresowym urlopem.

Źródło: Tavex

INFORMACJE O MARCE

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.