Technologia RFID – jak usprawnić procesy magazynowe w branży odzieżowej?

technologia RFID

Branża odzieżowa to bardzo wymagający sektor gospodarki. Trendy modowe nieustannie się zmieniają, a oczekiwania klientów rosną. Jako przedsiębiorca musisz nadążać za jednym i drugim. Bardzo ważne jest sprawne i efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw, szczególnie w magazynie. Jak sprostać wszystkim wyzwaniom, które stawia branża odzieżowa? Warto pomyśleć o wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak RFID. Opowiemy o tym szerzej w naszym artykule.


Czym jest technologia RFID?

RFID (Radio Frequency Identification) to radiowa identyfikacja. Technologia ta polega na bezdotykowej identyfikacji obiektów, a jest to możliwe dzięki falom radiowym. Mówiąc w skrócie – do produktów przyczepiane są niewielkie elektroniczne etykiety (tagi), które umożliwiają śledzenie i kontrolowanie położenia przedmiotów.

Tagi porozumiewają się z czytnikami za pomocą fal radiowych. Nie ma znaczenia, gdzie znajdują się znaczniki RFID (mogą być ukryte w pudełku itp.), namierzenie ich za pomocą czytników RFID jest możliwe właściwie w każdych warunkach. System RFID umożliwia wielokrotne wykorzystanie elementów, a co za tym idzie – technologia uchodzi za trwałą, ekonomiczną oraz ekologiczną opcję.

Wdrożenie tej technologii wymaga kompleksowego podejścia – niezbędna jest analiza i konsultacja wstępna, dostarczenie sprzętu oraz autorski software, a następnie integracja z obecnymi systemami, opieka serwisowa i utrzymanie systemu. Wdrożeniami w tej dziedzinie zajmuje się producent i integrator RFID HADATAP (https://www.hadatap.pl/), któremu możesz powierzyć unowocześnienie procesów w swojej firmie.

Dlaczego warto wdrożyć technologię RFID w swojej firmie odzieżowej?

Korzystanie z technologii RFID niesie za sobą wiele korzyści. To ogromne ułatwienie w zarządzaniu magazynem i łańcuchem dostaw w branży odzieżowej.

Systemy RFID – najważniejsze zalety:

  • Bezdotykowa identyfikacja położenia obiektów – czytniki RFID są w stanie zlokalizować (ale też rozpoznać i zliczać) produkty, znajdujące się w odległości od kilku do blisko 100 metrów.

  • Identyfikacja położenia produktów – w ciągu zaledwie 1 sekundy możesz zidentyfikować do kilkuset tagów RFID. Jak wspomnieliśmy, mogą się one znajdować w dowolnym miejscu, co nie jest przeszkodą w lokalizacji oraz identyfikacji przez czytnik.

  • Śledzenie produktów w czasie rzeczywistym – system umożliwia bieżące śledzenie produktów. Taka opcja znacząco ułatwia kontrolę stanów magazynowych, ale także planowanie dostaw.

  • Zarządzanie zapasami – czytniki i tagi RFID pozwalają zbierać dane na temat zapasów. Dzięki temu unikniesz sytuacji braków na magazynie.

  • Większy poziom bezpieczeństwa – anteny RFID pozwalają na bieżąco śledzić położenie i ruch produktów. System może zatem wykryć próbę kradzieży, gdy obiekt wyposażony w tag RFID zostanie wyniesiony poza magazyn.

  • Lepsza logistyka i obsługa klienta – standardy RFID zdecydowanie poprawiają jakość obsługi klienta i wpływają na procesy logistyczne. Kompletowanie i wysyłka zamówień odbywa się szybciej, a śledzenie zapasów pozwala uniknąć braków towaru. Planowanie i koordynacja działań logistycznych są dużo łatwiejsze.

Podsumowując; system identyfikacji radiowej RFID usprawnia pracę w magazynie i pozytywnie wpływa na procesy logistyczne. Aby wdrożyć system i optymalnie wykorzystać jego możliwości, zwróć się do producenta oraz integratora systemu HADATAP.