Co czwarty nowy biznes otworzy się w Warszawie

Co czwarty nowy biznes otworzy się w Warszawie

Warszawa pozostaje najbardziej atrakcyjnym miastem dla biznesu w Polsce. Aż 28 proc. przedsiębiorców, którzy planują rozwój geograficzny swoich firm, jako miejsce rozważane pod nową lokalizację wskazało właśnie stolicę. Z raportu „Potencjał inwestycyjny Warszawy” opracowanego przez Antal i CBRE, wynika, że do stolicy najbardziej przyciąga inwestorów dostępność wykształconych kadr oraz liczba i standard nieruchomości. Średnia całościowa ocena dla Warszawy wyniosła 7 pkt. w 10-stopniowej skali.


Wśród respondentów badania, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, największe zainteresowanie wywołała Warszawa (28% deklaracji). Na drugim miejscu na radarze firm jest Wrocław (22%), a na trzecim ex aequo Łódź i Poznań (po 16% wskazań).

– Ocena atrakcyjności Warszawy jako miejsca rozwijania działalności biznesowej i wskazanie tej lokalizacji jako lidera w lokowaniu nowych inwestycji przez 28 proc. decydentów to ważna informacja z punktu widzenia uczestników lokalnego rynku pracy. Parametry związane z dostępnością potencjalnych pracowników są szczególnie istotne w dobie utrzymującego się zjawiska rynku pracownika, który przekłada się na trudności w pozyskiwaniu „rąk do pracy” i coraz częściej stanowi kluczową barierę w rozwoju przedsiębiorstw. W kontekście podaży pracowników, warto zwrócić uwagę na wysoką ocenę atrakcyjności Warszawy nie tylko w oczach inwestorów, ale również kandydatów do pracy – jak wynika z danych Antal, to właśnie stolica jest lokalizacją pierwszego wyboru dla osób rozważających relokację z powodów zawodowych – mówi Anna Piotrowska-Banasiak, Business Development Director w Antal.

Potencjał Warszawy

Do Warszawy po specjalistów ds. finansów oraz IT

Pierwsze miejsce wśród ocenianych w raporcie aspektów zajął potencjał edukacyjny rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników z wynikiem 7,8 pkt. w 10-stopniowej skali. W stolicy uczy się ponad 250 tys. studentów. Jak wynika z raportu Antal, najwięcej specjalistów kształci się w obszarze finansów (niemal 40 tys.), lingwistyki (blisko 15 tys.) oraz IT (niemal 20 tys.). Warto przy tym zauważyć, że Warszawa to jeden z największych ośrodków IT w Polsce z dużym potencjałem kadrowym w tym sektorze.

– Stolica zdecydowanie dominuje pod względem atrakcyjności rynku pracy dla specjalistów IT. Dzieje się tak chociażby dlatego, że tutaj swoje siedziby ulokowali najwięksi gracze z tego sektora. Ponadto, to właśnie w Warszawie specjaliści i menedżerowie IT zarabiają najwięcej. Warto wspomnieć, że miasto jest także prężnie działającym ekosystemem startupowym, który przyciąga pełnych zapału młodych, ambitnych i twórczych ludzi. Warszawę pod tym kątem wyróżniają organizacje takie jak Campus Warsaw stworzony przez Google, czy Reaktor – mówi Anna Miłosz, konsultant Antal, IT Services.

Silna metropolia z dobrze rozwiniętą infrastrukturą

Jak wynika z raportu „Potencjał inwestycyjny Warszawy” - sporą zachęta do lokowania swojego biznesu w stolicy jest dobrze rozwinięta infrastruktura. Respondenci ocenili ją na 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali. Z uwagi na centralne położenie, Warszawa pełni funkcję międzynarodowego węzła transportowego w transporcie drogowym i kolejowym. Komunikacja miejska oraz transport kolejowy otrzymały ex aequo mocną ocenę 8,0 pkt. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi krajami: międzynarodowe lotnisko znajduje się praktycznie w centrum Warszawy. To właśnie transport lotniczy otrzymał w raporcie najwyższą ocenę (8,6 pkt.). Z kolei najniżej respondenci ocenili komfort komunikacji samochodowej w mieście (5,5 pkt.)

Pod względem infrastruktury, Warszawa jest najbardziej rozwiniętym miastem w Polsce, jednakże w porównaniu z wieloma stolicami Europy Zachodniej, nadal istnieje duże pole do poprawy. Miasto gwałtownie rośnie pod względem liczby mieszkańców, powstają nowe dzielnice biznesowe i mieszkaniowe, w związku z tym rosną również potrzeby w zakresie transportu publicznego i infrastruktury drogowej. Z drugiej strony, jak pokazuje badanie, ocena stanu obecnego już jest stosunkowo wysoka. Dodatkowo miasto jest w trakcie licznych kluczowych inwestycji, które bez wątpienia umocnią dobrą pozycję infrastruktury stolicy – podkreśla Piotr Pikiewicz, Starszy Konsultant, Dział Badań i Analiz Rynku, CBRE.

Design, innowacje oraz miliony nowych powierzchni

Warszawa pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem nowych powierzchni biurowych. To również pierwszy co do wielkości rynek biurowy w kraju. Jak wynika z raportu Antal i CBRE, przedsiębiorcy ocenili przestrzeń biurową na 7,1 pkt. w 10-stopniowej skali (średnia dla wszystkich czynników). Uczestnicy badania wyróżnili w szczególności wysoką jakość dostępnych powierzchni (7,6 pkt.), dostępność przestrzeni (7,5 pkt.) oraz łatwy dojazd do biura komunikacją publiczną (7,3 pkt.). Ponadto, różnorodna oferta biurowa odpowiada na całe spektrum potrzeb przedsiębiorców i inwestorów lokujących tu swój biznes.

Rynek biurowy w Warszawie podlega ciągłej transformacji i gwałtownej ekspansji. Warszawa jest wśród pięciu stolic europejskich z największą ilością powierzchni biurowej w budowie. W ciągu najbliższych kilku lat, istniejące zasoby (ponad 5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni) wzrosną o około 600.000 mkw. To powoduje wysoką konkurencyjność i konieczność podnoszenia jakości i standardu oferowanych budynków. Te starsze podlegają remontom i zmianom, w tych nowych poszukuje się innowacyjnych rozwiązań z zakresu architektury, technologii, ekologii i komfortu pracy. Z perspektywy biznesowej, rynek w Warszawie, który już się ukształtował, oferuje najlepsze w regionie warunki rozwoju, w tym stabilny popyt na budynki najwyższej jakości – mówi Mikołaj Sznajder, Starszy Zastępca Dyrektora w dziale Powierzchni Biurowych, CBRE.

***
Raport „Potencjał inwestycyjny Warszawy” jest siódmą publikacją w ramach projektu badawczego zainicjowanego przez Antal „Business Environment Assessment Study”. Dotychczasowe raporty dotyczyły całej Polski, Łodzi, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania i Krakowa i są dostępne na stronie: www.investmentplansreport.eu.

Badanie Antal Business Environment Assessment Study zostało przeprowadzone w miesiącach maj – czerwiec 2017 na próbie 489 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Partnerzy badania: CBRE, BPCC, ASPIRE, Adaptive. Badanie jest prowadzone równolegle na rynku czeskim, słowackim i węgierskim. Raport został uzupełniony danymi Antal, CBRE oraz GUS, Lista 500 Polityka, BISNODE.

Źródło: Antal

INFORMACJE O MARCE

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR, działa w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji. Dzięki codziennym kontaktom zarówno z pracodawcami, jak i kandydatami Antal dysponuje najlepszymi informacjami na temat obecnych na rynku pracy trendów. W celu jeszcze większego pogłębienia tej wiedzy regularnie prowadzi również badania rynku pracy. Jest częścią Grupy Kapitałowej Work Service S.A. Więcej informacji na www.antal.pl