2019 leczy rany po 2018. Podsumowanie wydarzeń na rynkach finansowych.

2019 leczy rany po 2018. Podsumowanie wydarzeń na rynkach finansowych.

Roku 2018 z pewnością nie można nazwać nudnym. Może nie zdarzyło się nic na miarę kryzysu z dekady wcześniej, ale ważnych wydarzeń z pewnością nie brakowało. Wahania nastrojów wpływały na rynki finansowe, w tym na branżę kantorów online. Jak kantory internetowe oceniają miniony rok i co wydarzy się na rynkach w 2019 roku? O analizę pokusili się eksperci Currency One, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.


Rzadko kiedy nowy rok dostaje aż tyle problemów w spadku po poprzednim. Nie ma wątpliwości, że 2019 przyniesie całe spektrum nowych wyzwań, ale zanim to nastąpi, musi sobie poradzić z nierozwiązanymi kwestiami. A tych nie brakuje –  wojna handlowa Chiny-USA, negocjacje brexitowe, próba sił między Włochami a Unią Europejską, shutdown w USA czy spadek cen ropy. „Każdy z tych problemów niesie ze sobą ogromny potencjał do zmiany świata, w którym funkcjonujemy” – ocenia Krzysztof Adamczak, analityk finansowy Currency One.

Rok 2018 w kantorach internetowych 1

Większość głównych wydarzeń 2018 wciąż trwa i niewykluczone, że robiąc zestawienie na 2019 rok spora część tematów powtórzy się. Mają one bowiem dalszy wpływ na rynki finansowe, w tym na branżę kantorów online, które, mimo wahań na światowych rynkach, stale rosną w siłę. Ostatnie 12 miesięcy to dalszy, dynamiczny rozwój serwisów oferujących wymianę walut przez Internet. Jak pokazują dane opublikowane przez Currency One, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl, Polacy coraz chętniej decydują się przenieść swoje potrzeby walutowe do Internetu. Według statystyk aż
o 20,5% zwiększyła się liczba rejestracji nowych klientów w kantorach internetowych względem 2017 roku.

W poprzednim roku dało się zauważyć dużo większe zainteresowanie euro –  o 9% zwiększyła się liczba ofert kupna tego pieniądza. Euro było również walutą największego, jednorazowego zlecenia wymiany w wysokości 923 tysięcy. To właśnie europejską walutę najczęściej wysyłamy za granicę, m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Holandii.

Rok 2018 w kantorach internetowych 2

Interesująco wyglądają dane demograficzne użytkowników kantorów online. Większość z nich (ok. 45%) to osoby w wieku 30-45 lat. Mężczyźni to zdecydowanie liczniejsza grupa wśród klientów kantorów online, stanowiąca 69%. Wszyscy klienci Internetowykantor.pl tylko w 2018 roku zaoszczędzili na wymianie walut w serwisie ponad 122 miliony złotych. 

Usługi kantorów internetowych coraz bardziej przekonują również klientów biznesowych. Wynika to z oferty dedykowanej użytkownikom prowadzącym własną działalność, która idealnie wpasowuje się w ich potrzeby walutowe. Tylko w 2018 roku z usług Walutomat.pl skorzystało aż o 27%  więcej klientów z własną działalnością. Średnio tacy użytkownicy wymieniali o 4% więcej, niż w poprzednim okresie.

Rok 2018 w kantorach internetowych 3

Szczegółowy raport, podsumowujący rok 2018 i zapowiadający najważniejsze wydarzenia na rynku finansowym w tym roku, można znaleźć pod linkiem:

https://currency-one.com/wordpress/wp-content/uploads/2019/01/wymiana-walut-w-Internecie-coraz-popularniejsza_raport-currencyone.pdf

Źródło: Currency One SA

INFORMACJE O MARCE

Currency One SA to operator serwisów Internetowyantor.pl oraz Walutomat. Spółka była wielokrotnie nagradzana za najlepsze i nowatorskie rozwiązania na rynku wymiany walut oraz cieszy się pozycją lidera w segmencie niebankowych podmiotów oferujących wymianę walut online. Z usług Currency One korzysta już ponad 450 tysięcy klientów, którzy w samym 2016 roku wymienili równowartość 14,5 miliarda złotych. Za pomocą serwisów Internetowyantor.pl oraz Walutomat klienci indywidualni i firmowi mogą wymieniać 21 walut oraz dokonywać przelewów złotowych i walutowych na rachunki własne i innych osób oraz firm do 24 krajów europejskich.

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.

Walutomat – założona w 2009 roku pierwsza w Polsce platforma społecznej wymiany walut. Użytkownicy serwisu mogą indywidualnie ustalać kursy walut i bezpośrednio wymieniać je z innymi klientami, unikając tym samym niekorzystnych kursów narzuconych przez banki. W serwisie zarejestrowało się prawie 200 tysięcy użytkowników.