Jak zamontować ogrodzenie panelowe?
Łatwy montaż – to sformułowanie pojawia się na niemal każdej liście zalet ogrodzenia panelowego. Co to właściwie oznacza? Czy sposób montażu ogrodzenia z metalowych paneli jest tak nieskomplikowany, że poradzi sobie z tym niedoświadczona osoba? Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące montowania tego typu płotów.
Co jest potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego?
Przed rozpoczęciem montażu warto przygotować sobie niezbędne materiały i narzędzia:
- panele ogrodzeniowe, w wersji 2D lub 3D (ze specjalnie tłoczonymi wypukłościami) – gotowe do montażu panele znajdziesz tutaj: https://ulamex.com.pl/ogrodzenie-panelowe;
- słupki ogrodzeniowe;
- uchwyty montażowe do przymocowania paneli do słupków;
- łopata, świder, ewentualnie minikoparka (przy większych inwestycjach) do wkopywania słupków;
- elementy potrzebne do wykonania podmurówki: prefabrykowane bloki betonowe lub zaprawa betonowa i żwir;
- sznurek do wytyczenia linii ogrodzenia;
- poziomica do sprawdzenia ustawienia paneli i słupków.
Ile paneli i słupków będzie potrzebnych do wykonania ogrodzenia? W przypadku paneli sprawa jest prosta – należy podzielić liczbę stanowiącą obwód działki przez szerokość jednego panelu (standardowo jest to 2500 mm). Wówczas otrzyma się liczbę potrzebnych elementów – orientacyjną, bo przy takich wyliczeniach nie uwzględnia się szerokości słupków ogrodzeniowych. Warto pamiętać, że w razie potrzeby panele można przycinać.
Słupki ogrodzeniowe stawia się w miejscach, gdzie łączą się dwa metalowe panele. Jeśli ogrodzenie stawia się na działce w kształcie kwadratu czy prostokąta, sprawa jest prosta. Bardziej skomplikowane jest obliczenie liczby potrzebnych słupków w przypadku, gdy ogrodzenie ma nieregularny kształt – montaż słupka będzie wówczas konieczny w każdym miejscu, gdzie ogrodzenie skręca pod kątem 90 stopni.
Jak zamontować ogrodzenie panelowe? Instrukcja krok po kroku
Montaż ogrodzenia panelowego najlepiej zacząć od przygotowania terenu: skoszenia trawy, usunięcia drobnych krzewów, wygładzenia ziemi. Następnie można przystąpić do dalszych kroków, czyli:
- wytyczenia i zaznaczenia miejsca pod słupki ogrodzeniowe;
- rozciągnięcia sznurka pomiędzy słupkami – w ten sposób wyznacza się przebieg ogrodzenia;
- wykonania podmurówki – umieszczenia gotowych betonowych prefabrykatów w ziemi lub zalania przygotowanych wcześniej otworów betonem;
- przymocowania słupków do podmurówki;
- przykręcenia paneli za pomocą uchwytów montażowych.
Niewielkie lub tymczasowe ogrodzenia nie zawsze wymagają wykonania podmurówki. Słupki można wkopywać bezpośrednio w ziemię – taki płot będzie jednak mniej trwały i bardziej narażony na odchylenia.
Uwzględnij możliwe utrudnienia: jak zamontować ogrodzenie panelowe na pochyłym lub nierównym gruncie?
Nie zawsze ma się do dyspozycji idealnie płaski teren – nie musi to jednak być przeszkodą podczas montażu ogrodzenia panelowego. W takim przypadku stosuje się jednak nieco inny sposób montażu.
Jak zamontować ogrodzenie panelowe na pochyłym gruncie? Jeśli różnice w poziomie są niewielkie (do kilkunastu procent nachylenia), warto zniwelować teren, a następnie wkopać słupki i przymocować panele w standardowy sposób. W przypadku większego nachylenia stosuje się montaż schodkowy. Podmurówkę i słupki umieszcza się wówczas na różnych wysokościach, tak aby przymocowane do nich panele znajdowały się w pozycji poziomej. Taki sposób montażu zapewnia ogrodzeniu stabilność i dobry efekt wizualny. Wymaga jednak dużych umiejętności, a przede wszystkim wykonania bardzo precyzyjnych pomiarów.