Jak wybrać system do zarządzania firmą?
Efektywna realizacja procesów biznesowych wymaga wdrożenia nowoczesnych rozwiązań, które zminimalizują ryzyko błędu ludzkiego i pozwolą na zautomatyzowanie powtarzalnych zadań. Taką rolę odgrywają systemy klasy ERP zaprojektowane do zarządzania przedsiębiorstwem. Jak je wybierać i czy istnieje uniwersalny system ERP, który sprawdzi się w przypadku każdej firmy niezależnie od branży?
Czym jest oprogramowanie ERP?
Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to złożone platformy, których zadaniem jest wsparcie przy zarządzaniu projektami. Poprzez zbieranie danych z poszczególnych obszarów działalności system pozwala na bieżąco analizować wyniki finansowe, oceniać efektywność poszczególnych działów i linii produkcyjnych, a także pilnować terminów wynikających z rachunkowości danej jednostki.
Wdrożenie ERP pozwala przyspieszyć rozwój przedsiębiorstwa, a przede wszystkim stworzyć centralne repozytorium najważniejszych danych i wyników biznesowych aktualizowanych na bieżąco. To istotne dla zarządu, który może lepiej planować strategię firmy oraz dla managerów, którzy monitorują realizację poszczególnych KPI i potrzeby Twojego przedsiębiorstwa.
Charakterystyczną cechą systemów ERP jest ich modułowy charakter. Poszczególne segmenty software’u mogą być wdrażane stopniowo w miarę, jak firma się rozwija, co pozwala na efektywne skalowanie biznesu. Wbrew pozorom platforma ERP nie jest przeznaczona wyłącznie dla dużych korporacji. Równie dobrze może być to program do zarządzania małą firmą, której zależy, aby strategie marketingu, produkcji czy logistyki realizować w sposób świadomy.
Czy istnieją uniwersalne systemy ERP?
Choć system ERP to kompleksowe rozwiązanie, nie jest ono uniwersalne. Wynika to z faktu, że każda branża wyróżnia się swoją specyfiką, indywidualnymi potrzebami, ale też oczekiwaniami wobec rynku. Dlatego możliwości systemu ERP powinny być dopasowywane do potrzeb Twojej firmy. Przykładowe moduły mogą obejmować:
- system zarządzania gospodarką magazynową;
- moduł CRM;
- funkcje zarządzania finansami i księgowością;
- kadry i płace;
- monitorowanie produkcji.
Czym kierować się przy wyborze programu do zarządzania przedsiębiorstwem?
System ERP przede wszystkim powinien być dopasowany do wielkości firmy. Małe przedsiębiorstwo ma zupełnie inne potrzeby niż duża firma. Nie ma więc potrzeby niepotrzebnego obciążania budżetu i płacenia za funkcje, które nie będą wykorzystywane.
Warto zwrócić też uwagę na elastyczność systemu. Być może za rok lub dwa firma będzie potrzebowała dołożyć kolejne moduły do platformy ERP. Ważne jest, aby zwiększenie funkcjonalności przeprowadzić płynnie, bez konieczności wstrzymywania produkcji, a już na pewno bez zamawiania zupełnie nowej platformy;
Dla klientów często jest istotne czy dostawca systemów współpracował już z przedsiębiorcą operującym w danym sektorze. Doświadczenie i referencje zwiększają prawdopodobieństwo, że prace zostaną przeprowadzone prawidłowo. Z punktu widzenia biznesu znaczenie ma też świadczenie kompleksowych usług przez dostawcę. Zwróć uwagę, czy obejmują one:
- analizę przedwdrożeniową;
- zaprojektowanie oprogramowania dopasowanego do potrzeb klienta;
- szkolenia pracowników;
- utrzymanie, aktualizację i optymalizację oprogramowania;
- wsparcie techniczne.
Dla firmy oznacza to oszczędność czasu i możliwość skupienia się na bieżącej działalności, ponieważ nadzorowaniem prawidłowości działania systemu zajmuje się ktoś inny.
Spersonalizowany program do zarządzania firmą - praktyczne przykłady
Jakie przykładowe funkcje powinien zawierać system zarządzania przedsiębiorstwem? Sprawdź konkretne przykłady.
Co powinien posiadać program do zarządzania firmą produkcyjną?
Zadaniem ERP dla branży produkcyjnej jest zwiększenie efektywności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Taki system może monitorować aktualny stan zapasów w czasie rzeczywistym, tworzyć tzw. Bill of Materials czy generować plany produkcyjne i całe harmonogramy prac.
Zarządzanie produkcją to także śledzenie stopnia zużycia maszyn, efektywności poszczególnych linii produkcyjnych w codziennej pracy czy aspekty księgowe procesów wytwórczych.
Co wyróżnia dobry program do zarządzania firmą budowlaną?
Co jest ważne dla rozwoju firmy budowlanej? Przede wszystkim będzie to terminowość realizacji poszczególnych etapów prac, ale też dostępność siły roboczej czy obieg dokumentów między zamawiającym, wykonawcą a podwykonawcami.
Dostęp do jednej bazy danych pozwala na śledzenie wykorzystania maszyn i urządzeń, podstawowych zasobów w pracy firmy budowlanej.
ERP dla firmy budowlanej to także szereg korzyści od strony finansowej - tworzenie budżetów inwestycji oraz harmonogramów płatności czy monitorowanie terminowości rozliczeń.
Efektywny program do zarządzania firmą usługową, czyli jaki?
Wdrożenie systemu ERP w firmie usługowej jest niezbędne, jeśli chce ona płynnie obsługiwać wszystkie procesy związane z obsługą klienta. Takie oprogramowanie monitoruje naprawy gwarancyjne, zlecenia serwisowe i reklamacje, ale także rentowność poszczególnych operacji. Z platformy mogą skorzystać np. przedsiębiorcy z branży e-commerce czy księgowości. Najważniejsze korzyści obejmują w tym przypadku również tworzenie wirtualnego repozytorium dokumentów dla poszczególnych zleceń czy śledzenie przesyłek w łańcuchu dostaw.
Gdzie zamówić program do zarządzania zadaniami w firmie?
Firmy, które poszukują sprawdzonego partnera do współpracy biznesowej, powinny zapoznać się z ofertą https://humansoft.pl/system-erp/hermessql/ firmy Humansoft. To dostawca oprogramowania z ponad 30-letnim doświadczeniem w projektowaniu systemów ERP dopasowanych do potrzeb firmy. Platforma HermesSQL została z powodzeniem wdrożona u setek przedsiębiorców. Współpracuje z nowoczesnymi technologiami, jak oprogramowanie BI, WMS czy sklepy internetowe.
Poznaj rozwiązania Humansoft skierowane do małych i dużych firm. Zwiększ swoją skuteczność i działaj zgodnie z przepisami prawa.