TOP3 zmian w polityce migracyjnej, które pokochają pracodawcy, bo przyciągną więcej cudzoziemców.
Mniejsza rotacja i większa skłonność do zatrudniania cudzoziemców na wyższym szczeblu, zachęta dla małżeństw do osiedlania się w Polsce i cyfryzacja procedur – to trzy najważniejsze, pozytywne efekty proponowanych przez rząd zmian w polityce migracyjnej. Eksperci Personnel Service podkreślają, że nowe regulacje oznaczają spore ułatwienia dla firm, które wskazują formalności administracyjne jako główną trudność w zatrudnianiu m.in. Ukraińców (32% wskazań, „Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018”).
- Zmiany w polityce migracyjnej to odpowiedź na potrzeby pracodawców, którzy mają coraz większe problemy ze znalezieniem kadry. W kwietniu mieliśmy najniższy poziom bezrobocia od 1990 roku, dlatego sięganie po pracowników ze Wschodu to coraz częściej konieczność. Nadal jednak, pomimo uproszczonej procedury zatrudniania, formalności i krótki czas pobytu cudzoziemców w Polsce, stanowią największe utrudnienie dla firm. Proponowane zmiany powinny znacznie ułatwić życie przedsiębiorców – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.
Po pierwsze, ograniczona rotacja i więcej Ukraińców na wyższych stanowiskach
Jedną z proponowanych zmian w polityce migracyjnej jest wydłużenie możliwości pracy na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (procedura uproszczona). Obecnie obywatele sześciu krajów (Ukraina, Białoruś, Rosja, Mołdawia, Gruzja, Armenia) mogą pracować w Polsce maksymalnie pół roku. Po zmianach będzie to już rok, co będzie miało dwa pozytywne skutki. Po pierwsze, zmniejszy się rotacja, która teraz, ze względu na krótki czas, jaki legalnie mogą spędzać obcokrajowcy w Polsce, jest całkiem spora. Po drugie, zwiększy się liczba ofert pracy dla obcokrajowców na stanowiska średniego i wyższego szczebla. Do tej pory było to nieopłacalne, ponieważ sam proces wdrażania pracownika trwa nieraz kilka miesięcy.
Po drugie, zachęta dla małżeństw
Rząd planuje również ułatwić wszystkim przybyszom spoza Unii Europejskiej uzyskiwanie zezwoleń na pracę i jednocześnie wydłużyć czas ich obowiązywania. Obecnie to najwyżej trzy lata, wkrótce ten okres może się zwiększyć do nawet pięciu lat. Ważniejsze jednak jest to, że małżonek osoby posiadającej już pozwolenie, nie będzie musiał starać się o taki dokument.
- Przyznawanie małżonkom imigrantów pozwolenia na pracę z automatu to bardzo dobry pomysł. Tego właśnie nam teraz brakuje. Pracownicy m.in. z Ukrainy, chcą u nas pracować, ale doskwiera im rozłąka z rodziną. Z naszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” wynika, że to dla nich główna trudność pracy w Polsce. Gdyby mogli sprowadzić ze sobą najbliższych decyzja o wyjeździe i zatrzymaniu się w naszym kraju na dłużej na pewno byłaby łatwiejsza – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.
Po trzecie, cyfryzacja procedur
W tym momencie, żeby złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, trzeba udać się do urzędu. Zgodnie z nowymi przepisami, które mogą obowiązywać już od początku 2019 roku, oświadczenia będzie można składać drogą elektroniczną. Taki model działa już w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim i znacznie skraca czas rozpatrywania wniosków.
Ekspert Personnel Service zwraca także uwagę, że warto byłoby stworzyć listę zweryfikowanych przedsiębiorstw zatrudniających cudzoziemców. Firmy znajdujące się na takiej liście mogłyby szybciej lub nawet automatycznie przechodzić procedurę weryfikacji oświadczeń. To byłby kolejny krok w stronę skrócenia czasu rozpatrywania wniosków.
INFORMACJE O MARCE
Personnel Service to firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce. Współpracuje z przedsiębiorstwami z wielu sektorów, w tym głównie automotive, RTV/AGD i przemysłu ciężkiego. Za pośrednictwem Personnel Service zatrudnienie w Polsce znalazło już 50 tys. obywateli Ukrainy. Tym samym Personnel Service znajduje się w pierwszej trójce przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w rekrutacji obywateli zza wschodniej granicy Polski.