Czym jest franchising szkoły językowej? Czy to rozwiązanie ma sens?
Franchising szkoły językowej to nic innego jak współpraca z dużą marką w celu prowadzenia własnej szkoły języka obcego. Wiąże się on z szeregiem obowiązków wynikających z umowy franczyzowej, ale również korzyści dla samego franczyzobiorcy. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa franczyza edukacyjna i czy jest to opcja warta rozważenia? W takim razie czytaj dalej!
Co to franchising?
Franchising, zwany również franczyzą, to rodzaj relacji biznesowej opartej o umowę franczyzową pomiędzy franczyzobiorcą (osobą zakładającą biznes) i franczyzodawcą (większą siecią/marką). W ramach franczyzy franczyzobiorca może działać pod szyldem franczyzodawcy i otrzymuje dostęp do jego know-how, materiałów marketingowych i wsparcia. W zamian franczyzobiorca zobowiązuje się wykonywać obowiązki wynikające z umowy.
Franchising możemy podzielić na miękki i twardy. Sam podział zależy od swobody, którą zachowuje franczyzobiorca. W przypadku franczyzy miękkiej jest ona duża – jest to też rodzaj najczęściej wybierany w szkołach językowych. Gdy zaś chodzi o franczyzę twardą, franczyzobiorca jest mocno ograniczony przez wymagania franczyzodawcy – idealnym przykładem jest sieć sklepów z zielonym logo.
Jak działa franczyza szkoły językowej?
Franczyza szkoły językowej jest niezwykle popularnym wyborem. Na ten model współpracy decydują się nie tylko nowi założyciele szkół języka obcego, ale również ci, którzy już są właścicielami szkół językowych. Z czego to wynika?
Przede wszystkim z korzyści płynących ze współpracy franczyzowej oraz ograniczonej liczby wymagań nakładanych przez szkołę językową. Jak działa taka franczyza? Poniżej przedstawiamy to w kilku krótkich punktach.
- W ramach współpracy, franczyzobiorca może działać pod marką znanej sieci szkół językowych.
- Franczyzobiorca otrzymuje dostęp do programu, materiałów edukacyjnych, materiałów marketingowych, narzędzi IT i wsparcia administracyjnego od franczyzodawcy.
- Franczyzobiorca zobowiązuje się uiszczać opłatę franczyzową – najczęściej, jej wysokość jest uzależniona od zysków z prowadzania szkoły językowej.
Jak widzisz, za niewielką cenę wynoszącą procent z dochodów, franczyzobiorcy szkół językowych otrzymują szereg materiałów i dostęp do profesjonalnego wsparcia oraz wszystkie korzyści płynące z działania pod szyldem znanej marki. Właśnie dlatego, jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie.
Czy franchising jest taki sam w przypadku każdej sieci szkół językowych?
O ile franczyza edukacyjna jest zazwyczaj świetnym rozwiązaniem, to sporo zależy od samej sieci, z którą zamierzasz podjąć współpracę. Wymagania zarówno co do Twojej osoby, jak i wkładu finansowego, mogą różnić się w zależności od marki.
Na co musisz zwrócić uwagę?
- Lokal – niektóre sieci mogą wymagać posiadania własnego lokalu, co może być sporym utrudnieniem.
- Opłata wstępna – część szkół będzie wymagać jedynie kaucji; inne mogą Cię poprosić o uiszczenie opłaty wstępnej. W praktyce oznacza to spore różnice w ilości środków, którymi musisz dysponować na start w zależności od sieci.
- Wysokość opłaty franczyzowej – w większości przypadków opłata franczyzowa wynosi procent z Twoich zysków – zwróć uwagę na to, jak dużą część dochodów będzie pobierał od Ciebie potencjalny franczyzodawca.
Franchising w edukacji – czy to dobry wybór?
Podsumowując, czy franchising szkoły językowej to dobry wybór? Naszym zdaniem, tak. Korzyści znacznie przechylają szalę na stronę franczyzy, a współpraca z uznaną marką oznacza większą szansę na sukces. Dlatego, jeżeli planujesz założyć własną szkołę językową, to serdecznie polecamy franczyzę!