Uprawnienia elektroenergetyczne - kiedy i dlaczego warto je uzyskać?

Uprawnienia elektroenergetyczne


Odpowiednie uprawnienia elektroenergetyczne są niezbędne do tego, aby zgodnie z prawem i obowiązującymi wymogami móc działać w branży energetycznej. Posiadanie kwalifikacji m.in. do obsługi urządzeń instalacji i sieci elektrycznych, jak również sieci gazowych wytwarzających czy zużywających paliwa gazowe umożliwiają pracę z danymi systemami. Kogo dotyczy wymóg posiadania uprawnień energetycznych i dlaczego warto się o nie starać? Sprawdź!

  1. Rodzaje uprawnień energetycznych - uprawnienia elektryczne
  2. Uprawnienia elektroenergetyczne - jak zdobyć uprawnienia gazowe?

Rodzaje uprawnień energetycznych - uprawnienia elektryczne

Uprawnienia elektroenergetyczne to dość szeroka grupa kwalifikacji, które potwierdzają wiedzę i umiejętności zdobyte w różnych obszarach.

Wielu specjalistów decyduje się na uprawnienia elektryczne, które są niezwykle istotne. Stanowią jedno z podstawowych kwalifikacji w gałęzi elektroenergetycznej. Dzięki nim można wykonywać pracę z instalacjami i urządzeniami energetycznymi wytwarzającymi energię elektryczną o napięciu, które nie przekracza poziomu 1 kV. Uzyskanie uprawnień to przede wszystkim spełnienie wymogów prawa energetycznego, ale jednocześnie także gwarancja bezpieczeństwa.

Uprawnienia elektryczne pozwalają m.in. na obsługę instalacji elektrycznych - nie tylko ich uruchamianie, ale także ich kontrolę. Ponadto specjalista uzyskuje możliwość konserwacji urządzeń, jak również montażu nowych instalacji i systemów elektrycznych - zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i zakładach pracy. 

Jaki jest zakres uprawnień elektrycznych G1? Bardzo szeroki - zezwalają na pracę z różnego rodzaju urządzeniami, instalacjami, jak również sieciami elektroenergetycznymi wytwarzającymi, przetwarzającymi czy przesyłającymi energię elektryczną. Odpowiednie uprawnienia SEP potwierdzone świadectwem kwalifikacyjnym umożliwiają na pracę z takimi urządzeniami jak m.in. urządzenia prądotwórcze czy też urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym, które nie przekracza 1 kV.

Jak zdobyć uprawnienia elektryka? Trzeba mieć ukończone 18 lat, mieć kierunkowe wykształcenie, zdać egzamin przed komisją kwalifikacyjną (kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki), a także przedłożyć odpowiednie dokumenty.

Ponadto warto również rozważyć szkolenia pomiarowe, które zwiększają kompetencje każdego elektryka, ale nie tylko.

Uprawnienia elektroenergetyczne - jak zdobyć uprawnienia gazowe?

Uprawnienia energetyczne gazowe G3 są niezbędne do tego, aby legalnie zajmować się urządzeniami, instalacjami, jak również sieciami gazowymi. Uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, w tym przemysłowych urządzeń odbiorczych pary czy też przemysłowych odbiorników paliw gazowych, wymagane są w wielu obszarach - nie tylko energetyki, ale też np. przemysłu chemicznego czy produkcji paliw gazowych.

Ponadto kwalifikacje są konieczne wówczas, gdy wchodzi w grę wydanie polecenia wykonywania pracy związanej z urządzeniami lub instalacjami gazowymi. Pamiętaj, że uprawnienia G3 dzielą się na: eksploatacyjne (E) i dozór (D). 

Aby się o nie starać, należy być pełnoletnim, mieć doświadczenie zawodowe lub wykształcenie kierunkowe i zdać egzamin kwalifikacyjny. Warto przygotować się do niego z pomocą dedykowanych kursów, podczas których można zdobyć wiedzę, utrwalić ją, jak również nabyć umiejętności praktyczne.