Filtry do wody – co warto wiedzieć?

Filtry do wody – co warto wiedzieć?

Nie zawsze woda dostarczana z sieci wodociągowej ma idealne parametry. Choć najczęściej można ją pić bez przegotowania bez ryzyka dla zdrowia, to może zawierać niepożądane cząsteczki. Chodzi przede wszystkim o chlor, sole mineralne lub inne składniki, które negatywnie wpływają na jej smak, zapach czy przydatność do użycia w sprzęcie AGD. Jak sobie z tym radzić? Stosując filtry do wody. Oferta takich urządzeń jest bardzo szeroka.


Jak działają filtry do wody?

Filtry do wody, które można montować w kuchni, łazience lub przy głównym zaworze w budynku, poprawiają jej parametry. Ich sposób działania i wykorzystywane technologie są zróżnicowane, dlatego można dobrać urządzenie do określonych potrzeb.

Mogą być w nich na przykład zastosowane złoża węglowe, które służą do wychwytywania niepożądanych cząsteczek, takich jak związki chloru. To świetne rozwiązanie, jeśli woda w twoim domu ma nieprzyjemny smak lub zapach. Oczyszczenie jej ze zbędnych substancji poprawia jej parametry, sprawia, że jest zdrowsza i smaczniejsza.

Filtry do wody mogą także wykorzystywać zjawisko odwróconej osmozy. Jest to proces, który zgodnie z definicją polega na dyfuzji rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną rozdzielającą dwa roztwory o różnym stężeniu. W praktyce jest ona stosowana po to, by oczyścić wodę z niepożądanych cząsteczek, na przykład zbyt dużej ilości soli mineralnych. 

Filtry odwróconej osmozy pozwalają uzyskać krystalicznie czystą wodę:

  •       o niskiej zawartości związków wapnia i magnezu,
  •       pozbawioną związków chloru,
  •       pozbawioną wszelkich zanieczyszczeń,
  •       o optymalnej twardości,
  •       o neutralnym smaku i zapachu.

 Takie rozwiązanie możesz znaleźć na przykład w urządzeniu Aquaphor RO-101S MORION.

Sposoby montażu filtrów

Filtry do wody mogą przybierać wiele różnych form – od niewielkich, znajdujących się w dzbankach filtrujących, po działające kompleksowo, przeznaczone do montażu przy głównym zaworze w budynku.

Sporą popularnością cieszą się między innymi filtry podzlewozmywakowe. Są przeznaczone do montażu w kuchni, gdzie zajmują niewiele miejsca i zapewniają stały dostęp do przefiltrowanej wody o bardzo dobrych parametrach. Można je instalować wszędzie, również tam, gdzie jest niewiele miejsca. Mechanizm takich urządzeń umieszcza się pod blatem, natomiast nad nim znajduje się jedynie wylewka, czyli kran.

Estetyczny wygląd, duża wydajność i możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb sprawiają, że takie modele bardzo dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie smak i zapach wody nie jest idealny.

Innym przykładem tego typu produktów mogą być filtry prysznicowe. Są one przystosowane do montażu pomiędzy słuchawką prysznica a przewodem dostarczającym wodę. Dlaczego warto je stosować?

Są polecane szczególnie do domów, w których jest twarda woda. Podczas mycia działa ona niekorzystnie na skórę i włosy – wysusza je i pozostawia na nich rozpuszczone związki mineralne. Wymaga także stosowania większej ilości kosmetyków myjących. Szampon, mydło czy żel pod prysznic w twardej wodzie znacznie gorzej się pienią.  Warto również wspomnieć o osadach powstających na kabinie prysznicowej czy wannie. Montaż filtra prysznicowego, na przykład FitAqua, pozwoli pozbyć się wszystkich tych niedogodności.