Trzeci miesiąc wyższej inflacji – co zrobi RPP?

Trzeci miesiąc wyższej inflacji – co zrobi RPP?

Już dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynkowy konsensus jest ponownie zgodny – jakakolwiek zmiana stóp byłaby dużym zaskoczeniem. Stopa referencyjna pozostanie zatem najprawdopodobniej na niezmienionym poziomie, czyli 5,75%. Znajduje się ona na tym pułapie od października ubiegłego roku. Komentuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.


Obserwatorzy krajowej polityki monetarnej będą się zapewne wsłuchiwać w komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, a dokładniej w to, jak dalej kształtować się może inflacja, warunkująca decyzje ws. stóp na kolejnych posiedzeniach. Warto w tym kontekście przypomnieć, że w piątek otrzymaliśmy już wstępne dane o inflacji CPI w czerwcu. Ta rośnie trzeci miesiąc z rzędu, tym razem do poziomu 2,6%.

Z kolei ważniejsza dla RPP inflacja bazowa, a więc z wyłączeniem najbardziej zmiennych cen żywności i energii, wciąż spada, ale w maju wyniosła 3,8%, a tym samym wciąż znajduje się powyżej celu inflacyjnego NBP, wynoszącego 2,5% +/- 1 p.p.

Pamiętajmy także, że od lipca nastąpiło częściowe odmrożenie cen energii. Dokładając do tego wciąż przyzwoitą, 2-cyfrową dynamikę wynagrodzeń, Rada Polityki Pieniężnej może ocenić, że ścieżka inflacji obarczona jest wciąż wysoką niepewnością. W związku z tym najprawdopodobniej wymowa komunikatu po posiedzeniu RPP będzie miała lekko jastrzębi charakter.

Tomasz Gessner, analityk rynków finansowych, Tavex
Źródło: Tavex

INFORMACJE O MARCE

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.