Gdzie oprócz Polski wzrosła stopa inflacji?

Kantor

Od początku pandemii przez mroczne czasy wojny w Ukrainie, inflacja dyktuje warunki na światowych rynkach. Dotyczy to zwłaszcza rynków krajów rozwijających się, w przypadku naszego kontynentu będących poza strefą euro – w tym również Polski. Widać to również w ostatnich tygodniach, gdy po kilku miesiącach wytchnienia, inflacja wzrosła ponownie

Wysoka inflacja oznacza oczywiście wysokie stopy procentowe, a co za tym idzie, wysokie koszty kredytów hipotecznych. Jest to oczywiście problem dla wielu gospodarstw domowych. Inflacja nie jest jednak wyłącznym problemem Polaków. Gdzie oprócz Polski wzrosła stopa inflacji w ostatnich miesiącach? Sprawdziliśmy to.

Ile wynosi stopa inflacji w Polsce w październiku 2024 r?

Wskaźnik CPI, który obejmuje ceny towarów i usług konsumpcyjnych, wyniósł w październiku dokładnie 5%. Jest to dość wyraźny wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca – Główny Urząd Statystyczny podaje, że wyniósł on dokładnie 0,3%.

Największe wzrosty cen odnotowany na rynku żywnościowym – ceny jedzenia wzrosły z poziom 4,7% do poziomu 4,9% w październiku. Mimo to sama inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii), obniżyła się z poziomu 4,3% we wrześniu do około 4,1-4,2% w październiku.

Inflacja w krajach europejskich – Polska w ogonie

Polska od początku inflacyjnego szaleństwa znajduje się w europejskim ogonie, jeśli chodzi o odczyty CPI. W październiku Polska miała najwyższy wskaźnik inflacyjny spośród krajów Unii Europejskiej. Dla porównania poziom inflacji w strefie euro wyniósł w październiku 2%.

Prymusami w Unii Europejskiej są kraje takie jak Słowenia, Litwa, Cypr czy Włochy. Widać to po odczytach CPI w tych państwach:

  • Słowenia – CPI 0%
  • Litwa – 0,3%
  • Cypr – 0,5%
  • Irlandia – 0,7%
  • Włochy – 0,9%

Najgorzej sytuacja inflacyjna na Starym Kontynencie prezentuje się w Turcji. Kryzysowa sytuacja w tym kraju trwa już od kilku lat. W październiku 2024 roku inflacja wyniosła tam aż 48,58%.

Co oznaczają kiepskie odczyty inflacyjne płynące z Polski dla naszych rodzimych konsumentów? Niestety, nic dobrego. Dlatego też dobrą opcją są inwestycje w waluty. Biorąc pod uwagę fakt, że euro i dolar amerykański od października odrabiają straty do złotówki, ich zakup może okazać się opłacalny.

Warto więc dowiedzieć się, jaki najlepszy ma kantor Łódź, Gdańsk, Warszawa, Kraków czy inna miejscowość, w której mieszkamy. Najprościej znaleźć je w sieci Internet. Dobrym sposobem jest skorzystanie z porównywarek cen walut, takich jak np. Kantor Live. Znajdziesz w nich czołowe naziemne kantory w kraju, wraz z aktualnymi cenami, adresami i ocenami klientów.

Jakie są prognozy dotyczące inflacji w Polsce?

Na szczęście, wiele wskazuje na to, że inflacja w stosunkowo niedługim czasie ponownie wejdzie na drogę spadków. Zdaniem, Janusza Rybackiego, kierownika działu makroekonomomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE), ostatnie wzrosty inflacji wynikają z podwyżek rachunków za energię elektryczną:

Wysokie tempo wzrostu związane jest głównie z podwyżkami rachunków za energię – ich ceny są o 11,5 proc. większe niż rok temu. Duże znaczenie mają również ceny usług oraz niższy punkt odniesienia przy cenach paliw – GUS raportuje, że tankowanie samochodu kosztowało tyle samo co rok temu, mimo spadku cen ropy.

Jednocześnie spodziewa się on, że inflacja na koniec roku oscylować będzie na poziomie ok. 4,5-4,7%. Niestety, może być to tylko tymczasowa zmiana, co wynika z kolejnych podwyżek energii, które czekają nas w styczniu. Wskazuje on jednak na to, że trend inflacyjny w UE jest wyraźnie spadkowy.

Dane Eurostat pozwalają wyliczyć, że odsetek wydatków, dla których roczne tempo wzrostu cen przekracza 5 proc., przeciętnie w UE wynosi obecnie ok. 25 proc. Jeszcze na początku roku wielkość ta była bliższa 45 proc. Spadek widoczny jest wśród wszystkich państw, choć należy mieć na uwadzę, że wyniki w Polsce są jednymi z wyższych wewnątrz wspólnoty.

Można więc mieć uzasadnioną nadzieję, że 2025 rok przyniesie nam spadek inflacji, a co za tym idzie, również obniżki stóp procentowych.

Inflacja w Polsce – czy jest szansa na obniżenie stóp procentowych?

Niestety, raczej nie ma co się spodziewać obniżenia stóp procentowych do końca tego roku kalendarzowego. Niewykluczone jednak, że będzie to miało miejsce w 2025 roku, gdy ceny żywności i energii ustabilizują się na stałym poziomie. Do tego czasu czekają nas najprawdopodobniej sinusoidalne spadki i podwyżki CPI.

Na słabsze odczyty inflacyjne w Polsce reaguje już rynek walutowy, co widać po spadku wartości złotówki. Jest to więc dobry czas na zakup mocnych walut, takich jak wspomniane euro czy dolar amerykański. Uchroni nas to przed spadkiem siły nabywczej naszej rodzimej waluty.