Sprzedaż nowych samochodów osobowych: najlepszy luty w ciągu 10 lat.
Sprzedaż nowych samochodów osobowych w lutym okazała się najlepszym wynikiem tego miesiąca w ciągu ostatnich 10 lat – z polskich salonów wyjechało ponad 42 tys. aut. Natomiast od początku roku w Polsce zostało zarejestrowanych ponad 88 tys. nowych osobówek, czyli 15,3% więcej niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych ACEA. Eksperci Exact Systems zwracają jednak uwagę na rezultat naszych zachodnich sąsiadów, którzy w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku sprzedali ponad 530 tys. nowych aut osobowych. To tyle, ile spodziewamy się sprzedać w Polsce w całym 2018 roku.
– Idziemy konsekwentnie na kolejny rekord. Po bardzo dobrym styczniu, odnotowujemy przyzwoite wyniki sprzedaży w lutym. Wewnętrzny popyt na nowe samochody osobowe w ciągu dwóch pierwszych miesięcy, wspierany dobrymi nastrojami konsumenckimi i optymistycznymi wskaźnikami makroekonomicznymi, pozwala utrzymać naszą prognozę, zgodnie z którą w całym 2018 roku przekroczymy granicę 500 tys. zarejestrowanych nowych osobówek. Optymizm jednak trochę przygasa, gdy spojrzymy na naszych zachodnich sąsiadów. Od początku roku w Niemczech zostało sprzedanych ponad pół miliona nowych osobówek, czyli tyle, ile życzymy sobie, żeby u nas wyjechało z salonów w ciągu całego roku. Liczymy jednak, że rozwój elektromobilności i coraz większa chęć wymiany floty Polaków na bardziej ekologiczną, przełoży się na większe wolumeny sprzedaży. Ale bez udogodnień dla właścicieli, zarówno finansowych jak i infrastrukturalnych, ciężko będzie o „rozbujanie” tego segmentu – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.
Rekordowy luty w Polsce
W lutym br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 42 135 sztuk nowych samochodów osobowych, czyli o 9,6% więcej niż w tym samym miesiącu 2017 roku.[1] Jest to najwyższy lutowy wynik w ciągu ostatnich 10 lat. Kołem zamachowym rynku wciąż pozostają firmy, które stanowią aż 64,6% kupujących. Tylko 35,4% nabywców to klienci indywidualni. TOP3 marek nie zmienił się w porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca: najchętniej kupowane są modele Skody, druga na liście uplasowała się Toyota, a trzeci był Volkswagen.
Od początku roku, w ciągu dwóch miesięcy zarejestrowano w Polsce 88 216 nowych samochodów osobowych, czyli o 15,3% więcej rok do roku.
Auta elektryczne i hybrydy zwolniły
Luty nie był już tak optymistyczny, jeśli chodzi o sprzedaż aut z alternatywnymi napędami. Z danych PZPM wynika, że z salonów w Polsce wyjechało 1600 hybryd (-1,4% r/r) oraz 90 aut z napędem elektrycznym (+1,9% r/r). W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszył się udział diesli (z 26,6% do 23%), a zwiększył silników benzynowych (z 66,9% do 71,6%).
Od początku roku, w Polsce zostało zarejestrowanych 3400 hybryd (+11,9% r/r) oraz 209 samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in (+198% r/r). Samochody z silnikami benzynowymi mają 71,5% udział w rynku, a diesle 22,7% (I-II 2017: odpowiednio 67,7% i 26,1%).
W 2018 roku 500+
Z szacunków Exact Systems wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15% r/r powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut.
W UE najlepszy luty od 10 lat
Dobra passa trwa także w Europie. Z danych ACEA wynika, że w lutym br. Europejczycy kupili ponad 1 1 125 397 nowych osobówek (+4,3% r/r). Było to najlepszy luty w Unii Europejskiej od 2018 roku. W drugim miesiącu tego roku na zielono możemy zaznaczyć największe rynki europejskie takie jak Niemcy (+7,4 r/r), Francja (+4,3 r/r) czy Hiszpania (+13% r/r). Miesiąc pod kreską zakończyły Włochy (-1,4% r/r) i Wielka Brytania (-2,8% r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie ponad 9,1% r/r może pochwalić się marka Volkswagen.
http://www.pzpm.org.pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-samochody-osobowe-i-dostawcze/Luty-2018r
INFORMACJE O MARCE
Exact x Forestall (dawniej Exact Systems) jest wiodącym globalnym dostawcą rozwiązań́ w zakresie kontroli jakości. Jako jedna z największych firm tego typu w Europie, Exact x Forestall zapewnia zasoby technologiczne, intelektualne i ludzkie dla wielu branż̇ min. motoryzacyjnej, elektronicznej, dóbr konsumenckich, przemysłu ciężkiego i innych. Zakres usług obejmuje inspekcję i rework, rekrutację i personel, wsparcie techniczne i procesowe a także szkolenia i coaching, audyty i wiele innych. Wszystkie rozwiązania są wdrażane w prawie tysiącu zakładów przemysłowych w 13 krajach na całym świecie.