Czy łatwo dostać pracę w IT?

Czy łatwo dostać pracę w IT?

Jak powszechnie wiadomo branża technologiczna w ostatnich latach rozwijała się w naprawdę obiecującym tempie, które w dalszym ciągu jest naprawdę imponujące. Jednakże rozwojowi temu towarzyszą także duże zmiany, nie tylko w kontekście pojawiania się nowych technologii, ale również jeżeli chodzi o rynek pracy IT. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy to coraz więcej młodych ludzi kształci się w szkołach średnich i na uczelniach przygotowujących do pracy właśnie w tym sektorze. Aktualnie mamy do czynienia wręcz z przepełnieniem rynku młodymi informatykami, którzy zazwyczaj nie posiadają zbyt dużego doświadczenia, dlatego też znalezienie pracy w IT nie jest wcale takie łatwe, jak to było we wcześniejszych latach XXI wieku. W związku z tym w dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu problemowi i postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy łatwo jest dostać pracę w IT? 

Pierwsza praca w IT

Artykuł ten chcielibyśmy zacząć od prawdopodobnie najważniejszego tematu związanego z rynkiem pracy IT, czyli tym dlaczego aktualnie znalezienie pracy w tym sektorze, będąc młodym informatykiem, jest takie trudne. Mianowicie, w ostatnich latach kiedy to branża technologiczna rozwijała się w naprawdę zdumiewającym tempie, firmy i korporacje rekrutowały juniorów w zaskakująco dużej ilości, a powszechnie mówiło się, że studia informatyczne dosłownie gwarantowały szybkie i łatwe znalezienie zatrudnienia. Było to między innymi spowodowane pandemią, przez którą to zapotrzebowanie na każdych informatyków, również tych młodych, było naprawdę duże. 

Jednakże te czasy już minęły i aktualna tendencja, jeżeli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników w IT, jest raczej malejąca. To znaczy, w dalszym ciągu bardzo duża liczba młodych ludzi kończy studia informatyczne, jednakże ich sytuacja nie jest już taka kolorowa. Aktualnie firmy i korporacje z opisywanej przez nas branży nie zatrudniają już tak dużo juniorów, jak jeszcze kilka lat temu. W związku z tym aktualnie na rynku pracy IT znajduje się naprawdę wiele młodych i ambitnych informatyków, którzy jednak mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. 

Cała ta sytuacja może się wydawać zaskakująca, natomiast jest bardzo logiczna. Można się było spodziewać, że zapotrzebowanie na juniorów nie będzie rosło w nieskończoność i być może aktualnie nie jest ono wyjątkowo małe, jednakże problemem jest w ilość młodych informatyków poszukujących pierwszego zatrudnienia. Jest ich po prostu nieproporcjonalnie za dużo względem wakatów w firmach i korporacjach z opisywanej przez nas branży. Dlatego też, będąc niedoświadczonym juniorem ciężko jest znaleźć pracę w IT, ponieważ konkurencja jest niesamowicie duża, a wolne miejsca pracy, nawet jeśli się pojawiają, są błyskawicznie zapełniane. 

Znalezienie pracy w IT, a wymagania pracodawców

W celu jeszcze dokładniejszego zobrazowania obecnej sytuacji panującej na rynku pracy IT, warto spojrzeć na nią z perspektywy tego jakie aktualnie oferty pracy proponują pracodawcy. Mianowicie, w największych polskich miastach, gdzie znajdują się liczne oddziały dużych międzynarodowych firm i korporacji informatycznych, często pojawiają się ogłoszenia o rekrutacji na różne stanowiska informatyczne. Oferty pracy IT w Krakowie czy Warszawie, wyglądają obiecująco, jednakże głównie dla doświadczonych specjalistów, a nie dla juniorów. 

Ekspertów posiadających zaawansowane umiejętności informatyczne na rynku pracy IT jest stosunkowo niewiele, dlatego też oferty pracy na te stanowiska są atrakcyjne i urozmaicone nie tylko dobrym wynagrodzeniem, ale również licznymi benefitami. Inaczej sytuacja wygląda kiedy przyjrzymy się nielicznym ofertom pracy dla juniorów. Pracodawcy dla młodych pracowników proponują oczywiście mniejsze wynagrodzenia, co jest logiczne, ale także nie gwarantują im wielu ciekawych benefitów, takich jak dla doświadczonych specjalistów. 

W gruncie rzeczy, można powiedzieć, że pracodawcy w ostatnim czasie stali się zdecydowanie bardziej wybredni. Nie tylko znacznie częściej poszukują konkretnych specjalistów z precyzyjnie określonymi umiejętnościami, ale także zwracają uwagę na to jakimi językami programowania posługują się juniorzy. Młodzi programiści, którzy płynnie operują jedynie najpopularniejszymi językami programowania, chociażby takimi jak python, nie są wcale pożądani przez pracodawców, dlatego też planując swoją karierę w branży technologicznej warto postawić na indywidualny rozwój, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. 

Podsumowanie 

Podsumowując, każdy rekruter może potwierdzić, że znalezienie pracy w IT aktualnie nie jest już takie łatwe, jak chociażby kilka lat temu, kiedy to branża technologiczna zatrudniała na potęgę. W związku z tym, w ciężkiej sytuacji znaleźli się przede wszystkim juniorzy, czyli młodzi i jeszcze niedoświadczeni informatycy, którzy często zmagają się z trudnościami w znalezieniu pierwszego zatrudnienia w swoim zawodzie, w kierunku którego kształcili się przez wiele lat. Dlatego też, planując karierę w opisywanym przez nas sektorze warto zdecydowanie postawić na indywidualny rozwój w celu zwiększenia swoich kompetencji, które mogą pomóc w wyróżnieniu się z licznej konkurencji.