Koszty produkcji - jak je rozplanować?
Zanim przedsiębiorstwo zacznie produkować, niezbędnym jest określenie jednostkowego kosztu produkcji, jak również całości opłat, jakie musimy ponieść w momencie jej uruchomienia. Właściwe rozplanowanie nakładu pieniężnego jest niezwykle ważne dla płynności produkcji i utrzymania odpowiedniego stanu surowców na magazynie. Jak więc je rozplanować, abyśmy na pewno niczego nie pominęli?
Koszty pośrednie i bezpośrednie
O ile nakład, jakiego potrzebujemy do wyprodukowania jednego przedmiotu jest prosty do obliczenia, o tyle zmienne koszty produkcji mogą stanowić już większy problem. Z tego powodu, podczas planowania powinniśmy uwzględnić pewien margines finansowy, który będzie przydatny w przypadku zwiększenia kosztów produkcji, np. ze względu na podwyżkę prądu lub konieczność zatrudnienia dodatkowych osób. Tworząc taki kosztorys musimy również zadbać o to, aby był on realny do wykonania zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym.
Excel jest mało wydajny
O ile w przypadku niewielkiego przedsiębiorstwa jeszcze jakoś da się podeprzeć wyliczenia arkuszami kalkulacyjnymi, o tyle na większą skalę stają się one bardzo niewygodne i problematyczne w użytkowaniu. Odpowiedzią na potrzeby rozplanowania kosztów dużej produkcji jest system klasy ERP. Dzięki oprogramowaniu nie tylko jasno określimy, na co i w jakiej kwocie przeznaczyć pieniądze, ale także zapewnimy dokumentom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo poprzez system mamy pełen dostęp do dokumentacji konstrukcyjnej i innych plików zgromadzonych w repozytorium, które można w prosty sposób wyszukiwać. Możemy także zmienić dane, a także przejrzeć ich historię zmian od momentu powstania. Import BOM z programów CAD również nie stanowi problemu.
Co jeszcze może ERP?
System klasy ERP może pomóc nam nie tylko w określeniu kosztów produkcji na początku jej planowania, ale także pomoże rozliczać proces produkcyjny, który już trwa oraz przeanalizować nakład pieniężny pod kątem wybranych kryteriów, np. klienta, ilości zamówień itp. Dobrze skonstruowane oprogramowanie uwzględni również parametry produkcji w rozliczeniu, a także obliczy TKW (Techniczny Koszt Wytworzenia). Planując produkcję musimy określić wszelkie koszty, jakie przedsiębiorstwo poniesie w momencie podjęcia się zlecenia. Aby skutecznie i sprawnie dokonać takiej analizy, warto wyposażyć firmę w odpowiedni system, który posegreguje i ułoży dane tak, że praca z nimi będzie o wiele przyjemniejsza, niż w przypadku standardowych arkuszy kalkulacyjnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z www.cfi.pl